"A gdyby twój szef kazał ci lizać kolano?"

- Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, czy ksiądz w Lubinie przesadził, powiem mu tak: Czy gdyby twój szef w pracy kazał ci lizać kolano, to byłoby OK? - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Małgorzatą Ohme, psycholog ze Strefy młodzieży w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
Ohme nie ma wątpliwości, że "stało się coś złego": - Po pierwsze, zestaw - biały płyn, kolano, klęczki, lizanie - nieuchronnie nasuwa skojarzenia erotyczne. Pedagodzy pracujący z dziećmi i młodzieżą nie mogą sobie pozwalać na erotyczne podteksty, nawet z pozoru niewinne, jak całowanie na dzień dobry w policzek czy palenie z dorosłym maturzystą wspólnego papierosa. Po drugie, sam rytuał otrzęsin jest szkodliwy. Nawet gdyby nie zawierał skojarzeń bezpośrednio seksualnych.

- Spójrzmy na definicję słowa ''otrzęsiny'': ''Rytualna inicjacja do grupy. Często polega na nękaniu, znęcaniu oraz upokarzaniu niższych hierarchią osób, przy czym obejmuje zarówno fizyczną przemoc, jak i psychiczne poniżanie. W zamierzeniu otrzęsiny mają na celu integrację nowego członka z grupą''. Pomyślmy, czy to jest na pewno dobry start dla naszych dzieci w nowej grupie społecznej, w której będą funkcjonowały latami? Nowoczesna szkoła powinna działać na rzecz wyrównania pozycji różnych dzieci w grupie. A nie proponować im rytuał, który od razu ustali hierarchię: podział na silnych cool przywódców, którzy najlepiej poradzili sobie z ekstremalnym egzaminem otrzęsinowym oraz na słabe koty, żeby nie powiedzieć szkolnych cweli - mówi psycholog.

Cały wywiad w "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (29)
"A gdyby twój szef kazał ci lizać kolano?"
Zaloguj się
 • jacz3

  Oceniono 24 razy 22

  Ta uśmiechnięta mamusia niech się zgłosi do mnie.
  Mam wszystko co potrzeba.
  Piankę do jedzenia, piankę do golenia, klapki, pałę i owłosione nogi.
  Uklęknie i będzie super zabawa.
  Nic niestosownego.

 • prowokator777

  Oceniono 22 razy 20

  Czy gdyby twój szef w pracy kazał ci lizać kolano, to byłoby OK?

  Gdyby zadano to pytanie do Hofmana , Brudzinskiego , Blaszczaka itp.. to oni wylizali by prezesowi kolano , plecy oraz calego kota, zeby tylko zyskac sympatie swojego guru

 • w21212

  Oceniono 21 razy 19

  Ojciec Dyrektor łże mówiąc o kremie do golenia gdy na zdjęciach widać stającą na oparciu fotela śmietanę w sprayu. Zlizywanie śmietany przez dzieci z kolan księdza-pedofila z zadartą do wybrzuszonych majtek sutanną jest traktowane przez rodziców jako "normalna zabawa". Jako dorośli mogą sobie lizać swoich księży po czym tylko chcą, ale łapy przecz od dzieci!!

 • czarna.beata

  Oceniono 17 razy 17

  Śmieszny gostek.Dokładnie wygląda to tak jak piszecie,to najzwyklejsze pedofilskie zagrywki.Mały czarny nie radzi sobie w tych sprawach wiec miast przyrodzenia kolana nastawia.Taka jest prawda.Gdyby to trafiło na moje dziecko podbiłabym czarnemu oczy.sama nie wiem czy śmiać się czy płakać.

 • jacz3

  Oceniono 21 razy 17

  Prokurator nie wszczyna z urzędu sprawy o poniżanie i molestowanie dzieci.
  Ksiądz zbok nadal na wolności.
  Kurator co nie widzi sprawy nadal pracuje.
  Dzieci bez pomocy psychologa.
  Gimnazjum Salezjanów nie zamknięte za wieloletnie praktyki.
  Czołowe media tak tylko piszą o niestosowności. Tak się od teraz nazywa pedofilia.

  K U R W . gdzie my żyjemy ?

 • arezo

  Oceniono 18 razy 16

  Przegonić bandę pedofilii do Watykanu.

 • kapitan_marchewa

  Oceniono 17 razy 15

  Smutnym jest to, że ci co w swoich komentarzach bronią księdza dyrektora, za najważniejszy argument uznają, że to wcale nie była bita śmietana tylko pianka do golenia, i że dzieci nie lizały tylko dotykały ustami.
  I głośno krzyczą "dlaczego kłamiecie!!"
  Zostawmy już to czy to była pianka do golenia czy nie, i czy lizały czy tylko dotykały ustami.
  Nieprawdopodobnym jest to, że ci ludzie NIE ROZUMIEJĄ całej sytuacji ani jej kontekstu..

 • ciemnyludd

  Oceniono 16 razy 14

  To już nie jest "głupota" księdza, to jest DOBITNA EKSPOZYCJA JEGO PRYMITYWNEJ MENTALNOŚCI...ukrytej od habitem DUSZPASTERZA... Nauczyciele bywają lepsi lub gorsi, ale to już nie ten problem, to problem FUNDAMENTALNEJ SPRZECZNOŚCI między wiarą której się jest reprezentantem a ZWYKŁYM LUDZKIM HUMANIZMEM I KULTURĄ....

 • zj.71

  Oceniono 13 razy 13

  Nie wiem jak dla Was, ale ja raczej sugerowałbym policji wszczęcie śledztwa o molestowanie, bo jakoś ten ksiądz tak lubieżnie wygląda na zdjęciach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX