TokFm >  Polska

Niska temperatura przyczyną uszkodzenia pasa startowego w Modlinie

PAP, kr
24.12.2012 , aktualizacja: 24.12.2012 16:56
A A A
Lotnisko w Modlinie - lato 2012. Widać wyraźnie betonową i asfaltową część pasa startowego

Lotnisko w Modlinie - lato 2012. Widać wyraźnie betonową i asfaltową część pasa startowego (Materiały prasowe)

W czwartek rano ruszą prace naprawcze pasa startowego na lotnisku - poinformował w oświadczeniu Zarząd Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Jak zaznaczono, w przypadku odpowiedniej pogody prace na pierwszej części pasa skończą się 3 stycznia.
Magdalena Bojarska z zespołu prasowego lotniska poinformowała, że w poniedziałek na wniosek Zarządu lotniska odbyło się spotkanie specjalnego zespołu roboczego, który miał ocenić uszkodzenia pasa startowego. Zespół w składzie: przedstawiciela inwestora, generalnego wykonawcy, podwykonawcy i ekspertów odpowiedzialnych za technologię materiałową pasa startowego, wstępnie wskazał "na uszkodzenia pasa startowego przy progach 08 i 26 w części wykonanej z betonu cementowego". Jak czytamy w oświadczeniu, uszkodzenia nastąpiły pod wpływem działania czynników atmosferycznych, tj. niskiej temperatury.

"Wszystkie wymagane certyfikaty"

Naprawa pasa będzie polegała na oczyszczeniu i wysuszeniu ubytków betonowych, a następnie wypełnieniu ich masą naprawczą. Obszar pierwszego progu do sprawdzenia i naprawy wynosi ok. 22,5 tys. metrów i został podzielony na 9 pasów technologicznych. "Materiał zastosowany do naprawy jest materiałem używanym w takich sytuacjach na wielu lotniskach w kraju i za granicą i posiada wszystkie wymagane certyfikaty" - zaznaczono.

Próg do odbioru już na początku stycznia

W oświadczeniu zaznaczono, że jeśli warunki pogodowe będą odpowiednie, generalny wykonawca zobowiązał się, że do 3 stycznia 2013 roku wykona naprawy pierwszego progu. "W trakcie prac pozostaniemy w kontakcie z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i nadzorembudowlanym, tak aby maksymalnie przyśpieszyć procedurę odbioru progu, który zostanie zgłoszony do odbioru 4 stycznia 2013 roku" - podkreślił Zarząd lotniska. Tego dnia zostaną przekazane informacje nt. postępu prac i harmonogramu dalszych działań.

Wszystkiemu winne złuszczenia

W sobotę, decyzją Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zamknięte zostały dwa betonowe odcinki, po 500 m każdy, na początku i końcu pasa startowego modlińskiego lotniska. Z tego powodu port może obsługiwać tylko samoloty, którym wystarczy droga startowa o długości ok. 1500 m. Loty dużych samolotów pasażerskich są przede wszystkim przekierowywane na warszawskie Lotnisko Chopina. Powodem zamknięcia pasa było pojawienie się w ostatnich dniach złuszczeń na części betonowej drogi startowej.

Zobacz także
  • Tak w niedzielę wyglądała tablica odlotów lotniska w Modlinie Lotnisko w Modlinie ma poważną wadę. Będzie fala pozwów
  • Lotnisko w Modlinie - lato 2012. Widać wyraźnie betonową i asfaltową część pasa startowego Lotnisko Modlin zamknięte na kilka miesięcy?
  • 2,5-kilometrowy pas startowy w Modlinie w trakcie budowy Pas startowy w Modlinie skrócony. Odpadały kawałki betonu

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane