GIS wprowadza prohibicję na wysokoprocentowy alkohol z Czech

W związku z przypadkami śmiertelnego zatrucia alkoholem metylowym w Czechach główny inspektor sanitarny wydał dziś decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych, z wyjątkiem piwa i wina.
"Alkohol metylowy, który znajduje się w sfałszowanych markach kilku wyrobów wysokoprocentowego alkoholu, jest niebezpieczną trucizną, której spożycie może być śmiertelne. Ze względów bezpieczeństwa Ministerstwo Zdrowia zaleca powstrzymanie się od konsumpcji jakiegokolwiek alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej" - napisano w komunikacie resortu.

Decyzja GIS-u to następstwo wprowadzonej w piątek przez władze Czech całkowitej prohibicji na sprzedaż alkoholu wysokoprocentowego.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami.

W rezultacie spożycia alkoholu metylowego, wprowadzonego do obrotu w formie podrabianych firmowych napojów wyskokowych, zmarło w Republice Czeskiej w ciągu ubiegłych dwóch tygodni 19 osób, a dalszych kilkadziesiąt hospitalizowano.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (1)
GIS wprowadza prohibicję na wysokoprocentowy alkohol z Czech
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 2 razy -2

  A to czemu GIS nie wprowadził prohibicji na sól asfaltową i susz jajeczny Sawickiego,
  tylko za sprawą czynników aspołecznych ukrywał listy producentów skażonej żywności.

  KTO dał ex Sawickiemu prawo do nie informowania społeczeństwa o z a t r u t e j
  żywności?! W świetle peeselowski afer zasadne jest pytanie ZA ile oligarchowie
  produkujący szajs tuszowali te informacje?? Czy dlatego, że to zabija bez medialnej
  wrzawy jak alkohol metylowy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX