Szostkiewicz: Błyskawiczna reakcja Episkopatu. To zdarza się bardzo rzadko

- Episkopat błyskawicznie reaguje na książkę o pedofilii w Kościele. To zdarza się bardzo rzadko. ?Lękajcie się? - książka holenderskiego dziennikarza mieszkającego od lat w Polsce została nagłośniona w mediach - pisze w komentarzu w serwisie polityka.pl Adam Szostkiewicz.
Jak zauważa Szostkiewicz, Overbeek prawdopodobnie nie spodziewał się, że do promocji jego książki przyczyni się u nas sam Kościół. "Bo krytyka jest rodzajem promocji" - przypomina.

Zdaniem Szostkiewicza Overbeek "napisał książkę dziennikarską, mieszającą fakty z opiniami, refleksje z emocjami, i okraszoną serią rozmów z ofiarami. Można mieć do niej różne faktograficzne zastrzeżenia. (...) Mimo to książkę należy docenić. I bardzo dobrze, że napisał ją nie-Polak, bo może był mniej podatny na polskie manipulacje" - ocenia publicysta.

Szostkiewicz zastrzega, że wątpliwości może budzić wiarygodność opisanych przypadków - są anonimowe, nie ma więc możliwości ich weryfikacji. "A co mi się podoba? Że Ekke Overbeek podjął temat. Robi to, mam wrażenie, uczciwie i rzetelnie. Popieram jego podejście: że nie chodzi o to, iż w Kościele są pedofile (bo gdzie indziej też są), tylko o to, jak Kościół tę sprawę rozwiązuje. A raczej, jak jej nie rozwiązuje" - podkreśla.

Czytaj cały komentarz Adama Szostkiewicza w serwisie polityka.pl >>

Episkopat nie odpowiada, ale oświadcza

Portal tokfm.pl opublikował wywiad z Ekke Overbeekiem, holenderskim dziennikarzem, autorem książki "Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim Kościele mówią". - Najwygodniej dla Kościoła byłoby temat przemilczeć. Na krótką metę to dla nich korzystne - mówił w rozmowie z Pawłem Sulikiem.

Książka zawiera obszerny wstęp Overbeeka, w którym opisuje, jak inne kraje radziły sobie z problemem pedofilii w Kościele. Resztę stanowią relacje ofiar księży w Polsce.

Za zgodą autora i wydawnictwa opublikowaliśmy też fragment książki pt. "Blizna".

Wysłaliśmy do Biura Prasowego Komisji Episkopatu Polski sześć pytań. Zamiast odpowiedzi dostaliśmy oświadczenie, w którym ks. Józef Kloch wytyka autorowi nieścisłości i zarzuca manipulację metodą przemilczania faktów. Czytaj tekst oświadczenia >>

Autor Ekke Overbeek obiecał odpowiedzieć na oświadczenie Episkopatu.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (114)
Szostkiewicz: Błyskawiczna reakcja Episkopatu. To zdarza się bardzo rzadko
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 190 razy 178

  A to w ksiażce powinien być indeks osób molestowanych, żeby bylo wiarygodnie? Episkopat chce weryfikować wyznania? Święte oburzenie. Przypadków ujawnionych w mediach jest dosć, zeby problem zauważyć i próbować rozwiązywać. Ale kk nie probuje rozwiązywać problemu pedofilii, najwyżej organizuje zsyłkę na misje.

 • ateistkabezlistka

  Oceniono 162 razy 154

  "Kościół wytyka autorowi np. że nie wspomina o ważnych regulacjach, jakie zostały ogłoszone w kwestii pedofilskiej"

  A czy Pan redaktor nie mógłby łaskawie naświetlić, jak wyglądają owe "ważne regulacje"?
  Zapadły dokładnie rok temu. I niemiłościwie panujący nam episkopat zapowiedział wówczas, że kościół nie zamierza wypłacać żadnych odszkodowań za przewiny jednostek (a patrząc na sprawę Tadeusza R. wiadomo z góry, że każdy biedę klepię i dochodów nie posiada, czytaj - ofiary nie mają na co liczyć) a co najważniejsze i najbardziej chyba bulwersujące, zapowiedział, iż podejrzani o takie przestępstwa nie będą wydawani polskim władzom, dopóki sprawy nie rozpatrzy sąd kościelny. Usankcjonowano więc praktykę trwającą od dziesięcioleci. Kościół winy się nie dopatrzy, przy drastycznych przypadkach wyśle "z misją duszpasterską" gdzieś daleko i sprawa ucichnie.
  Odpowiedź episkopatu to szczyt hipokryzji i bezczelności.

 • przyganiacz

  Oceniono 97 razy 91

  Szostkiewicz: Błyskawiczna reakcja Episkopatu. To zdarza się bardzo rzadko

  Wiadomo. Uderz w stół, a nożyce się odezwą...

 • rbik53

  Oceniono 91 razy 87

  po prostu różni księża różnie rozumieją milość do bliźniego swego...

 • sirseb

  Oceniono 87 razy 83

  szybka odpowiedz, bo maja te sama spiewke na kazdy "zarzut"
  :)

 • maura4

  Oceniono 82 razy 80

  Opowiadane przez ofiary historie budzą wątpliwość, bo są anonimowe ? A powinny być opatrzone imieniem i nazwiskiem, aby lud katolicki mógł ich zlinczować, w obronie dobrego imienia ukochanego proboszcza ? No przecież JP2 mówił im- nie lekajcie się. A oni nie wiedzieć czemu sie lękają i nawet ksiażka dostała taki tytuł. Przecież ofiary katolickich księży dostają pomoc. Nie musżą się bać, bo władze Rzeczpospolitej nie trzymają z KK, tylko dbają o bezpieczeństwo swoich obywateli. Dziennikarze i prawnicy też aż się rwą, aby im pomóc. To doprawdy dziwne, że ukrywają swoją tożsamość.
  W Irlandii ofiary milczały kilkadziesiąt lat, chociaz niektórzy mówili, to i tak wszyscy ich olewali. Lawina ruszyła, kiedy władze, prawnicy, dziennikarze, społeczeństwo stanęło murem za ofiarami, a nie za klerem, jak wcześniej.
  W Polsce ofiary katolickich duchownych są same.

 • pan_abrahadabra

  Oceniono 71 razy 67

  domy dziecka prowadzone po '45 przez kościelne osoby prawne.
  nagle w latach '60 PRL odbiera kościołowi katolickiemu domy dziecka i inne zakłady wychowawcze.

  Pytanie co było powodem?
  Wiemy co się działo w tego typu placówkach w Europie i na świecie.

  Co było w aktach IV departamentu MSW?
  Jakimi sprawami obyczajowymi szantażowano kler?
  Czy była to też pedofilia?

  Dlaczego akta agentury IV departamentu MSW zostały wyłączone i przekazane kościołowi katolickiemu?

  Co w nich było?

  Czy prawda skończyłaby dzieje kościoła katolickiego w Polsce?

  Na to wygląda.

  Umarł Wojtyła, umarł Glemp, umarł Skubi.
  Strażnikami pozostają jeszcze Hanka i Kowalczyk.

 • spierdzielaj_rudy

  Oceniono 51 razy 41

  O czym tu gadac z ta czarna zaraza? "Kompania w szyku zwartym i duzo worków..." :P

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 48 razy 34

  faceci z nabrzmiałymi z podniecenia prąciami dali głos ? brawo..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX