"Zamachy terrorystyczne w Polsce to tylko kwestia czasu. Musimy się nauczyć żyć z tą myślą"

W Polsce nie da się uniknąć zamachów terrorystycznych - uważa prof. Witold Orłowski. - To przypadłość demokracji. Ludzie mogą mówić, co chcą, i organizować się. A wolny rynek powoduje, że zdobycie wiedzy o tym, jak się robi bomby, i kupienie odpowiednich materiałów nie jest żadnym problemem - mówił w TOK FM.
Brunonowi K., podejrzanemu o przygotowanie zamachu na władze państwowe, grozi do pięciu lat więzienia. Mężczyzna został zatrzymany 9 listopada, a o sprawie poinformowano wczoraj.

Zdaniem ekonomisty prof. Witolda Orłowskiego, członka Rady Gospodarczej przy premierze, powinniśmy oswoić się z myślą, że w Polsce może dojść do zamachu terrorystycznego.

- Chwała Bogu, że tym razem nie doszło do zamachu. Ale jestem przekonany, że to, kiedy w Polsce zacznie dochodzić do zamachów terrorystycznych, to tylko kwestia czasu. To m.in. przypadłość demokracji i wolnego rynku. Demokracja powoduje, że ludzie mogą mówić, co chcą, mogą się organizować. A wolny rynek powoduje, że zdobycie wiedzy na temat tego, jak się robi bomby, i kupienie odpowiednich materiałów nie jest żadnym problemem - wyjaśniał w "Poranku Radia TOK FM".

Według prof. Orłowskiego na Zachodzie "od lat panuje przekonanie, że zamachy terrorystyczne to jest coś, z czym trzeba się liczyć". - A w Polsce było takie przekonanie, że te nasze procedury są dla picu. Bo kto tam będzie u nas robił zamachy? No a teraz widać, że wystarczy jeden zdeterminowany człowiek - podkreślał ekonomista.

Nie ma powrotu do czasów cenzury

Sprawa Brunona K. wywołała dyskusję na temat tego, czy o takich przypadkach powinno się informować przed wydaniem wyroku przez sąd.

- Ale co mają robić media? Nie informować? - pytał prof. Witold Orłowski w rozmowie z Janem Wróblem.

I dodał: - W czasach kiedy był tylko jeden kanał telewizyjny, z cenzurą, to można było zakazać informowania. A i tak wszyscy wiedzieli, że w Nowej Hucie po wybuchu pomnikowi Lenina nogę urwało. Mimo wszystko wolę żyć we współczesnym świecie niż w takim, w którym takie informacje byłyby ograniczane. W Korei Północnej, jak trzeba, to nikt się nie dowie, że ktoś szykował zamach na ukochanego przywódcę.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (5)
"Zamachy terrorystyczne w Polsce to tylko kwestia czasu. Musimy się nauczyć żyć z tą myślą"
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 12 razy 2

  Bomby są terrorystów ważne, ale ważniejsza jest IDEOLOGIA... Przepraszam, ale jeszcze raz powtórzę swój dzisiejszy tekst ...."Jeżeli z idiotycznego wypadku lotniczego spowodowanego próbą ryzykownego lądowania we mgle (aby nie stracić okazji na przedwyborczy show w Katyniu), można było zrobić całą polityczną RELIGIĘ SMOLEŃSKĄ skutecznie destabilizującą partię rządzącą i państwo już trzeci rok… to z OKRĄGŁEGO STOŁU można zrobić coś jeszcze lepszego…Otóż zamiast „powiesić komunistów i zaatakować armię radziecką w Polsce”, KTOŚ dogadał się z komunistami w Magdalence aby oddali władzę, a co gorsza namówił Rosjan aby wrócili do domu…. Kim jest ten KTOŚ dobrze wiadomo, bo przecież Polakom komuniści nie oddaliby władzy a zwłaszcza nie wyprowadzili swoich wojsk…..Naiwny i zdradziecki Zachód który zawsze „sprzedawał” Polskę, POCHWALIŁ nas za to wszystko, a zdrajcę Wałęsę porównał do Gandhiego i Mandeli, i dał mu za tą zdradę NOBLA…."Patryjoci" i "Prawdziwi Polacy" tą zdradę ujawnili wykazując współpracę Wałęsy z polskimi (czyli radzieckimi) służbami bezpieczeństwa, ale liberalny rząd który w wyniku owej zdrady rządzi dzisiaj Polską wszystko ZAMIATA POD DYWAN….Jak Polska Polską, zawsze za wolność w imię Boga, Honoru i Ojczyzny KRWIĄ PŁACILIŚMY A NIE KUPIECKIMI TARGAMI ZDRAJCÓW OJCZYZNY….A do czego doprowadziła Magdalenka już widać gołym okiem…Kościół jest prześladowany, brudne łapy bezbożników i ateistów wyciągają się po krzyże w szkołach i urzędach, a pedał i lesbijka wypychają już na margines normalną polską rodzinę….A rząd rządzi na klęczkach przed zdemoralizowaną i bezbożną Europą która wprawdzie daje na jakieś ochłapy ale nie pozwala aby rozkwitły naturalne zdolności Polaków do innowacyjnej i wydajnej gospodarki….Bo traktują nasz kraj jako rynek zbytu dla swoich towarów, na równi z Afryką a ludzie wykształceni muszą szukać pracy za granicą … Miliomy Polaków Patriotów śpiewa w kościołach „ojczyznę wolną racz nam WRÓCIĆ Panie” i już widzi to całe nieszczęście Polski NIE RZĄDZONEJ PRZEZ POLAKÓW….Juz czas… OBUDŹ SIĘ POLSKO ! ….Gdyby podobnie nie POTRAFILI MYŚLEĆ ludzie inteligentni i wykształceni to nie byłoby nawet ....drugiej wojny światowej… WIELKA JEST SIŁA KAŻDEJ PLEMIENNO - NACJONALISTYCZNEJ IDEOLOGICZNEJ ZARAZY...",

 • zdzisek1949

  Oceniono 1 raz 1

  Pisząc w internecie bądź ostrożny - ABW czuwa

 • villk

  Oceniono 1 raz 1

  teroryzm niczego ni ebuduje , tylko niszczy ....

  villk.blox.pl/2012/11/teroryzm-nie-jest-zadnym-rozwiazaniem-z.html

 • zdzisek1949

  Oceniono 5 razy 1

  Bruno K wróg publiczny nr. 1-Żydów,pederastów,ksenofobów,polityków, Sejmu, PO i SLD, "GW",
  ABW,prokuratury i "karłów,karlic,moralnych,medialnych i salonu"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX