Ubój rytualny "wielki, podły biznes niehumanitarnego zabijania zwierząt dla kasy"

Do końca roku obrońcy praw zwierząt mają czas na walkę o zakazanie uboju rytualnego. W styczniu wejdzie w życie unijne rozporządzenie, które legalizuje ten sposób uboju. - W Polsce żyje niewielka liczba wyznawców judaizmu i islamu. Pod pozorem uboju rytualnego został wprowadzony podły biznes niehumanitarnego zabijania zwierząt dla kasy - uważa zoolog prof. Andrzej Elżanowski.
W Polsce ubój rytualny możliwy jest dzięki rozporządzeniu ministra rolnictwa, choć ustawa zakazuje zabijania zwierząt bez ogłuszania. Dzięki ekologom sprawą zainteresowała się prokuratura.

Problemem bałaganu prawnego zajął się też Trybunał Konstytucyjny.

Przeciwnikom zabijania zwierząt bez ogłuszania zostało mało czasu. Bo od początku stycznia 2013 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie, które dopuszcza ubój rytualny w krajach UE.

- Ministerstwo Rolnictwa milczy na temat tego, że Unia Europejska dopuszcza zachowanie przepisów zabraniających uboju rytualnego. A ustawa o ochronie zwierząt zabrania zabijania bez ogłuszania. Na przykład w Szwecji ubój rytualny jest i będzie zabroniony. Sprzeciw wobec tej krwawej praktyki narasta w całej Europie. Elementarną wiedzą jest dziś przecież taka, że ssaki czują strach i ból - mówił w TOK FM zoolog i bioetyk z PAN, prof. Andrzej Elżanowski.

Wszystkiemu winne są pieniądze

Zdaniem gościa programu "Konfrontacje" w Polsce nie względy religijne stoją za stosowaniu w rzeźniach uboju rytualnego. - W naszym kraju żyje niewielka liczba wyznawców judaizmu i islamu. Pod pozorem uboju rytualnego został wprowadzony wielki, podły biznes niehumanitarnego zabijania zwierząt dla kasy - uważa prof. Elżanowski.

I podkreśla, że rozporządzenie pozwalające na zabijanie zwierząt bez wcześniejszego ogłuszenia powstało "najprawdopodobniej pod wpływem lobby rzeźniczego".

"Zwierzęta trzeba szanować i nie przysparzać im cierpień"

Wyznawcy judaizmu i islamu jedzą mięso z uboju rytualnego m.in. dlatego, że nakazy religijne zakazują im spożywania krwi. A zwierzęta, które nie są ogłuszane przez śmiercią, lepiej się wykrwawiają.

Taka interpretacja jest mocno dyskusyjna dla arabisty i islamisty Bogusława Zagórskiego. - Z medycznego punktu widzenia ogłuszone zwierzę jest przecież żywe. Jeśli ktoś się upiera, że zwierzę ogłuszone jest martwe i pozyskane w ten sposób jest pozyskane z trupa, to jest to nieprawda. Biologicznie i medycznie - powiedział w programie "Konfrontacje".Według dyrektor Instytutu Ibn Chalduna muzułmanów obowiązuje kodeks etyczny zawarty w Koranie.

- Mówi on, że przede wszystkim zwierzęta trzeba szanować i nie przysparzać im cierpień - podkreślał Bogusław Zagórski.

I dodał, że ważniejsze od przepisów religijnych jest prawo państwa, w którym się żyje.

A tu, jak wiadomo, mamy w Polsce bałagan. Ustawa zakazuje, a rozporządzenie dopuszcza ubój rytualny.

Polska potentatem

Do końca roku w Polsce bez ogłuszenia zostanie zabitych kilkaset tysięcy sztuk bydła. Mięso z polskich ubojni trafi m.in. do Izraela, Turcji, Francji i Austrii.

Według informacji tygodnika "Polityka" w 20 działających w naszym kraju rzeźniach zwierzęta zabijane są bez wcześniejszego ogłuszenia. Na czele jednej z tych firm stoi poseł PSL Krzysztof Borkowski.Według prof. Andrzeja Elżanowskiego część mięsa pozyskiwanego w wyniku uboju rytualnego trafia do polskich sklepów.

