"Ukrywanie, kim się jest, to kłamstwo, atmosfera robi się gęsta" - matka lesbijki w spocie [WIDEO]

"Znikną emocje, pojawią się argumenty", "Ukrywanie, kim naprawdę się jest, to kłamstwo" - tak rodzice osób homoseksualnych przekonują w spotach innych rodziców do otwartego mówienia o orientacji swoich dzieci. Jutro start kampanii "Rodzice, odważcie się mówić".
- Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że moja córka jest w związku ze swoją dziewczyną i nie mówi mi o tym. Mówi, że to koleżanka, a gdy np. idzie na wesele, to zaprasza kolegę. To seria kłamstw. Atmosfera w domu robi się coraz bardziej gęsta, nasze dziecko nie czuje się swobodnie przy nas, nie może nam powiedzieć, jak naprawdę z nim jest Wiktorii - mówi Aneta, matka Wiktorii.

- Jestem dumna, że moja córka w takim społeczeństwie ma odwagę jawnie żyć zgodnie ze swoją orientacją. Że nie ma lęków. To znaczy, że jest zdrowa - ocenia Elżbieta Ostrowska, matka Mirki.

- Nawet jeśli nie mam nic odkrywczego do powiedzenia nt. gejów i lesbijek, to z samego faktu, że wreszcie zaczynamy o tym rozmawiać, musi coś wyniknąć. Znikną emocje, pojawią się argumenty - mówi Mirosław, aktor i ojciec Mateusza.

Tak dwie matki i ojciec osób homoseksualnych wypowiadają się w spotach kampanii społecznej "Rodzice, odważcie się mówić". Akcja rusza jutro i ma zachęcić rodziców lesbijek, gejów i osób biseksualnych (LGB) do otwartego mówienia o orientacji swoich dzieci. Akcję organizuje Kampania przeciw Homofobii.

Na plakatach, które pojawią się w największych miastach, m.in. Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, są zdjęcia rodziców i ich dzieci - osób homoseksualnych z podpisami: "Córka nauczyła mnie odwagi", "Syn nauczył mnie, jak ważne jest być sobą", "Córka nauczyła nas mówić otwarcie". Z badań KPH wynika, że 41 proc. osób LGB ukrywa swoją orientację przed najbliższą rodziną.

Kampania już oburzyła środowiska prawicowe, które zarzuciły warszawskiemu ratuszowi finansowanie jej kosztem kolonii dla dzieci. Okazało się, że promujący te informacje, m.in. serwis Fronda, nie zrobili researchu: ratusz nie wydał na kampanię ani złotówki, a środki przeznaczone na kolonie "Zima w mieście" wyniosły w tym roku 2,9 mln zł i są o 400 tys. większe niż w rok temu.

Akcja "Rodzice odważcie się mówić" jest realizowana przez Kampanię przeciw Homofobii ze środków finansowych Open Society Foundations - organizacji założonej przez miliardera i filantropa George'a Sorosa. Za koncepcję akcji i jej produkcję odpowiadała - pro bono - agencja Lowe GGK. Autorem zdjęć jest Kuba Dąbrowski, autorką filmu - Anna Grzelewska.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (274)
"Ukrywanie, kim się jest, to kłamstwo, atmosfera robi się gęsta" - matka lesbijki w spocie [WIDEO]
Zaloguj się
 • annik

  Oceniono 514 razy 202

  Nie interesuje mnie kto z kim sypia, bo to jest prywatna sprawa i nic mi do tego tak długo jak komuś nie dzieje się krzywda.
  Natomiast zaczyna mnie męczyć cała ta agresywna nagonka, która ma mnie przekonać, że należy się zachwycać każdą bez wyjątku osobą homoseksualną.
  Dla mnie ważna jest uczciwość, kultura, wiedza człowieka, a nie jego orientacja seksualna.
  Nachalne wmawianie, że wszystkie geje to fajne chłopaki to najzwyczajniej bzdura.

 • quet-zal

  Oceniono 335 razy 163

  ZADAM PROSTE PYTANIE:ile z tych Biednych dzieci wychowuje się w "tęczowych rodzinach"??niech ci WSZYSCY TOLERANCYJNI POLACY Z PRAWICY ZASTANOWIĄ SIĘ-SKĄD TA BIEDA SIĘ BIERZE... no bo nie tak powinno być, że aby mieć wszystko zapewnione-powinno się pracować w mundurówce, być posłem i dawać nieopodatkowane datki na tacę na mszy... i moralność katolicka i moralność protestancka jest moralnością chrześcijańską...gdzie ci wszyscy dobrzy samarytanie??

  jak mało trzeba, aby prawica wzgardziła więzami rodzinnymi-wystarczy że ktoś oprócz bieli i czerni widzi kilka dodatkowych barw... jest kryzys-więc niech ludzie sobie pomagają-nie zależnie od orientacji, płci czy pochodzenia...TA KAMPANIA JEST POTRZEBNA...

 • drattewka

  Oceniono 190 razy 94

  Ale pieprzenie i walenie w surmy. Aż mi smutno, że nie jestem gejem, albo lesbijką. Tacy oni światli, otwarci, mili, uczynni itd. itp. "Gdyby chociaż 50% społeczeństwa miał te cechy, co geje..." ktoś pisze patetycznie, no, kurde, nie ośmieszajcie siebie i tej akcji. Bo, albo chcecie nam powiedzieć, że jesteście takimi samymi ludźmi ( w co wierzę) albo wywyższać się i przypisywać sobie jakieś nadprzyrodzone zalety. Są geje przyzwoici, są mendy, jakich mało, tak, jak w całej populacji. W ogóle dyskusja w temacie homoseksualizmu i związków partnerskich schodzi na jakiś absurdalny poziom. Nie liczy się, co jest ważne, tylko, kto komu lepiej przyłoży. I przyznam, że prym niestety wiodą ci "poprawni", którzy są tak tolerancyjni, że każdego, kto ma jakiekolwiek wątpliwości wyzywają od najgorszych i najchętniej zutylizowaliby wszystkich wierzących. Niektórym zaleciłbym postudiowanie powtórne znaczenia słowa tolerancja, bo chyba niektórym myli się z afirmacją.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 118 razy 80

  cholercia, profesore jan hartman jeszcze się nie wypowiedział................ nie wiem co mam myśleć o tej akcji.

  a boję się napisać, że mi wisi kto ma jaką orientację, czy kocha psy, czy jest wegetarianinem i czy jest eskimosem, czy żydem, dopóki jest porządnym człowiekiem.....

  no dobra żartowałem :)

 • malutkipistolecik

  Oceniono 143 razy 47

  Brawo. Na przekór siewcom nienawiści. Moje dzieci na szczęście są hetero, więc jako rodzić nie muszę patrzeć na poniewieranie ich przez nasze, podobno takie szlachetne i chrześcijańskie społeczeństwo. Brawo dla rodziców. Wielki szacunek.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 299 razy 41

  Wstydzić to się można jak syn zostanie księdzem a córka do klasztoru ucieknie...

 • june-of-44

  Oceniono 41 razy 39

  Mój sąsiad to homoseksualista. Nie lubię go (ale nie za jego orientację), tylko za to że nie sprząta po swoim psie....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX