"Katastrofa smoleńska? Rosjanie celowo utrudniają śledztwo". Tak myśli co trzeci Polak

Niemal 70 proc. Polaków nie wierzy w dobre intencje rosyjskich władz przy wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej. To wyniki badania opinii publicznej, wykonanego na zlecenie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Jednocześnie okazuje się, że mamy ogromne trudności w poruszaniu kwestii katastrofy smoleńskiej. - Ten temat powoli zsuwa się w obszar społecznego tabu - zauważa w rozmowie z TOK FM Łukasz Mazurkiewicz z ARC Rynek i Opinie.
W badaniu wykonanym na zlecenie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia 69 proc. respondentów negatywnie wypowiedziało się o postawie rosyjskich władz podczas wyjaśniania katastrofy smoleńskiej.

Zdaniem 32 proc. pytanych, władze rosyjskie celowo utrudniają pełne wyjaśnienie okoliczności i przyczyn katastrofy. Kolejne 37 proc. uważa, że Moskwa w ogóle nie jest zainteresowana śledztwem. Jedynie 18 proc. respondentów wskazało, że rosyjska administracja działa poprawnie, choć można oczekiwać z jej strony większej skuteczności.

- Widać było pewną rezerwę, trudność respondentów w poruszaniu tego temat - powiedział Radiu TOK FM Łukasz Mazurkiewicz z ARC Rynek i Opinie, który zajmował się częścią jakościową badania, polegającą na swobodnej dyskusji respondentów. - Temat smoleński jest postrzegany jako polaryzujący opinie, zatem niechętnie poruszany w towarzystwie, którego nie znamy. Nie wiemy bowiem, z jaką reakcją się możemy spotkać. Jest to też kwestia bardzo ciężkiego, emocjonalnego kalibru. Ten temat powoli zsuwa się w obszar społecznego tabu - zauważa Mazurkiewicz.

Rosja? "Autorytarna, pełna patologii". Rosjanie? "Serdeczni i gościnni"

Badanie dotyczyło wzajemnego obrazu Rosjan i Polaków. Okazuje się, że Polacy postrzegają Rosję jako autorytarne, niesprawne, pełne kontrastów i patologii państwo. Wyraźnie lepiej postrzegają natomiast Rosjan jako ludzi. Ci są otwarci, serdeczni i gościnni.

Badacze zauważają jednak, że tak naprawdę nie znamy Rosji. Jedynie 9 proc. naszych rodaków było kiedykolwiek w tym kraju. Rosja Polakom kojarzy się tylko z tragicznymi historycznymi wydarzeniami i politycznymi przywódcami.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (8)
"Katastrofa smoleńska? Rosjanie celowo utrudniają śledztwo". Tak myśli co trzeci Polak
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 9 razy 3

  "- Widać było pewną rezerwę, trudność respondentów w poruszaniu tego temat" - bo respondenci mają dość tego tematu. I odpowiadają na pytania w zależności od tego, kto pyta. Albo nie odpowiadają.
  Co trzeci Polak to wiadomo, mniej- więcej wyborca Jaroslawa i wyznawca ojca dyrektora. Oni wiedzą, że Rosja utrudnia, że trotyl był, a mgłę stworzono na potrzeby katastroy (zamachu).

 • beliar323

  Oceniono 6 razy 2

  Nawet jeśli to prawda, to ja się specjalnie Rosjanom nie dziwię. Skoro oskarża się ich o zamach, to pokazują Polsce gest Kozakiewicza i tyle. W odwrotnej sytuacji Polacy by zrobili to samo.

 • ciemnyludd

  Oceniono 8 razy 2

  To jest ten "co trzeci Polak" który chodzi do Kościoła i takie bzdety SŁYSZY Z AMBONY....Zamiast SŁOWA BOŻEGO...

 • j4s4

  Oceniono 5 razy 1

  ... to oznacza że w mojej rodzinie aż siedem osób musiałoby wierzyć w tą brednię, a tak nie jest! Więc nie wciskajcie mi kitu!

 • kwapek-3

  Oceniono 4 razy 0

  Ponad 20 lat propagandy antyrosyjskiej, prowadzonej przez wszystkie rządy i media (ze szczególnym wyróżnieniem GW), zaczyna dawać rezultaty. Lekceważenie, poniżanie i obrażanie każdego narodu, musi skutkować takimi, a nie innymi wynikami w ocenie wzajemnych relacji. Najnowszy "wyczyn" rządzących krajem (w ciężkim kryzysie gospodarczym), to obłędne zbrojenia. Ponoć z obawy przed Iranem i Koreą Płn., Szkoda, że nie przed Eskimosami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX