Lenin reklamuje sieć komórkową. Zawisza: Podpalać ich siedziby. A eksperci uspokajają

?Granice dobrego smaku zostały przekroczone! Heyah reklamuje się z pomocą gwiazdy ZSRR i Lenina - mordercy. Dzięki tej reklamie wiem, że już nigdy żadnej usługi w HEYAH nie kupię? - pisze zbulwersowany facebookowicz. Wszystko przez nową reklamę tej sieci komórkowej, której głównym bohaterem jest... Lenin.
Reklama sieci komórkowej promuje nową ofertę dla klientów. Podczas kolacji z oka dziewczyny wypada Lenin, gdyż "rewolucja dzieje się na naszych oczach". Są czerwone flagi z informacjami o cenach rozmów, a cała reklama utrzymana jest w rewolucyjnym stylu."Do tej pory suk...yny z korporacji twierdziły, że promują tow. Che, bo nie był typowym komunistą, ale jakimś tam rzekomym marzycielem itp. Teraz pokazują zbrodniarza w ścisłym tego słowa znaczeniu, i to ukazuje prawdę o nich - należy wobec tego podpalać ich siedziby, wywłaszczać ich z własności i na koniec rozstrzeliwać pod ścianą - będą mieli prawdziwy leninizm..." - napisał na Facebooku Artur Zawisza, były poseł, organizator Marszu Niepodległości.

"Następny będzie Hitler?"

- To chwyt marketingowy. Umieścić w reklamie coś skandalizującego i wzbudzić zainteresowanie mediów to stała metoda, jaką posługują się różnego rodzaju firmy. Pewnie ktoś weźmie z nich przykład i zaraz zrobi reklamę z Hitlerem, który jeździ na czołgu i namawia do zakupów w jakiejś sieci sklepów. Tego raczej nie regulują żadne rozwiązania prawne, to kwestia bojkotu tego typu historii - mówi portalowi Gazeta.pl jeden z czołowych polityków PiS.

Z tak ostrymi ocenami nie zgadza się m.in. prof. Monika Płatek, karnistka z UW, która podkreśla, że wykorzystanie wizerunku Lenina w tym kontekście z pewnością nie jest promowaniem komunizmu. - Czasami reklama odwołuje się do poczucia humoru. Humor nie musi być pierwszej jakości, natomiast odwoływanie się nawet do takich bohaterów jak Lenin nie może być identyfikowane z promocją zakazanego w konstytucji i prawie karnym systemu totalitarnego i systemu komunistycznego. Nie można stawiać znaku równości pomiędzy Leninem i systemem komunistycznym - mówi nam prof. Płatek.

"Lepszy Lenin od gołej baby"

- Rozumiem, że twórcy reklamy chcieli zaapelować do poczucia humoru i zaszokować. Jak widać, to drugie im się udało. Z drugiej strony, strasznie mnie cieszy, że jest to Lenin, a nie goła baba. To znaczy, że wreszcie odchodzimy od wykorzystywania i uprzedmiotowiania ciał kobiecych, a zaczynamy sięgać po figury, które do niedawna straszyły, a teraz mogą być ludzkie - dodaje prof. Płatek.

Podobnego zdania jest Jacek Pawlak, członek zarządu Klubu Twórców Reklamy, który podkreśla, że reklama sieci HEYAH w żadnym stopniu nie jest kontrowersyjna. - Wykorzystanie postaci Lenina samo z siebie nie jest promowaniem komunizmu. Jeżeli weźmiemy reklamę prezerwatyw, na której pokażemy Hitlera i napis, że gdyby jego rodzice ich używali, to świat byłby piękniejszy, to nie będziemy przecież promować nazizmu.

Nie sądzę, by agencja chciała wywołać skandal, bo to w ogóle nie jest żaden skandal. Zwykła reklama. Poza tym możliwe, że dla grupy docelowej to jest jakiś starszy śmieszny pan - dodaje Pawlak.

O komentarz poprosiliśmy też biuro prasowe PTC, właściciela sieci Heyah. Na 5 przesłanych przez nas pytań otrzymaliśmy odpowiedź: "Jedynym celem reklamy jest poinformowanie konsumentów o najnowszej ofercie sieci Heyah, dzięki której użytkownicy mogą otrzymać 60 minut do wszystkich za 1 złoty. Kampania została przygotowana w wyraźnie żartobliwy sposób i próby rozważania spotu inaczej niż jako nawiązanie do słowa "rewolucja", oznaczającego zmianę, jest bezzasadne".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (21)
Lenin reklamuje sieć komórkową. Zawisza: Podpalać ich siedziby. A eksperci uspokajają
Zaloguj się
 • zuk.w.trawie

  Oceniono 39 razy 33

  Pan Zawisza - jak zwykle - żadnych półśrodków, "jedzie po całości" bez kompleksów. Byleby się echem odbiło w mediach. Kiedy media zaczną ignorować takie "przypadki"?????

 • oby.watel

  Oceniono 32 razy 28

  "... należy wobec tego podpalać ich siedziby, wywłaszczać ich z własności i na koniec rozstrzeliwać pod ścianą - będą mieli prawdziwy leninizm..." - napisał na Facebooku Artur Zawisza"

  To nie taką mową ma zajmować się Rada do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji oraz Rada Przeciw Mowie Nienawiści, Ksenofobii oraz Agresji i Dyskryminacji w Życiu Publicznym, której pierwsze posiedzenie w połowie stycznia zapowiedział minister Boni M.? A co na takie dictum ma do powiedzenia p. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego traktowania, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera? Tylko za podżeganie do wysadzanie w tym kraju idzie się siedzieć? Za nawoływanie do podpalania i rozstrzeliwania nie?

 • ziarnoo

  Oceniono 23 razy 17

  zawisza i wszystko jasne

 • koloratura1

  Oceniono 17 razy 15

  Zawisza do Tworek!

 • passtorian

  Oceniono 16 razy 12

  Na byka powiew szmaty dziala jak "eliksir" Na rusofoba - wizerunek Lenina, Stalina albo sierp i mlot.
  U byka trudno sie dziwic, taka juz natura byka, ale zrodlo emocji tego Zawiszy? Za duzo sie naczytal i mu padlo na psychike. Bo trudno uwierzyc ,ze bolszewicy mu bezposrednio dopiekli. Wtedy gdy bolszewicy z Leninem dzialali to ten cymbal sie jeszcze nie urodzil! Nie wymknal sie z lona matki, nie posiorpal mleka z cyca a gdy dorosl to chce podpalac i rozstrzeliwac. Dobry kandydat na sesje u psychiatry.

 • tokfmlojalista

  Oceniono 15 razy 11

  Życie publiczne jest regulowane przez normy prawne i normy etyczne. Naruszenie normy etycznej może mieć reperkusje społeczne, ale nie prawne. Nie można stosować Kodeksu Karnego w stosunku do uczynków jeżeli one nie naruszają KK, a od klasyfikacji uczynku jest prokuratura.

  W "normalnym" państwie podejrzenie naruszenia normy prawnej należy zgłosić w odpowiednim urzędzie, a nie samemu oceniać, wydawać wyrok i nawoływać do jego wykonania. Postępek p. Zawiszy podlega takim samym zasadom i może być zgłoszony jako podejrzenie popełnienia czynu karalnego.

  Ale tak by było w "normalnym" państwie...

 • saidakbar

  Oceniono 12 razy 8

  dzieki tej reklamie kupiłem starter w Heyah i zostanę z nimi :-) ZSRR WIECZNIE ŻYWE NIECH ŻYJE WŁADEK OD LENINÓW :-)

 • robindebank

  Oceniono 8 razy 6

  No i oto chodziło! Reklama chwyciła a na pierwszym planie jest FIRMA a za nią wasz Lenin. Świat ma w nosie Lenina, ale za to wyda kasę dla tej firmy - bez względu na wasze akademicko-wieśniacze dylematy historyczne.

 • wondziadu

  Oceniono 2 razy 2

  Jezeli bedzie reklama z Adolfem H. i bedzie to smieszne . To czemu by nie . Mozna nawet stworzyc reklamą z JP 2 i smietanką na kolanach . I kto tego zabroni ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX