"Tygodnik Powszechny" o artykule w "GPC": Mamy do czynienia z manipulacją

"Tygodnik Powszechny" wydał oświadczenie "w związku z nieprawdziwymi informacjami opublikowanymi w 'Gazecie Polskiej Codziennie'". Sprawa dotyczy wypowiedzi ks. Adama Bonieckiego cytowanej w "GPC".
Gazeta napisała, że dla ks. Bonieckiego krzyż w Sejmie to kwestia kulturowa, a nie religijna, i zacytowała słowa, jakie kapłan miał wypowiedzieć podczas spotkania z cyklu "Kościół otwarty": "Jeśli komuś przeszkadza krzyż w takim miejscu, to nie powinien on tam wisieć. Nie można nikogo zmuszać, żeby na ten krzyż patrzył". Boniecki według GPC miał dodać, że nie chce, by w ten sposób obrzydzano krzyż.

Na słowa bp. Antoniego Dydycza, według którego "Kościół otwarty jest martwy", ks. Boniecki miał zareagować krytyką hierarchów: "Reprezentują ludzi wystraszonych i ich przekonania". Miał też dodać, że "krytyka Kościoła otwartego w Polsce wynika z lęku i pomieszania pojęć". "Kościół zamknięty jest zalękniony, niepewny wiary" - cytowała księdza "GPC".

Na informacje zawarte w artykule powoływały się w poniedziałek inne media.

Dziś "Tygodnik Powszechny" wydał oświadczenie - jak czytamy - "w związku z nieprawdziwymi informacjami opublikowanymi w 'Gazecie Polskiej Codziennie'". W piśmie przypomniano, że ks. Boniecki ma zakaz wypowiadania się w mediach poza "Tygodnikiem Powszechnym", nałożony przez prowincjała Zgromadzenia Księży Marianów. Redakcja "TP" zapewnia, że podczas spotkania ks. Boniecki nie udzielał wywiadów i zarzuca dziennikarzom "GPC" manipulację.

W oświadczeniu czytamy: "Podczas warszawskiego spotkania ks. Adam Boniecki odpowiadał na pytania dwóch prowadzących oraz na pytania z sali. Reszta jego rozmów, toczonych podczas podpisywania książek, miała charakter prywatny. Jeżeli dziennikarze 'GPC' nagrali i przedstawili jako wywiad taką właśnie rozmowę, mamy do czynienia z manipulacją, obliczoną na zaszkodzenie naszemu redaktorowi seniorowi".

Z kolei "Gość Niedzielny" w swym serwisie cytuje Martę Jeżewską z "GPC". - Spytałam się o sprawę krzyża w sali obrad Sejmu, mówiąc, że sprawa ta mnie interesuje, i ks. Boniecki odpowiedział tak, jak go zacytowałam. Dziennikarka nie dysponuje nagraniem tej rozmowy.

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (13)
"Tygodnik Powszechny" o artykule w "GPC": Mamy do czynienia z manipulacją
Zaloguj się
 • ok_23

  Oceniono 47 razy 41

  "...ks. Boniecki ma zakaz wypowiadania się w mediach poza "Tygodnikiem Powszechnym..." - widać, że nie darzy się szacunkiem osoby sędziwe wiekiem, zwłaszcza jeżeli mają odmienne zdanie od głównego kościelnego nurtu. Tacy ludzie okazać się mogą jedyną deską ratunku, bo bez wewnętrznej transformacji Kościół może stać się dziejową "wydmuszką".

 • artanek58

  Oceniono 43 razy 37

  Jeden z nielicznych księży który ma u mnie poważanie .Oby długo żył w zdrowiu.

 • aniechich03

  Oceniono 32 razy 30

  Prymas Polski : Tadeusz Rydzyk ...ani chybi teraz rzuci klątwę i ekskomunikuje księdza Bonieckiego !
  A minister Gowin za obrazę wartościowego religijnie krzyża skaże go na 10 lat więzienia.

 • pantg3

  Oceniono 5 razy 5

  Z około 100 komentarzy zrobiło się tylko 10??? Nie przesadzacie? Ja też uważam, ze większość komentarzy były obłędne, lecz one tylko odzwierciedlały świadomość społeczeństwa. Można usunąć kilka komentarzy- tych najbardziej głupich i wulgarnych, ale nie aż tyle!

 • wazps

  Oceniono 16 razy 4

  Akurat nie widze w przytoczonych "cytatach" jakiegos specjalnego uszczerbku na dobrym wizerunku ksiedza Bonieckiego,to ze ktos wsrod idiotow wykazuje zdrowy rozsadek nie oznacza,ze sie osmiesza.

 • trajkotek

  0

  to czemu ksiądz składa nieprawdziwe wypowiedzi?

  _______________________________________________
  glosmichnika.blox.pl/2012/10/Holocausto-reaktywacja.html
  glosmichnika.blox.pl/2010/02/Tygodnik-Powszechny-prosi-czytelnikow-o-finansowe.html

 • losiu4

  Oceniono 12 razy -8

  "W piśmie przypomniano, że ks. Boniecki ma zakaz wypowiadania się w mediach poza "Tygodnikiem Powszechnym","

  jakby tu powiedzieć... może tak: ksiedzu Bonieckiemu zdaje sie już się przydarzyło sie interpretować ten zakaz dość osobliwie... natomiast widze, ze zgodnie z doktryna kościoła otwartego tak hołubionego przez wybiórczą, tygodnik powszechny podchodzi do sprawy dosć hmmmm wybiórczo :)

  Pozdrawiam

  losiu

  Pozdrawiam

  losiu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX