Sprawdzą, czy Kora jest uzależniona od narkotyków i czy jest poczytalna

Warszawski sąd chce, by przed procesem biegły sprawdził, czy Olga J. (popularna piosenkarka Kora) jest uzależniona od narkotyków i czy jest poczytalna. Akt oskarżenia sąd zwrócił prokuraturze z takim właśnie uzasadnieniem - informuje TVP Info.
Według prowadzącego sprawę Olgi J. (piosenkarce zarzuca się posiadanie 2,83 g marihuany, trwa też śledztwo w sprawie przysłania z USA paczki z 60 gramami marihuany na adres... psa Kory) Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza prokuratura powinna uzupełnić akt oskarżenia. "Zasadnym jest przeprowadzenie opinii biegłego, czy Olga J. jest uzależniona od narkotyków" - napisał sąd.

Według tego samego uzasadnienia niezbędne jest też dokonanie badań psychiatrycznych, które sprawdzą, czy w momencie popełnienia czynu Kora była poczytalna - pisze TVP Info. Zażywanie przez Korę narkotyków zostało określone w piśmie jako "fakt notoryjny" (pisownia oryginalna, oznacza "powszechnie znany" - red.) "W wielu pismach się do tego przyznawała i nie budzi on wątpliwości" - podkreślił sąd.

Prokuratura z decyzją sądu się nie zgadza i przygotowuje zażalenie na tę decyzję. Rzecznik stołecznej prokuratury okręgowej prok. Dariusz Ślepokura zapewniał w TVP Info, że Kora podczas przesłuchania oświadczyła, że "nie leczyła się psychiatrycznie, nie zażywa narkotyków i nie jest od nich uzależniona".

Sprawa Kory

Sprawa Kory zaczęła się w czerwcu, kiedy celnicy znaleźli w paczce z USA, adresowanej do jej psa, 60 gramów marihuany. Policja znalazła w domu Kory ok. 3 gramów tego miękkiego narkotyku. Kora usłyszała wówczas zarzut posiadania marihuany i została zwolniona do domu. Akt oskarżenia w tej ostatniej sprawie trafił do sądu w drugiej połowie sierpnia, natomiast śledztwo w sprawie paczki z USA wciąż trwa. Według informacji TVP Info prowadzący je prokurator ma powołać biegłego ds. pisma odręcznego. Ma on zbadać, czy przesyłki z USA nie wysłała przypadkiem sama Kora albo jej partner Kamil Sipowicz.

Co grozi Korze za marihuanę?

Zgodnie z polskim prawem za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych grozi do 3 lat więzienia. W sprawach mniejszej wagi karą może być grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do roku. Od 6 do 8 lat grozi za posiadanie tzw. znacznej ilości narkotyków.

Przedstawiciele Olgi J. utrzymują, że marihuana znaleziona w domu Kory i Sipowicza służyła jako materiał do badań (Sipowicz pisze książki o historii ruchu hipisowskiego oraz samych konopi). Zarówno sama Kora, jak i Sipowicz złożyli też śledczym oświadczenie, że nie palą marihuany.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (12)
Sprawdzą, czy Kora jest uzależniona od narkotyków i czy jest poczytalna
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 10 razy 8

  Kolejny w krótkim czasie sprawdzian Państwa.
  Przypominam, że Kaczyński uniknął badań na poczytalność dzięki znajomościom w
  Naczelnej Radzie Adwokackiej która W Y M U S I Ł A na ponoć niezależnym sędzi
  cofnięcie wniosku wydanego przez ponoć niezawisły sąd RP kierujący rzeczonego
  na badania psychiatryczne.
  Bo to, że zasada równości wobec prawa jest nieprzestrzegana widać choćby po
  wyrokach na funkcjonariuszy księży katolickich i łatwość z jaką wyroki są wykpiwane,
  wide xi. R z Torunia.

  Wynik z góry wiadomy, ale to potwierdzi tylko poziom zblatowania się wymiaru z
  różnymi takim.

 • bad8ania

  0

  No, ręce opadają. Czy sąd oparł się na materiałach dowodowych prokuratury dotyczących tej konkretnej sprawy, czy na doniesieniach z kobiecych czasopism, również tych z PRLu? Przecież to są jakieś jaja kiedy materiałem obciążającym są jakieś wypowiedzi medialne.

 • swoisty123

  Oceniono 6 razy 0

  Może również za Kwaśniewskiego się zabierzcie!? Wszystkich przesłuchajcie i wydajcie opinie biegłych, bo jest nas już ponad 3 mln w samej Polsce ; )

 • sufjan

  Oceniono 5 razy -1

  Czy aby ten sąd jest poczytalny?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX