TokFm >  Polska

Półnagie studentki w pościeli. "Wybory Miss SGGW to wydarzenie kulturalne"

apa
24.04.2013 , aktualizacja: 24.04.2013 16:37
A A A Drukuj
Tak w zeszłym roku wyglądała gala finałowa wyborów miss SGGW

Tak w zeszłym roku wyglądała gala finałowa wyborów miss SGGW (fot. screen YouTube)

Dziewczyny w nocnej bieliźnie i szpilkach przeciągają się w pościeli. Tak promuje się publiczna warszawska uczelnia - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. - Wybory miss uczelni to wydarzenie kulturalne - komentuje sprawę rzecznik SGGW, który w takiej formie zabawy nie widzi niczego niestosownego.
Zdjęcia studentek ubranych w skąpą nocną bieliznę i szpilki można znaleźć na profilu Wyborów Miss SGGW na Facebooku. To fotografie uczestniczek uczelnianego konkursu. Artykuł, w którym umieszczono te zdjęcia, jest też linkowany na oficjalnym profilu SGGW.

W ubiegłym roku kandydatki do tytułu najpiękniejszej studentki rywalizowały podczas gali finałowej, prezentując się m.in. w koronkowych gorsetach. Wyzywająco wiły się wokół siedzącego na krześle mężczyzny i zmysłowo kręciły przed oglądającą pokaz kadrą profesorską.- To miał być pokaz burleski. Chcieliśmy wyjść naprzód, pokazać coś nowego. Zgłosiła się do nas firma, która chciała takie stroje przygotować - tłumaczy Łukasz Jabłonowski, przewodniczący komisji ds. informacji i promocji RUSS SGGW. Utrzymuje też, że nagranie zostało przygotowane przez TVPW.

- To, jak to wygląda na tym filmiku, a jak było w rzeczywistości, to są dwie różne rzeczy. Jak się to ogląda, to nie wygląda to OK. Ten film był w formie żartu, a niektóre media, które tę sprawę nagłośniły, potraktowały to jako coś oczywistego - twierdzi Jabłonowski.

Wybory miss to wydarzenie kulturalne

Łukasz Jabłonowski podkreślił też, że zeszłoroczna edycja była jedyną, w której zaproponowano tego typu pokaz. - W tym roku wróciliśmy do sprawdzonej formuły. Kandydatki wychodziły na scenę w kreacjach wieczorowych, później w kolekcji sukienek, strojach wydziałowych, kostiumach kąpielowych i dżinsach oraz koszulkach samorządu - mówi. Przedstawiciel samorządu zapewnił też, że zeszłorocznej edycji patronowało Biuro Miss Polonia, które nie zgłosiło żadnych zastrzeżeń do takiej formuły pokazu.

Zastrzeżeń do tego typu imprez firmowanych przez publiczną uczelnię nie ma też rzecznik SGGW Krzysztof Szwejk. - A Ursynalia? A koncerty kapel ludowych? Wybory miss to działalność kulturalna, to forma zabawy i kultury studentów - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl. On też podkreślił, że to impreza organizowana według takich samych procedur, jak wybory Miss Polonia.

Prymitywne popędy i upokorzenie uczestniczek

Choć organizatorzy konkursu twierdzą, że wybory są powszechnie akceptowane i nie zetknęli się z protestami, w internecie pojawiła się petycja skierowana do władz SGGW. "Ta impreza ma seksistowski charakter" - piszą autorzy petycji. "Kandydatki na zdjęciach i pokazach prezentowane są w jednoznacznie seksualnych pozycjach i kontekstach, a konkurs powiela szkodliwe, szowinistyczne schematy, które upokarzają kobiety" - argumentują i apelują o zaprzestanie organizowania takich imprez. Podkreślają też, że uczelnia nie organizuje analogicznej zabawy, w której oceniana byłaby uroda studentów.

Organizatorzy nie zgadzają się z zarzutami. "Podczas tegorocznej edycji konkursu Miss SGGW nie wystąpiły jakiekolwiek szkodliwe, szowinistyczne schematy, które miałyby upokarzać kobiety" - piszą w oficjalnym stanowisku opublikowanym na stronie samorządów. Podkreślają też, że wszystko dzieje się za zgodą uczestniczek wyborów, a tegoroczna edycja nie obejmowała już tańca w bieliźnie.

Samorząd SGGW przypomniał też, że była próba zorganizowania konkursu dla mężczyzn. W ubiegłym roku studenci mogli zawalczyć o tytuł "Ciacha SGGW". Zdaniem organizatorów okazało to się "projektem totalnie nietrafionym, generując wysokie koszta oraz gromadząc bardzo mało osób zainteresowanych".

AKTUALIZACJA

Po naszej publikacji otrzymaliśmy list otwarty od Studenckiej Telewizji Internetowej TVPW. Autorzy wiadomości oświadczają w niej, że ich nagranie "nie było przygotowane dla żartu, ale jako obiektywna relacja z wydarzenia".

"Uważamy, że wydarzenia podobne do Wyborów Miss SGGW są bardzo istotnym elementem studenckiego życia. W tego typu wydarzeniach nie chodzi o uprzedmiotowienie kobiet lub naruszenie godności uczestników czy też samych uczelni wyższych. Tego typu inicjatywy studenckie są. Warto dodać, że wybory miss odbywają się w większości uczelni wyższych. Wydarzenia takie cieszą się zawsze ogromną popularnością zarówno na żywo jak i w przygotowywanych m.in. przez TVPW relacjach" - napisali autorzy notki.

PYTANIE Czy na uczelniach powinny być organizowane wybory miss?

 Tak, to świetna okazja, żeby ładne dziewczyny mogły się pokazać
 Tak, ale bez erotycznych pokazów i nagości
 Tak, pod warunkiem, że będą organizowane też wybory mistera
 Nie, uczelnie to nie jest miejsce, gdzie powinno się oceniać urodę
 Nie mam zdania
Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 8

Komentarze (18)

 • avatar

  aniechich03

  Oceniono 24 razy 14

  Przyszłe hurysy dla Działaczy Peezel lub innej Samejbrony
  Wieś śpiewa i tańczy...na rurze

 • avatar

  polak_nieprawdziwy

  Oceniono 16 razy 10

  Oj widzę, że odezwało się wielu "miastowych".
  Rozumiem, że jazda windą do swojej "klatki" uwzniośla.

 • avatar

  andy18m

  Oceniono 16 razy 8

  To przyszłe dójki.
  Złapią jakiegoś frajera z miasta (najlepiej ze stolicy) i będą doić.

 • avatar

  siwywaldi

  Oceniono 8 razy 6

  Oj upadaja obyczaje, upadają..... Bo jeszcze 30 lat temu studentki SGGW ani nie dawały, ani nie pokazywały chłopakom z Mokotowa, ściskając wszystko "dla swoich". :-) Nie wiedziały biedne, że nam było to obojętne, bo ich pseudocnotę nadrabiały mieszkające w "Sabinkach" koleżanki z położonej na przeciwko SGPiS. Bo przecież nie na darmo studiowały kierunek "Handel zagraniczny" :-)

 • avatar
 • avatar

  block-buster

  Oceniono 13 razy 5

  Prawie co druga prostytutka w Warszawie to studentka...Taki part time lover za kase...

 • avatar
 • avatar
 • avatar

  0

  Ąż miło popatrzeć na te dziewczyny, i chce się na powrót żyć w tym kraju, choć na pierwszy rzut oka zdaje się, że w I szeregu jego obywateli stoją leniwi lekarze, złodziejscy mechanicy samochodowi, drapieżni komornicy i kapłani greckiego seksu i bożka Priapa. O klasie politycznej przez delikatność nie wspomnę......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.