Terlikowski o Owsiaku i WOŚP: Wielkie zło przybiera czasem maskę wielkiego dobra

?Jerzy Owsiak jest tym bardziej niebezpieczny, im więcej realnego dobra przynosi jego akcja. WOŚP nie może bowiem usprawiedliwiać nieodpowiedzialnych wypowiedzi, które doprowadzić mogą do zmiany postaw społecznych wobec eutanazji? - pisze dziś Tomasz Terlikowski w portalu Fronda.pl.
Tomasz Terlikowski zwraca uwagę, że w dniu "apogeum akcji Jerzego Owsiaka pod niemal każdym polskim kościołem stoją tłumy wolontariuszy, którzy kwestują na osoby starsze i dzieci, jakby nie zauważając, że ich lider wszedł w głęboki spór, już nie tylko z instytucją Kościoła, ale z całą tradycją europejską, której chrześcijaństwo jest fundamentem".

Terlikowski pamięta o tym, co w WOŚP dobre

Prawicowy publicysta docenia pozytywne działania Orkiestry. - Akcja Owsiaka może być szkołą wolontariatu i zaangażowania społecznego. Ideologicznie jest to zaangażowanie ukierunkowane lewicowo, ale dobrze, że jest i takie. Każda akcja charytatywna i każde budzenie pozytywnych emocji społecznych ma swoje znaczenie - pisze w portalu Fronda.pl.

"Owsiak może rżnąć głupa"

Publicysta uważa jednak, że Owsiak został wykreowany na postać, "która może powiedzieć wszystko i która za swoje słowa nie jest w ogóle odpowiedzialna. A gdy poczuje, że palnęła głupotę, zawsze - przy entuzjazmie mediów - może się z tego wycofać i rżnąć głupa". Tak - zdaniem Terlikowskiego - było z wypowiedzią o eutanazji.

- Owsiak nie pytał i nie zastanawiał się, tylko stwierdzał, że jest za eutanazją, która dla niego jest sposobem pomocy. Gdy zaś zauważył, że nawet tak "wielki autorytet" jak on nie może sobie pozwolić na bezkarne popieranie zabijania chorych i staruszków, zaczął opowiadać o tym, że to tylko pytanie, i zapewniać, że on oczywiście za zabijaniem nie jest - napisał Terlikowski.

"WOŚP służy złu"

Na koniec publicysta stwierdza: - Im więcej realnie dobrego robi Jerzy Owsiak (a że, robi nie zamierzam z tym polemizować), tym dużo więcej złego czyni swoimi skandalicznymi wypowiedziami. Realne dobro, które działo się za sprawą lidera WOŚP, służy za usprawiedliwienie zła, jakie może się za jego sprawą wydarzyć.

Terlikowski stwierdza, że "szlachetna w założeniu akcja zaczyna służyć złu" i "od dawna jest tak, że wielkie zło przybiera czasem maskę wielkiego dobra, a realnie dobre akcje czy działania powodowane dobrymi intencjami służą złu". - Od momentu gdy Jerzy Owsiak świadomie i dobrowolnie opowiedział się po stronie "cywilizacji śmierci" - tak właśnie trzeba traktować Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - pisze Terlikowski.

Dyskusja o godnej śmierci jest w Polsce konieczna

Ostatni spór o eutanazję wywołały słowa Owsiaka, że "eutanazja to pomoc starszym w cierpieniach". Spotkały się one z ostrą reakcją niektórych polityków. Kazimierz Jaworski (Solidarna Polska), Marek Sawicki (PSL), Jacek Żalek (PO) i Przemysław Wipler (PiS), wysłali do Owsiaka list, w którym apelowali do szefa WOŚP o wycofanie się ze swojej wypowiedzi. Owsiak odpowiedział: - Nie jestem i nigdy nie był za eutanazją, ale zadaję pytania. Bo widzę ludzkie cierpienie. Seniorzy mają problem z opieką zdrowotną - powiedział w TVN24.

Stanowisko zajął także episkopat. "Z satysfakcją przyjmujemy deklarację Jerzego Owsiaka, iż życie ludzkie jest dla niego 'wartością najwyższą', przypominamy jednak, że eutanazja nie jest dopuszczalna w żadnej sytuacji" - napisali biskupi.

Barbara Labuda w wywiadzie dla "Dziennika Opinii" Krytyki Politycznej pochwaliła Owsiaka. Mam nadzieję, że Jerzy Owsiak nie da się zastraszyć i zaszczuć. Zwrócił uwagę na kłopoty z opieką zdrowotną nad starszymi ludźmi w naszym kraju, rozpoczął akcję mającą warunki ich opieki poprawić, a jednocześnie powiedział, że dyskusja na temat prawa do godnej śmierci jest w Polsce konieczna - powiedział Labuda.

W tym roku po raz pierwszy WOŚP zbiera pieniądze nie tylko na leczenie dzieci, ale również na polepszenie jakości opieki medycznej nad osobami starszymi.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (91)
Terlikowski o Owsiaku i WOŚP: Wielkie zło przybiera czasem maskę wielkiego dobra
Zaloguj się
 • atleista

  Oceniono 173 razy 161

  Czy dziennikarz, który w dniu finału WOŚP wrzuca na ten (rzekomo poważny) portal idiotyczną wypowiedź pajaca Terlikowskiego, mógłby podpisać się z imienia i nazwiska? Jestem ciekaw, kto lubi babrać się w tym intelektualnym szambie.
  Czy to jeszcze jest tok fm, czy już onet albo inna wirtualna? Jedziecie po redaktorze Lisie, że zaprasza do siebie tego paranoika, a sami go z upodobaniem cytujecie. Udajecie idiotów, czy tylko nas, czytelników i słuchaczy, za takich uważacie?

 • krzysztof.kopec

  Oceniono 102 razy 96

  Pana Terlikowskiego po prostu strasznie boli, że obywatele organizują się sami - a nie wokół kościoła. Że próbują coś zrobić własnymi siłami. A przecież dla niego każdy inny człowiek jest zbrodniarzem, którego trzeba nienawidzić...

  Swoją drogą nigdy nie widziałem nikogo bardziej żałosnego. Facet prowadzi serwis, cieszy się pewną popularnością - i bardzo ewidentnie uważa pomoc drugiemu człowiekowi za coś złego. Fronda której jest naczelnym nigdy nie zbierała niczego dla żadnej inicjatywy charytatywnej. Nawet tej, która była ideologicznie słuszna. Nie przeprowadził żadnej zbiórki pieniędzy, żywności, leków, ubrań czy artykułów przemysłowych dla Caritasu czy organizacji "prolife".
  Zamiast tego atakuje tych, którym chce się pomagać - bo u niego osoby, które w przypadku aborcji mówią o pomocy kobietom czy parom w trudnej sytuacji, aby odwieźć ich od podobnej decyzji, są tymi złymi. Są potworami, które trzeba zjechać, bo zamiast wsparcia można być tylko przeciw...

 • kiki_pawelek

  Oceniono 100 razy 94

  cyt. "Owsiak został wykreowany na postać, "która może powiedzieć wszystko i która za swoje słowa nie jest w ogóle odpowiedzialna. ".... hmmm... Terlikowski chyba jednak mowi tu o sobie....

  zal d.... sciska, ze Terlikowski i podobna jemu zgraja pseudo dziennikarzy jest obecna w mediach, i pomimo swoich pelnych jadu wypowiedzi ma nadal pewien posluch wsrod ludzi.

 • zyga-n

  Oceniono 85 razy 79

  Gdynia co najmniej 90% mijanych osób miało serduszka orkiestry mam nadzieje że w innych miastach było podobnie ..co widać po już teraz zebranej kwocie .I to jest odpowiedź na słowa Terlikowskiego .

 • wkaspr

  Oceniono 76 razy 72

  Ubrał się diabeł w ornat i na mszę dzwoni.Nic więcej o Terlikowskim nie jestem w stanie powiedzieć o powiedzieć że świnia to obraziłbym świnię.

 • niktwazny126

  Oceniono 71 razy 67

  Podajcie wypowiedzi ludzi, którym dzięki Orkiestrze uratowano życie. Rozmawiajcie z rodzicami wyleczonych dzieci. Dzisiaj nie ma miejsca dla takich panów Terlikowskich. On nie wie tego, co my : dzięki Owsiakowi zapaść szpitali nie pogłębia się. Możemy się leczyć. Nie zapewnia nam tego państwo, ktore jednakowoż chętnie pobiera od nas składki zrowotne, nie zadba o nas ZUS- bo musi postawić kolejny biurowiec. Póki co wielka nadzieja w WOŚP.

 • duch1313

  Oceniono 75 razy 67

  Bardzo proszę pozwólcie mi obrzucić tego CHAMA GÓWNEM bo tylko to powinien dostać . Jak to jest ,że są polacy którzy tego oszołoma słuchają i jeszcze mu przytakują . Nie życzę nikomu źle ale życie jest sprawiedliwe i prędzej czy później wszyscy będą potrzebować pomocy Orkiesrty,

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 66 razy 62

  A nie możecie zacytować kogoś, kto ma coś do powiedzenia?...

 • krukpl

  Oceniono 63 razy 57

  Dziś 13 stycznia porządni normalni ludzie pomagają jak mogą, dajką do puszek wysyłają sms a reszta pomiotu zrzędzi , oskarża , a to wszytko z zazdrości że się udaje pomagać ,że za te pieniądze będzie sprzęt ,że nic nie pójdzie dla rydzyka, pis skoków , i reszty tej "prasy" prawicowej ,oraz fakt że ich wszyscy dzisiaj mają w d***e

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX