TokFm >  Polska

Terlikowscy u Lisa, ksiądz Lemański na straconej pozycji. "In vitro poświęca ludzkie istnienia"

lmg
06.05.2013 , aktualizacja: 06.05.2013 22:53
A A A Drukuj
Małgorzata i Tomasz Terlikowscy w programie Tomasza Lisa

Małgorzata i Tomasz Terlikowscy w programie Tomasza Lisa (Fot. TVP2)

- Ludzie decydujący się na in vitro wiedzą, że skazują na śmierć 95 procent istnień ludzkich - mówił bardzo emocjonalnie Tomasz Terlikowski w programie Tomasza Lisa w TVP2. Obecny w studiu ksiądz Lemański nie miał szans na spokojną odpowiedź. - Jestem przeciwnikiem in vitro, ale odrzucam język, w jaki mówi o nim episkopat - mówił duchowny
Program rozpoczęła wypowiedź Agnieszki Ziółkowskiej, pierwszej Polki urodzonej dzięki metodzie in vitro. Kobieta ogłosiła niedawno, że chce odejść z Kościoła. Zaraz po niej Tomasz Lis zapytał małżeństwo Terlikowskich, czy kiedykolwiek zastanawiali się nad zapłodnieniem in vitro. - Nigdy nie mieliśmy takiego pomysłu. Długo staraliśmy się o dziecko, chodziliśmy do ekspertów, ale takich, o których wiedzieliśmy, że nie zaoferują nam in vitro - mówiła Małgorzata Terlikowska.

- Myśleliśmy o adopcji, szczególnie mój mąż był chętny, ale in vitro w ogóle nie wchodziło w grę - dodała. - In vitro jest daniem życia - mówił Terlikowski. - Ale w jednej procedurze powołuje się 5-7 istnień, a tylko dwa się implantuje. Statystycznie trzeba poświęcić do 20 innych dzieci, by dać życie jednemu. Nie wyobrażam sobie, by ceną za życie mojego ukochanego dziecka była śmierć innych dzieci - tłumaczył.

"In vitro? Skazują na śmierć 95 proc. istnień ludzkich"

- W życiu komórka sama wybiera sobie plemnik, w procedurze in vitro robi się to sztucznie. Każde z tych dzieci, z tych istnień, gdyby dać im miejsce i pokarm, mogłoby żyć. Ludzie, którzy decydują się na in vitro, wiedzą, że skazują na śmierć 95 procent istnień ludzkich. Na coś takiego naszej zgody nie tylko jako katolików, ale również jako ludzi nigdy nie było, nie ma i nie będzie - przekonywał Terlikowski.

To sformułowanie spotkało się z ostrą reakcją księdza Lemańskiego, który nie zgadza się z używaniem takich argumentów. - Nie akceptuję i odrzucam również język zawarty w dokumencie bioetycznym episkopatu. Jest hermetyczny. W dzisiejszych czasach jesteśmy dużo mądrzejsi od świętych Tomasza i Augustyna. Państwa dzieci będą miały wiedzę jeszcze większą, również na temat poczęcia - mówił ksiądz Wojciech Lemański.

"Gdzie ksiądz studiował teologię?!"

- Co powiedzieć o zapłodnionych komórkach, ludziach, którym nie było dane się zaimplantować? Jeżeli jest taki organizm matki, w której macicy zapłodnione komórki nie mogą się zagnieździć i giną, to czy takich ludzi mamy nazwać mordercami? - pytał ks. Lemański. Odpowiedź red. Terlikowskiego była natychmiastowa: - Gdzie ksiądz studiował teologię?! Natura nie podlega ocenie moralnej. Fakt, że ksiądz umrze, nie znaczy, że mogę księdza zabić - odparował Terlikowski.

Prawicowy dziennikarz przyznał również, że słowa księdza Franciszka Longchamps de Berier (o tym, że dzieci z in vitro rodzą się z bruzdą dotykową na czole - red.) są "naukowo udowodnionym faktem". - In vitro skutkuje większą liczbą wad genetycznych - przekonywał Terlikowski.

- Rozumiem, że ludzie, którzy mają dzieci z in vitro, mogą się cieszyć z tego. Wiem, że musiało to być dla nich ogromne cierpienie i taki rodzaj zapłodnienia był dla nich aktem rozpaczy, ale to ich absolutnie nie usprawiedliwia - zakończyła Małgorzata Terlikowska.

Zobacz także
 • 13

Komentarze (86)

 • avatar
 • avatar

  Oceniono 146 razy 120

  katolicki nazista i jego żona jak z obrazka... patrzyłem, bo nawet nie słuchałem, patrzyłem i nie wierzyłem własnym oczom - XXI wiek, nauka szaleje, a tu dwoje neandertalczyków wysłanników sekty religijnej zagaduje rozum........... co robić z TAKIMI???!!!!....... zapraszać ich do tv i pozwalać, żeby chorujący na paranoję upewniali się w swojej chorobie??? po co lis zaprasza nazistów z katolickiej sekty???!!! po co czyni ich bardziej ludzkimi? przecież to są indywidua pozbawione ludzkich odruchów!!! po co list to robi???... po co się qoorvi??? obrzydliwe... ludzie, narody i jednostki, nie uczą się na swoich błędach, terlikowscy będą podpalali stosy z niewierzącymi i innowiercami, a pan panie lis będzie temu winny!!!!!!!!!!!!!!

 • avatar

  Oceniono 125 razy 109

  ksiadz Lemanski zasluguje wylacznie na WIELKIE GRATULACJE - usilowal cos sensownie powiedziec
  w przeciwienstwie do pp. T., ktorzy wykrzykiwali hasla nienawistnym jezykiem - mam nadzieje, ze skoro powstala jedyna sluszna TV Republika juz wiecej takich jak terlikowscy & company nie bedziemy musieli ogladac...

 • avatar

  Oceniono 129 razy 105

  Wstrząsający spektakl zaprezentowano nam wieczorem! W imię "miłości bliźniego" Terlikowski gotów zagryźć każdego, wspierany przez równie fanatyczną żonę. Może warto byłoby, aby autorytety naukowe dały odpór bredniom wygadywanym przez tego fanatyka? Może czas na dyskusję o in vitro? Warto byłoby zacząć od semantyki, bo zarodek to zarodek a nie "nienarodzone dziecko". W macicy rozwija się płód a nie "nienarodzony człowiek" - jeśli płód będzie zdrowy (i matka też) to jest pewna szansa, że za niecały rok urodzi się z tego noworodek...Po latach wychowywania i opieki - to będzie człowiek...

 • avatar
 • avatar

  ojciec.scholastyk

  Oceniono 98 razy 84

  Lemański to waga piórkowa wystawiony na wagę super ciężką X 2......niehumanitarne i wręcz nie estetyczne. Tam potrzebna była Kazia Szczuka.

 • avatar

  Oceniono 71 razy 65

  Ciekawe jak Terlikowski ratuje pół dziecka, którego co miesiąc pozbywa się jego żona. Powinien chyba dołączać do tej połówki swoją połowę nienarodzonego dzieciątka zwanego popularnie plemnikiem żeby natura zadziałała tak jak powinna. Ale co z resztą plemnikowych połówek dzieci? Przecież nie można ich zabijać.

 • avatar

  Oceniono 69 razy 65

  Komu potrzebne takie fanatyczne teoryjki odnośnie ocen moralnych wygłaszane przez dwoje tępych odpornych na wiedzę ludków małżeństwem zwanych. Ten program można zaliczyć do żenujących - tym razem Lisowi coś nie wyszło a chciał wsadzić kij w mrowisko...........

 • avatar

  Oceniono 56 razy 50

  ... idąc tokiem rozumowania (bo CHYBA to jest jeszcze w wypadku terlikowskich ROZUMOWANIEM) OWYCH, nie powinni zjadać kurczaków ani jeść cielęciny bo... zabijają i popieraja zabijanie DZIECI a że są to zwierzęta to nie ma nic do rzeczy, są takimi samymi istotkami jak MY, więc serwując swoim dzieciom owych potraw oraz paróweczki pani terlikowska, winna im wyjaśnienie że właśnie konsumują DZIECI!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.