TK umorzył postępowanie ws. Komisji Majątkowej

TK umorzył postępowanie ws. zwrotu mienia Kościołowi katolickiemu i uznał konstytucyjność trybu zwracania mienia gminom żydowskim.
Wniosek w tej sprawie złożyła w grudniu 2010 r. rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. Dotyczył on dwóch ustaw regulujących kwestię zwrotu Kościołowi katolickiemu oraz gminom żydowskim odebranego im wcześniej majątku: Ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej i Ustawy o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wcześniej TK odroczył rozprawę

Zastrzeżenia RPO wzbudziło to, że miasta, gminy i powiaty musiały zwracać własne mienie, a nie miały prawa odwołania od takich decyzji Komisji Majątkowej - co do Kościoła katolickiego - oraz Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Zamiast samorządów przed komisjami wypowiadał się rząd, a to nie on był właścicielem spornego majątku - podkreślała rzecznik.

Trybunał już raz rozpatrywał wniosek w tej sprawie - 9 stycznia br., ale wówczas odroczył rozprawę. Wiceprokurator generalny i reprezentant Sejmu wnosili na rozprawie, by TK umorzył sprawę co do wniosku RPO na brak prawa do odwołań od orzeczeń Komisji Majątkowej. Podzielone zostały natomiast wnioski co do skargi RPO na pozbawienie takiego prawa wobec orzeczeń Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Przez ponad 20 lat Komisja Majątkowa decydowała o zwrocie dóbr zagrabionych Kościołowi przez komunistyczne państwo. W 2011 r. Komisję zlikwidowano. Decyzja ta miała związek z krytyką jej działalności: media podawały, że nie weryfikowano operatów, czyli wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być zaniżane. Po likwidacji Komisji niezakończone sprawy trafiły do sądów. W całej Polsce toczy się ok. 120 procesów, w których przedstawiciele Kościoła i instytucji kościelnych domagają się nieruchomości albo odszkodowań sięgających setek milionów złotych.

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (25)
TK umorzył postępowanie ws. Komisji Majątkowej
Zaloguj się
 • rico54

  Oceniono 61 razy 59

  Przecież innego wyroku być nie mogło ! Bo jak katolicy mają wydać wyrok sprzeczny z interesami ich kościoła. Katoland i tyle.

 • kadykianus

  Oceniono 49 razy 49

  To zostało ustalone już 20 lat temu.
  Wszyscy politycy płacili zakichanemu Kościołowi za to, by przynajmniej mordę na kłódkę trzymał i nie niszczył demokracji. Szczególnie zaraz po 1989 roku młoda polska demokracja była bardzo zagrożona przez autorytarną, niedemokratyczną i nienawidzącą demokracji i wolności instytucję. Dlatego podpisano Konkordat i płacono im za to, by przynajmniej nie niszczyli. Komisja działała tajnie, pod stołem bez kontroli. Robili co chcieli.

  Ale! Kto jest temu winny?? Politycy?? NIE.
  To obywatele są winni. Bo jeśli transferowano do Kościoła miliardy złotych to nie dlatego, że politycy tak kochają tę instytucję ale dlatego, że Polacy to ciemnogród i dla wielu tępaków miejscowy proboszcz jest największym autorytetem (co świadczy jeszcze bardziej o głupocie owiec, bo akurat księża to ludzie beznadziejnie wykształceni i oderwani od rzeczywistości).

  Dopóki w Polsce ludzie będą zwracać uwagę na to co mówi facet w idiotycznym stroju, tak długo politycy będą mu robili dobrze (za publiczne pieniądze).

 • transformator2013

  Oceniono 40 razy 40

  Ci co mają stać na straży konstytucji kapitulują przed watykańskim okupantem.
  A podatnik dalej będzie okradany przez pazerny kler, oj przydała by nam się Rewolucja Francuska...

 • ciemnyludd

  Oceniono 39 razy 37

  Trybunał Konstytucyjny (u progu wieczności) WOLI ZADRZEĆ Z PRZYZWOITOŚCIĄ Z PRAWEM I ZE ZDROWYM ROZSĄDKIEM... Ale nigdy z ...P a n e m ...B o g i e m...

 • aniechich03

  Oceniono 37 razy 35

  Państwo WYZNANIOWE

 • peter-321

  Oceniono 32 razy 32

  Ot wyrok w interesie nieprawdy i klamstwa. Czym oni roznia sie od Pwlowicz ? Tak samo pogubieni i koniunkturalni, dla siebie i pod siebie.

 • xmall

  Oceniono 23 razy 23

  Jest konklawe i w takim czasie kościołowi humoru psuć nie wypada :)

 • w.zboralski

  Oceniono 12 razy 12

  Ależ proszę pamiętać, że w tzw. "Trybunale Konstytucyjnym" zasiadają takie osoby jak niesłąwna Krystyna Pawłowicz, która też niedawno była sędziną w tym "Trybunale". A skoro agenci Watykanu, do jakich zalicza się Pawłowicz, decydują o polskim prawie i konstytucji, jest jak jest: Watykan pozostał bezkarny po ograbieniu Polski rękami "Komisji Majątkowej"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX