TokFm >  Polska

"To nie jest zwykłe uniewinnienie. To gruzowisko". Kolejna porażka prokuratury w głośnym procesie

klep
08.08.2013 , aktualizacja: 08.08.2013 10:57
A A A Drukuj
Janina Paradowska, Jan Ordyński

Janina Paradowska, Jan Ordyński (Fot. Maciej Świerczyński / AG, Kamil Wróblewski / TOK FM)

Sąd uniewinnił Andrzeja Kratiuka i pozostałe osoby w głośnej sprawie sprzedaży spółek ubezpieczeniowych. - Od początku było wiadomo, że to na siłę robiona sprawa - powiedziała w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. - To nie jest zwykłe uniewinnienie. To gruzowisko - ocenił Jan Ordyński z TVP Info.
Andrzej Kratiuk, prezes fundacji Porozumienie bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej, i kilka innych osób zostało uniewinnionych w procesie o nieprawidłowości przy sprzedaży spółek ubezpieczeniowych. To kolejna porażka prokuratury, gdyż podczas śledztwa ujawniono wiele nieprawidłowości.

"Przestępstwa nie popełniono, brudnych pieniędzy tam po prostu nie było"

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", sprawa dotyczyła sprzedaży spółki Dolnośląska Grupa Kapitałowa Polskiemu Towarzystwu Finansowemu. Według prokuratury doszło do zawyżenia ceny, a transakcja była przykrywką dla prania brudnych pieniędzy. Szybko okazało się, że śledczy nie są bezstronni, gdyż w aktach nie znalazło się wiele dokumentów korzystnych dla oskarżonych. A powołany przez prokuraturę biegły nie znał się na rynku ubezpieczeniowym. - Podniosłem wskaźnik o 1, bo liczba 5 brzmi lepiej niż 4 - mówił podczas jednej z rozpraw. - Przestępstwa nie popełniono, brudnych pieniędzy tam po prostu nie było - orzekła sędzia.

"Jak pan coś da na Kwaśniewskiego, będziemy kwita"

Kratiuk trafił na ławę oskarżonych tylko dlatego, że jego kancelaria obsługiwała prawnie transakcję. Obrońcy oskarżonych dotarli zaś do śladów działania policyjnej grupy, która miała "ujawnić przestępstwa popełniane przez osoby pełniące funkcje publiczne". Na celowniku znaleźli się m.in. Józef Oleksy, Aleksander Kwaśniewski czy Włodzimierz Cimoszewicz. - Po jednym z przesłuchań prokurator powiedział: "Przecież pan ma wiedzę. Jak pan da coś na [Aleksandra] Kwaśniewskiego albo od biedy na [Wiesława] Kaczmarka, to będziemy kwita" - opowiada Kratiuk "Gazecie Wyborczej".

"Bulwersujące, ile czasu trwa wyjaśnianie takiej sprawy"

- Od początku było wiadomo, że to na siłę robiona sprawa - powiedziała w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. - Wreszcie zaczynamy poznawać coraz więcej prawdy o prokuraturze - dodała publicystka "Polityki".

Kwiatkowski o prokuraturze: Chory system >>>

- To nie jest zwykłe uniewinnienie. To jest gruzowisko - mówił Jan Ordyński z TVP Info. - Sędzia od samego początku się dziwił, że postawiono Kratiukowi zarzuty. Nic nie uzasadniało jego obecności wśród podejrzanych - podkreślał publicysta. - Bulwersujące jest, ile czasu trwa wyjaśnianie takiej sprawy. Ile lat nad tymi osobami wisiało oskarżenie? To absurd - dodał Łukasz Lipiński z Polityki Insight.

"Prawo prawem, a sprawiedliwość po naszej stronie"

Publicyści przypominali, że wiele spraw prokuratura prowadzi na siłę, bezpodstawnie oskarżając różnych ludzi. - Potem po cichu są uniewinniani - zauważył Ordyński. I wyliczał, że sąd oczyścił ze wszelkich zarzutów Wiesława Kaczmarka, Janusza Lewandowskiego czy Jana Widackiego.

- W Polsce wielu prokuratorów przyjmuje zasadę, że prawo strasznie pęta im ręce, więc nie należy nim się specjalnie przejmować - ocenił prof. Janusz Czapiński. - Prawo prawem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie - dodał socjolog.

Największy egzamin jeszcze przed prokuratorami?

Lipiński przypomniał, że największy egzamin jeszcze przed prokuraturą. - Szykuje się nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, która sprawi, że procesy karne w Polsce w uproszczeniu będą w bardziej amerykańskim stylu. Przed bezstronnym sędzią będą się kłócić adwokat i prokurator - mówił analityk. Najważniejszym zadaniem prokuratury jest więc przygotowanie się do tych zmian. W przeciwnym razie śledczych czekają tylko kolejne kompromitacje.

Zobacz także
 • 9
Komentarze (14)
Zaloguj się
 • avatar
 • avatar
 • avatar

  Oceniono 11 razy 9

  Oblakancy z pisu wyznaczyli sobie cel. Walka z ukladem. Tym ukladem, ktory zatrzymal ich w domach w 1981 r, bo to nie strach zatrzymal tych tchorzow w domach, tylko ,,uklad,, Z tym ukladem, ktory ich pominal w czasach transformacji, bo to nie strach przed ryzykiem podjecia dzialalnosci gospodarczej, to nie brak umiejetnosci czegokolwiek, tylko paskudny uklad. Wrogami Jakobinow z pisu byli ludzie majetni, bo skads te pieniadze maja, usmiechnieci, zadowoleni z zycia, trzymajacy sie raszem, no i zabrzmi to moze niewiarygodnie ale ludzie ladni. Tak, ladni. Powszechnie znana jest brzydota PiS-u. Nie powinno sie krytykowac ludzi za ich wyglad, pochodzenie czy nazwisko, ale pod jednym warunkiem, ze sa prawi, uczciwi i sympatyczni. W Pisie sa same pokrecone karly z Kaczynskim i Lopinskim, Lipinskim, na czele. Diaboliczny z obledem w oczach Macierewicz. Czesc brzydoty pisu zasilila szeregi PJN i SP, ale ci co pozostsali przy karle tylko czekaja az od nowa zaczna nas straszyc swoja IV RP. Ze wzgledow estetycznych, z zamilowania czlowieka do piekna nie powinnismy glosowac na pis. Dosc tej stechlej brzydoty w naszym zyciu, tych powykrzywianych z nienawisci ryjow pokrytych piana. Dosc juz.

 • avatar

  Oceniono 8 razy 8

  I obawiam się ,że bez dalszych kompromitacji się nie obejdzie :( A co za tym idzie ,przed wzrostem odszkodowań dla niesłusznie oskarżonych ,niesłusznie aresztowanych itd.Natomiast prawdziwi malwersanci ,mogą spać spokojnie .:(:( Ja rozumiem ,że prokurator czy sędzia ,nie musi mieć kompletnej wiedzy na każdy temat ,ale ma mieć możliwość skorzystania z usług najlepszych ekspertów w danej dziedzinie ,a nie najtańszych !

 • avatar

  Oceniono 7 razy 7

  Tak będzie dopóki prokurator nie będzie odpowiadał za bezpodstawne dewastowanie ludzkich losów.

 • avatar

  Oceniono 3 razy 3

  Zabrac przywileje bezkarnosci.Odpowiadasz za swoja prace!!Ludzie sa rowni.Wszystkie immunitety to BEZPRAWIE !!

 • avatar

  mothra.to.ja

  Oceniono 13 razy -11

  Denerwujący jest przerywający wszystkim komentatorom i tokujący na każdy temat prof. Czapiński. Czy Pani Redaktor mogłaby uciszyć p. profesora, przypominając podstawy kulturalnej dyskusji?

 • avatar

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.