- Według zasad koszerności tylko przednie części ciała zwierzęcia są wykorzystywane. Cała tylna część zwierzęcia nie jest uznawana za koszerną. Dlatego Polacy i obywatele innych krajów, nie wiedząc tego, kupują odpady z uboju rytualnego. Protestuję przeciwko temu jako obywatel, nie profesor zoologii, który zajmuje się ochroną zwierząt - powiedział.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
Ubój rytualny "wielki, podły biznes niehumanitarnego zabijania zwierząt dla kasy"
Zaloguj się
 • faustus55

  Oceniono 55 razy 49

  Ubój rytualny był zabiegiem religijnym, ale podyktowanym względami czysto praktycznymi; w pustynnym, gorącym klimacie, gdzie żyli wyznawcy judaizmu, mięso pozbawione krwi po prostu wolniej się psuło, można było je dłużej przechowywać. suszyć itd., dotyczy to też wieprzowiny. Talmud interpretuje Zakon i reguluje wiele praktycznych stron życia Żyda, zwłaszcza pobożnego.
  Tu znajdziecie obronę uboju rytualnego: www.the614thcs.com/19.1727.0.0.1.0.phtml
  Jestem agnostykiem i staram się być obiektywny; uwzględniać rację każdej ze stron konfliktu, jednak moja dusza, moja wrażliwość, moje zasady..wszystko!! buntuje się przeciw takim praktykom religijnym- ubój rytualny traci dzisiaj kompletnie rację bytu, a już konieczność utrzymywania mordowanego zwierzęcia w pełnej świadomości, jest czymś dla mnie niewyobrażalnie niemoralnym!! Niestety każda religia to ocean hipokryzji.
  Może warto by było jakoś się zorganizować, np. na fejsie? chyba, że już coś funkcjonuje, a ja o tym nie wiem.
  Koniecznie trzeba protestować!..bo jak spojrzeć potem w lustro bez obrzydzenia??
  Nie chcę być w tym przypadku anonimowy:
  Bogusław Leon Klemański :)

 • rbik53

  Oceniono 55 razy 43

  zabij ! ! !,
  zarżnij ! ! !
  zamoduj ! ! !
  - niech sika krew, niech zwierzę zdycha powoli, w strachu i cierpieniu.
  Żeby Bóg był usatysfakcjonowany.

  Gdzie my do sk***syna żyjemy ? ! ! !

 • pacanniemyty64

  Oceniono 38 razy 32

  Za to wszystko, coraz gorzej znoszę "Polskę - Ojczyznę Naszą" !!! Na Zeusa, Boga, Jahwę, Allacha, Krishnę, Ra i resztę - odp*****lcie się od naszych mniejszych braci !!!!

 • piotr_kolec

  Oceniono 32 razy 20

  Palenie zabija - zakazali palenia
  Gorzała ogłupia - zakazują picia
  Więc czemu wciąż nie ma
  Zakazu modlenia?

  Wszak religia to zło
  Co źródłem jest zabicia
  Niewiernych, wolności
  I zdrowego rozsądku

  Zakazać religii
  I będzie w porządku

  Jak widać to także
  Rytualne zabijanie
  Zabronić religii
  Świat lepszym się stanie

 • krukpl

  Oceniono 19 razy 13

  arabisty i islamisty niestety tacy zawsze trzymają po stronie islamu i zawsze starają się na antenie usprawiedliwiać ich nawet najbardziej barbarzyńskie tradycje jak ta z ubojem

 • smokpz

  Oceniono 11 razy 9

  Ubój bez ogłuszania powinien być zakazany. I koniec. Poseł PSL mnie nie obchodzi, dla tych bezideowych baranów liczy się i tak tylko kasa i stołki.

 • mirgrab

  Oceniono 15 razy 7

  Ciekawe że wszyscy ci "obrońcy"zwierząt nic nie piszą o porażaniu prądem,gazowaniu i miażdzeniu centralnego układu nerwowego w "humanitarnych"metodach zabijania w majestacie prawa, gdzie zwierzęta czują krew zabijanych zwierząt ,często widzą zabijane zwierzęta a przynajmniej je słyszą,gdzie udziela im się straszny niepokój w kolejce do rzeźni,kiedy na wpół żywe(przez niechlujstwo nieskutecznej obsługi) wjeżdzają do oparzalników z temperaturą grubo powyżej 70 stopni Celsjusza i są żywcem gotowane.Te sytuacje nie niepokoją tych ludzi?Straszna hipokryzja.Często robi się szum dla zaprezentowania siebie a nie rzeczywistego problemu.

 • maksimum

  Oceniono 12 razy 4

  A co z obowiazkowym obrzezaniem?

 • talking_head

  Oceniono 28 razy 4

  Skoro "polski" rząd odbywa, w pełnym składzie. sesje wyjazdowe w Izraelu trudno się dziwić, że właśnie Polska, jako jedyny bodajże kraj w UE zezwala na ten barbarzyński, tj. chciałem powiedzieć - koszerny ubój rytualny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX