Sariusz-Skąpska: Wrak samolotu powinien trafić do huty i zostać przetopiony

- Czy ktoś robi muzea, gdzie można zwiedzać wrak samochodu, w którym zginęli ludzie? Czy autobus z Grenoble został wystawiony na widok publiczny? Trzeba pamiętać, że wrak samolotu prezydenta to jest prawie otwarty grób - powiedziała na antenie RMF FM Izabella Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich. Jej zdaniem wrak tupolewa powinno się przetopić na pomnik.
- Jeśli politycy, i to ze wszystkich grup, a to mnie przeraża, mówią, że wrak będzie można oglądać, to pytam: w jakim celu? Czy doszliśmy do takiego etapu, w którym nie ma już żadnego tabu? Czy ktoś pomyślał, co to znaczy dla rodzin? - mówiła w rozmowie z Konradem Piaseckim Izabella Sariusz-Skąpska. Jej zdaniem sytuacja, w której wrak samolotu prezydenta zostaje wykorzystany jako eksponat muzealny i udostępniony zwiedzającym, jest niedopuszczalna. - To jest wrak, to słowo powinno wszystko wyjaśniać. Jeśli ktoś nie zna jego znaczenia, to odsyłam do słownika - ironizowała.

Co zatem powinno stać się z wrakiem? - Huta, przetopienie i element pomnika. Ale żaden eksponat. I żadna obawa mojej rodziny, że zmieni się władza i kolejny raz będzie chciała wygrzebywać katastrofę smoleńską - mówiła prezes Federacji Rodzin Katyńskich. - Taka makabra to nie jest coś, na co jesteśmy przygotowani. Nikt nie jest - stwierdziła.

"To kolejna porcja bólu dla nas"

Sariusz-Skąpska skrytykowała także polityków, którzy wykorzystują temat katastrofy smoleńskiej w grze politycznej. - Nie mówiłabym "my, Polacy", mówiłabym raczej o pewnych grupach. To ciągle powoływanie się na katastrofę smoleńską, mówienie o czczeniu ofiar... Chciałabym spytać liderów takich czy innych manifestacji, czy potrafią z pamięci wymienić 96 ofiar - mówiła. Ja potrafię. To też różnica pomiędzy nami a tymi, którzy na temat tego wraku powrzaskują. Myśmy ten wrak widzieli - podkreśliła.

- Nie spodziewałam się, że po trzech latach codziennie będę musiała zastanawiać się, czy włączając telewizję i patrząc na pasek wiadomości, zobaczę tam Smoleńsk i czy dziennikarze o 8 rano nie spytają mnie o pierwszy komentarz przy jakiejś nowej odsłonie makabry. Rzadko są to fakty, zazwyczaj to nowa porcja bólu dla nas.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (14)
Sariusz-Skąpska: Wrak samolotu powinien trafić do huty i zostać przetopiony
Zaloguj się
 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 39 razy 33

  Przetopić i wykuć młotki do walenia się w łby pilotom łamiącym procedury i tracących zdrowy rozsądek. Wręczać młodym pilotom zaraz po szkole jako "Młotek Smoleński".

 • kkryg

  Oceniono 35 razy 33

  Huta - to jest to. I jeżeli nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań szczątków ( oficjalnie, a nie przez zespół Antka Policmajstra) to w imię dobrze pojętej oszczędności - nie sprowadzać. Powiedzieć Rosjanom: my już wiemy to, co trzeba - bujajcie się. Jak wam wrak niepotrzebny - to róbcie z nim, co chcecie.

 • demolka666

  Oceniono 30 razy 24

  ja rzadko słyszy się głos rozsądku... pisobolszewicka propaganda będzie teraz szczekała i pluła na panią Skąpską a pismaki będą dzielić włos na czworo... brakuje tylko odważnego, który podjąłby decyzję wbrew pisowskiej swołoczy i kazał zawieźć do huty ten złom - ciekawe czy taki sie znajdzie?

 • mercurossaurus

  Oceniono 25 razy 21

  Niestety Huta stanie się tylko kolejnym zapalnikiem spekulacji/manipulacji smoleńskiej. Przetopienie wraku w bryłkę metali, (pomijając fakt, że ktoś zaraz zarzuci, iż zaciera się ślady) odarcie jej ze śladów katastrofy nie pozwoli niektórym karmić się owym nieszczęściem. "...co to jest? To jest samolot? To nie ma siły rażenia! Nie ma siły wzniecania rewolucji! Nie widzę w wyobraźni zniekształconych ciał ofiar i powyginanych blach, moja nienawiść słabnie! Moja wściekłość musi zostać nakarmiona! Prezesie ratuj!.... Zbudujmy replikę! Taką po katastrofie oczywiście, po co komu przed! Zbieramy fundusze w radiu. Wiecie....."

 • szoferek1

  Oceniono 21 razy 17

  Można by poskładać do kupy i oznakować fotele kto na którym siedział,a rodziny po tygodniu zwariują! Ale co się nie robi dla utrzymania się przy korycie.Jak czytam że prezes żałuje że go nie internowali to pewnie ma też cichy żal że nie leciał tym samolotem?

 • nikodem51

  Oceniono 19 razy 17

  Każdy normalny czlowiek się z tym zgodzi Ale jest jeden problem.Jest Kaczyński ,Macierewicz ,Kurtyka , ,którzy z wypadku zrobili sobie pomost do nastepnych wyborow.O czym bedą mowić na wiecach?O kupie złomu?To jest ich oręż do walki.A może poseł Macierewicz jak już wrak będzie w Polsce malym chemikiem znajdzie jakiś nowy slad.

 • pawelek332

  Oceniono 16 razy 16

  przetopc tak....ale jeszcze jeden pomnik? nie wystarczy wam ze lecha na wawelu pochowaliscie?

 • milorex10

  Oceniono 18 razy 14

  Polacy zwariowali na punkcie wraku jak i na punkcie samej katastrofy. Wyłączyli myślenie racjonalne, włączyli myślenie magiczne, pseudopatriotyczne, propagandowe, religijne, a więc takie myślenie, które zawiera sporą dawkę mitów i wierzeń ludowych. Dali się omamić tą papką, stale podgrzewaną przez polityków, którzy robili na tym własne interesy. A prawda jest taka, że tę katastrofę zafundowali nam nasi przywódcy polityczni i wojskowi. Jacy politycy ktoś zapyta?. To pytanie pozostaje zazwyczaj bez odpowiedzi, bo to wstyd.

 • aqmika

  Oceniono 12 razy 12

  Ta zdawałoby się oczywista oczywistość u nas sie nie zdarzy.
  Raczej te nieszczęsne blachy zostaną pocięte na kawałki i zamienione w relikwie, a reszta złożona w świątyni, najlepiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX