USA nie dokończą budowy tarczy w Polsce. Muszą oszczędzać na obronę przed Koreą Płn.

Nie będzie czwartej fazy budowy tarczy antyrakietowej w Polsce. Wszystko z powodu braku pieniędzy i Korei Północnej, która jest teraz większym zagrożeniem dla Ameryki niż Iran - donosi serwis ?Rzeczpospolitej?. A tarcza w Polsce miała chronić Europę właśnie przed rakietami z tego kraju.
Informację o ograniczeniu planów dla Polski podał w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego James Miller, dyrektor departamentu politycznego w Departamencie Obrony. Jak zaznaczył, trzy pierwsze fazy budowy tarczy w Polsce są aktualne, ale ze względu na cięcia budżetowe fazy czwartej nie będzie.

Faza czwarta zakładała umieszczenie w bazie w Redzikowie do 2022 r. nowej, bardziej nowoczesnej wersji antyrakiet SM-3. Pociski te jeszcze nie istnieją, na razie są w fazie badań - zauważa serwis "Rzeczpospolitej".

Polski rząd się tego spodziewał

Przed Millerem sam sekretarz obrony Chuck Hagel powiedział dziennikarzom, że Ameryka musi przesunąć część środków z budowy tarczy antyrakietowej w Europie na ochronę przed atakiem rakietowym z Korei Północnej. Obecny plan zakłada rozmieszczenie nowych wyrzutni antyrakiet na Alasce, przeznaczonych specjalnie do obrony przed atakiem z Półwyspu Koreańskiego.

Polski rząd już w połowie lutego spodziewał się, że faza czwarta budowy tarczy może nie dojść do skutku właśnie z powodów budżetowych.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (16)
USA nie dokończą budowy tarczy w Polsce. Muszą oszczędzać na obronę przed Koreą Płn.
Zaloguj się
 • abw12300

  Oceniono 7 razy 7

  Wszyscy o tym wiedzą, że USA ma jednego ze swoich sojuszników tam gdzie słońce nie dochodzi..... / oczywiście z wyjątkiem samego sojusznika/

 • zuk.w.trawie

  Oceniono 5 razy 5

  @polak189
  Egzaltowane tchnienie patosu...

 • dumpty

  Oceniono 4 razy 4

  Umknęło pamięci Naszych Strategów, że jesteśmy w NATO dzięki zgodzie Rosji i pod warunkiem, że nasi nowi (ówcześnie Nadsojusznicy) nie rozmieszczą w Polsce swoich baz czy instalacji wojskowych. Warunek z punktu widzenia Rosjan zrozumiały, po doświadczeniach ataku Hitlera w 42 roku.
  Patriotyczno - niepodległościowa myśl strategiczna (rodem z marymonckiej kanapy) jak powietrza potrzebowała, potrzebuje i będzie potrzebować tradycyjnego wroga - tychże Rosjan. Dylemat - jak pokazywać im groźną i zdecydowaną postawę z za pleców Jankesów, usiłuje się rozwiązać próbując umoczyć tychże Jankesów w Polsce, w niedoszłe przedsięwzięcia typu Tarczy czy Patriotów. Chytrość polityczna na poziomie babci kioskarki, ukradkiem dziurawiącej paczki prezerwatyw - naiwniak zrobi swoje, a wyjdzie na nasze jak ks. proboszcz przykazał! Jankesi niestety jakoś nie dają się nabrać,udając, że nie zauważyli o co Naszym Strategom chodzi.
  Z drugiej strony Rosja nigdy nie była naszym przyjacielem, jednak ma większe problemy niż wrzaski rusofilów dochodzące z kraju gdzie buja orzeł biały ....wystarczy spojrzenie na mapę i chwila zastanowienia o które tak trudno. Dalej rozumni szałem?
  "Sztandarem naszym będzie Krzyż
  Co ojców wiódł do chwały
  I nas powiedzie także wzwyż
  Gdzie buja orzeł biały
  Ojczyźnie spłacim święty dług
  Tak nam dopomóż Bóg!"

 • szymek_50

  Oceniono 3 razy 3

  Bardzo rozsądna decyzja. Ambasador USA pojechał zlustrować strefę sąsiadującą z obwodem kaliningradzkim i być może wysłał już depeszę do Waszyngtonu, że Polacy z Rosjanami sąsiadują po przyjacielsku, a w razie czego, przed terrorystycznym atakiem, rosyjskie baterie nas obronią.

 • passtorian

  Oceniono 2 razy 2

  Zadziwia mnie ilu durni jest w Polsce machajacych szabelka w strone Rosji. Durnie te pokladaly nadzieje w tarczy ochronnej "made in USA". Trzeba miec nieco zdrowego rozsadku,nawet nie wyobrazni, zeby zdawac sobie sprawe z jednego - Dopoki Rosja jest naszpikowana atomem i jest w stanie zapewnic "delivery" gdzie potrzeba taki kraik jak Polska moze liczyc jedynie na pomoc u Bozi a nie (militarne) wstawiennictwo wielkiego brata zza oceanu.. Bardziej realistyczne posuniecie zapewniajace niezalezna egzystencje tego kraiku lezy w dobrosasiedzkich stosunkach z Rosja. Politycy polscy, w przeciwienstwie do przezytkow w rodzaju Kaczynskiego, powinni sobie doskonale zdawac sprawe ,ze w geopolityce dzisiejszego wieku, Polska jako taka jest zupelnie drugorzedna, ot prowincja dostarczajaca miesa armatniego tam gdzie jej kaza i dostosowania sie do wskazan prawdziwych liderow Unii europejskiej( np. finansowe, osobowe i materialne zaangazowanie sie w "krucjate" w Mali pod przewodnictwem Francji.

 • polak189

  Oceniono 14 razy 2

  Kiedy nasze tzw. elity zrozumieją, że USA nie jest naszym przyjacielem, podobnie jak UE, czy Rosja. Zdradzą nas tak samo, jak w Jałcie, Poczdamie, Teheranie, jak podczas Stanu Wojennego. Czy myślicie, że USA w przypadku agresji np. Rosji na Polskę będzie ryzykowało III wojnę światową, aby nam pomóc? Kiedy w końcu postawimy na własne siły? Jeżeli mamy liczyć na kogoś, to liczmy na siebie!!!
  www.youtube.com/watch?v=Gsf9GwAhseI
  www.swietlistedusze.pl

 • passtorian

  Oceniono 1 raz 1

  No to Sikorskiego szlag w tej chwili trafia. Bedzie sie musial uczyc wydukac "Kaliningrad". A tak bardzo nie chcial!
  Mam dla Radka rade. Niech poleci ze skarga do Ashton. Choc ta mu nic nie pomoze ale przynajmniej ukoi w ramionach i osuszy placzace galki.

 • jaca661

  Oceniono 11 razy 1

  Mało kto na tym forum rozumie , że UE to zbiór kilkudziesięciu państw z których każde ma swoje interesy i resztę w dupie. Mityczne miliardy Tuska to kupa gówna w porównaniu ze spustoszeniem jakie w Polsce zrobili Niemcy , Francuzi i żydzi po naszym przystąpieniu do tego szajsu. USA są zainteresowane tylko i wyłącznie ekspansją własnych korporacji i wykupem ziemi z jej zasobami naturalnymi. Wszystkie wojny wywołane pod płaszczykiem obrony tzw. demokracji były tak na prawdę na zlecenie korporacji i banków.

 • xxx11_w

  Oceniono 16 razy -6

  wybiórcza i ruskie sie cieszą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX