Nowa Rada Języka Migowego. Skład: ani jednej osoby niesłyszącej. Ministerstwo: Byli lepsi

- To jakby w Radzie Języka Polskiego zasiadali wyłącznie Niemcy, Anglicy i Francuzi - tak środowisko niesłyszących i ekspertów komentuje decyzję ministra pracy i polityki społecznej. W powołanej przez niego Polskiej Radzie Języka Migowego nie ma ani jednej osoby niesłyszącej. Buntują się nawet ci, którzy weszli w skład rady. - Zastanawiam się nad rezygnacją - mówi Paweł Rutkowski, badacz języka migowego.
- Decyzja ministerstwa narusza konwencję o prawach osób oraz jest dyskryminacją ze strony rządu w stosunku do osób głuchych - oświadczył prezes Polskiego Stowarzyszenia Głuchych i Niedosłyszących Paweł Rosik. 

29 listopada br. minister pracy i polityki społecznej powołał Polską Radę Języka Migowego. W jej skład wchodzi 17 znawców języka migowego. Rada ma doradzać ministerstwu we wszystkich kwestiach dotyczących komunikacji językiem migowym oraz promować wiedzę o języku migowym.

Fundacja Promocji Kultury Głuchych o Radzie języka Migowego"Bez głuchych nie jesteśmy w stanie nic zrobić"

Wszyscy nowo powołani członkowie rady podkreślają: osoby niesłyszące powinny się w niej znaleźć. - Powinniśmy się kierować zasadą: nic o nas bez nas. Osoby, które same nie słyszą, najlepiej znają problemy osób głuchych - mówi Bartosz Marganiec, prezes Fundacji Promocji Kultury Głuchych. - Zastanawiam się, czy nie złożyć rezygnacji. Jeśli to sprawi, że zrobiłbym miejsce dla osoby niesłyszącej, to jestem gotów podjąć taką decyzję - mówi Paweł Rutkowski, badacz języka migowego i jeden z powołanych do nowej rady.

- Nawet osoby, które całe życie zawodowe poświęcają językowi migowemu, nie mogą powiedzieć, że to jest dla nich język rodzimy - mówi Rutkowski. Eksperci porównują tę sytuację do powoływania Rady Języka Polskiego, w której nie zasiadają osoby niemówiące po polsku od urodzenia. Rutkowski dodaje, że w swojej pracy badawczej zawsze ma w zespole osoby niesłyszące. - Bez głuchych nie jesteśmy w stanie nic zrobić - mówi i dodaje, że podobnie będzie w pracach rady.

"Byli lepsi"? "Nie rozumiem tego tłumaczenia"

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej utrzymuje, że taki dobór osób nie jest przypadkowy. - Zgłosiło się 29 osób, a więc wybór nie był znowu taki ogromny - ocenia zastępca dyrektora biura pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Kosiński. Mówi, że wybrali osoby, które najlepiej nadawały się, by wejść w skład rady. Dyrektor przyznaje, że wśród kandydatów było kilka osób niesłyszących. Zdaniem Pawła Rutkowskiego głusi, którzy kandydowali, absolutnie nadają się do pracy w radzie.

- Znam kilka osób, które oprócz tego, że są niesłyszące i zajmują się badaniem języka migowego, jak najbardziej pasowałyby na te stanowiska - mówi Rutkowski. I powtarza: Nie rozumiem decyzji ministerstwa.

W środowisku osób niesłyszących zawrzało. Członkowie Fundacji Promocji Kultury Głuchych zbierają podpisy pod petycją do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (30)
Nowa Rada Języka Migowego. Skład: ani jednej osoby niesłyszącej. Ministerstwo: Byli lepsi
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 87 razy 83

  Może zgodnie ze standardami obowiązującymi w rodzimej partii pana ministra czyli PSL ktoś z członków rodziny lub jakiś kolega kolegi szukał pracy i ma gotową fuchę. Kwalifikacje zawodowe jak był za granica to zamówił kurczaka na ulicy na migi, czyli język zna nawet biegle się nim posługuje.

 • borsuk969

  Oceniono 49 razy 43

  Kraj mądrych ludzi którymi rządzą debile

 • mlwro1

  Oceniono 43 razy 41

  To jest jeden z tych głuchych, co miał za małe kompetencje:

  dr Piotr Tomaszewski
  Data urodzenia: 1971-10-20
  Stanowisko: adiunkt
  Jednostka: Katedra Psychologii Rehabilitacyjnej

  Kariera naukowa

  magisterium 1997, Akademia Pedagogiki Specjalnej
  doktorat 2004, Instytut Psychologii PAN

  PRACA NAUKOWA
  Zainteresowania naukowe

  Rozwój świadomości metajęzykowej u dziecka głuchego w warunkach dwujęzyczności (w polskim języku migowym i języku polskim w formie pisanej); Mechanizmy przyswajania przez małe dziecko głuche języka migowego w różnych warunkach stymulacji językowej; Rozwój językowy u homesigners; Dyskurs narracyjny w polskim języku migowym; Struktura polskiego języka migowego (PJM) i amerykańskiego języka migowego (ASL) - fonologia, morfologia, leksykon, składnia, semantyka i dyskurs; Uniwersalia językowe a modalność języka; Powstanie i ewolucja języka; Dynamika procesów ewolucji języka migowego (zmiany strukturalne i gramatykalizacja słów migowych); Gestowe koncepcje powstania języka; Ikoniczność w języku mówionym i migowym; Sposoby przyswajania PJM jako L2 przez osoby słyszące; Zjawisko audyzmu a kultura Głuchych

  Podstawowe publikacje

  Books, Monographs

  Tomaszewski, P., Bielak, M., Rosik, P. (2009). Podstawy Polskiego Języka Migowego. Podręcznik do nauki PJM dla lektorów (Basics of Polish Sign Language. Teacher's curriculum guide). Warszawa: Polski Związek Głuchych, Zarząd Główny.

  Pisula, E., Tomaszewski, P. (eds.) (2009). New ideas in studying and supporting development of exceptional people. Warsaw University Press.

  Tomaszewski, P. (2010). Fonologia wizualna Polskiego Języka Migowego (Visual phonology of Polish Sign Language). Wyd. Matrix.

 • zuk.w.trawie

  Oceniono 38 razy 38

  I to ma być walka z dyskryminacją a'la Ministerstwo :-D
  Podobnie jak wjazdy do budynków, które nie da się pokonać samodzielnie... Żenada.

 • black_lutti

  Oceniono 35 razy 31

  Cuerva ! ...ciekawe ilu członków PSL albo ich rodzin bliższych lub dalszych lub ich znajomych jest w tej radzie ?
  To jest Polska właśnie niestety!
  chore polskie piekiełko! ...nepotyzm, korupcja, bylejakość, beznadziejność!
  zgłosiło się 29 osób a rada ma 17 członków ! ...wiec wyeliminowali mniej więcej tylko wszystkich głuchych i słabo słyszących których było rzekomo kilku!

 • minusujcie_mnie_lemingi

  Oceniono 26 razy 26

  byli lepsi, bo byli gorsi. to chyba z "Misia", o ile się nie mylę.

 • vanrad

  Oceniono 16 razy 14

  Ciekawe co na to minister Cyfryzacji BONI bo On na kazdy temat się wypowiada o invitro, o jezyku nienawisci itd. itp. tylko Cyfryzacją coś słabo się zajmuje ... ehhh byle do emeryturki - no nie ?

 • free_rodnick

  Oceniono 15 razy 9

  Z całym szacunkiem dla niesłyszących,ale po ch. ministerstwu pracy i polityki społecznej ta rada?Siedamnastoosobowa(!) w dodatku.Oczywiste przecież,że to nie wszystkie etaty.Dojdzie do tego obsługa(sekretarki,sprzątaczki,kierowcy) ,wyposażenie(faksy,komputery,samochody).Urzędować też gdzieś przecież muszą...
  A co z niewidomymi?Mają już swoją radę?
  A niepełnosprawni ruchowo?
  Bo niepełnosprawni umysłowo mają ministerstwo.To powinno chwilowo wystarczyć...

 • popijajac_piwo

  Oceniono 6 razy 6

  Zawsze można ich ogłuszyć...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX