"Niedoszły zamachowiec nacjonalistą i antysemitą? Znowu nagonka, znowu kopiemy rowy"

- W sprawie niedoszłego zamachowca niepokoi mnie to, że pojawiają się już sformułowania, że ten człowiek ma poglądy nacjonalistyczne i antysemickie. Znowu dolewamy oliwy do ognia, do dzielenia społeczeństwa - mówił w Radiu TOK FM gen. Marek Dukaczewski, b. szef WSI.
Mowa jest złotem, a milczenie jakieś takie brunatne. Bloger polemizuje z Dukaczewskim>>

ABW udaremniła zamach na Sejm, rząd i prezydenta. 45-letni pracownik jednej z wyższych szkół w Krakowie planował wysadzenie parlamentu ładunkiem czterech ton materiałów wybuchowych. Tłem planowanego zamachu miały być motywy o charakterze nacjonalistycznym, ksenofobicznym i antysemickim. Zatrzymany nie jest związany z żadną partią. Prokurator dodał enigmatycznie, że "motywacja i jakby przystąpienie do tych działań nie wynikało bezpośrednio z jego woli, tylko działał niejako siłą sugestii innych osób". - Mamy wskazanie na tę jedną osobę, którą on wymienia jako tę, która go miała inspirować - dodał.

- Niepokoi mnie w tej sprawie to, że już pojawiają się sformułowania, że ten człowiek ma poglądy nacjonalistyczne i antysemickie. Znowu dolewamy paliwa do ognia, do dzielenia społeczeństwa - skomentował w TOK FM gen. Marek Dukaczewski, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych. - Pamiętamy jeszcze, co się działo 11 listopada i jak reagowaliśmy na wystąpienia ludzi ONR i wszechpolaków; pamiętamy, jakie tam padały wypowiedzi. Jeżeli mówimy, że człowiek, który przygotował się do zamachu, reprezentował środowisko czy tylko myślenie nacjonalistyczne, to wpisujemy się w cały ciąg nagonki - dodał.

Kopanie rowów

Dukaczewski dodał, że wymienianie przez prokuraturę i ABW tych motywów niedoszłego zamachowca powoduje, że wychwytują to media. - Obawiam się, że to będzie eksploatowane - zauważył. - Zachowałbym tu więc powściągliwość, dopóki nie będzie twardych dowodów, że ten człowiek był z kimkolwiek powiązany, że reprezentował jakieś poglądy inne niż swoje.

- Oczywiście, być może takie miał swoje poglądy. Natomiast jeżeli zbyt szybko zaczniemy szukać inspiracji zewnętrznych czy wewnętrznych, to może się to skończyć trudną dyskusją w kraju, trudnymi słowami, zwrotami, z których trudno się będzie wycofać - dodał gość TOK FM. I podsumował: - Znowu padną jakieś oskarżenia, znowu zostaną wykopane rowy, których przez wiele lat nie zakopiemy.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (78)
"Niedoszły zamachowiec nacjonalistą i antysemitą? Znowu nagonka, znowu kopiemy rowy"
Zaloguj się
 • d.j.windowsmediaplayer

  Oceniono 97 razy 77

  Żeby nie kopać rowów pomiędzy Norwegami powiedzmy że Breivik nie kierował się żadnymi poglądami, a jak już to tylko tolerancją.

 • easy-jerzy

  Oceniono 94 razy 70

  Skoro nie kierował się prawicowymi poglądami, to pewnie zamach na rząd miał być dowodem sympatii do rządu.

 • adam.2x

  Oceniono 77 razy 51

  Nie rozumiem pana generala. Jesli czlowiek ma takie poglady to nalzy to podkreslac bo szowinizm i rasizm w kazdej postaci to obiektywne zlo. To zaraza drazaca spoleczenstwo, trzeba o niej GLOSNO mowic, i nalezy ja wyeliminowac.

 • krukpl

  Oceniono 69 razy 35

  może nie mieć połączenia z tym udaremnionym zamachem
  w mojej ocenie należy uznać ONR za org terrorystyczną w ten sposób przynajmniej uniemożliwi się finansowanie i w efekcie likwidacje tego szkodnika

 • marekkryspin

  Oceniono 59 razy 27

  Obawiam się coraz więcej podobnych postaw w państwie gdzie nienawiść, rasizm, ksenofobia, antysemityzm są na porządku dziennym. Natomiast prawo zezwala na takie postawy.

 • jk1962

  Oceniono 37 razy 23

  Pewne jest że miłością nie kierował się. Raczej nienawiścią. Nie trzeba poszukiwać związków Brunona K. ze środowiskiem narodowców lecz wystarczy zapytać kto sieje nienawiść? Czy comiesięczne procesje rozpoczynane mszą nie są spektaklami nienawiści? Czy oskarżenia o zamach na Kaczyńskiego nie wywołują nienawiści?

 • robert9998

  Oceniono 41 razy 19

  W co gra ABW?
  Wygląda na to,że ABW może mieć odebrane prawa nad inwigilowaniem wszystkich , co wprowadza ich w popłoch. ABW dziś zakłada podsłuchy, kontroluje naszą pocztę itd.. Unia Europejska ciągle alarmuje o łamaniu prawa przez ABW i tego typu służby ,więc ABWERA WYPALIŁA GRUBO.
  Mamy wariata,który bawił się w piromana i odgrażał się ,ze wysadzi kogoś w kosmos. Skoro ABW go inwigilowało , unieszkodliwili 11 dni wcześniej, po co ta szopka.
  Nawiasem mówiąc , o takiej akcji ABW , społeczeństwo nie powinno wiedzieć.
  Wgląda na to,że ABW nie tylko chce utrzymać swe wielkie uprawnienia, ale chce je powiększyć. Na konferencji prasowej , dał do zrozumienia dziennikarzom, to pan Prokurator . Tego należy się obawiać, co planuje ABW, nie wariata ,który siedzi już od blisko dwóch tygodni.
  Pan Premier Tuska , nie da się nabrać na tę szopkę generała Bondaryka .

 • villk

  Oceniono 18 razy 16

  ABW wykonało swoja robote i ok, to bardzo dobrze ..tylko czemu o tym mówi....tego nie rozumiem

  A co do teroryzmu to to nie jest on żadna forma budowanai czegokolwiek to jedynie destrukajca

  rozwój jest wtedy gdy sie ze soba rozmawia, a nie gdy sie strzela .

  Dlatego ciage powtarzam edukujmy sie , szukajmy porozumień a nie dzielmy sie i budujmy mury międzu sobą..

 • djemen

  Oceniono 11 razy 11

  Aha, czyli stwierdzenie faktu wynikajacego z wpisow i pogladow zamachowca tez boli coniektorych?

  Czyli mozemy obrazic antysemitow przez przypadek? Aha.

  Nic nie robmy zatem bo antysemici, faszysci i zamachowcy moga byc urazeni.
  .
  Ale gejow za sam fakt mozna napier...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX