TokFm >  Polska

Mikołaj Lizut z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Za reportaż o nieletnich matkach

apa, PAP
05.12.2013 , aktualizacja: 05.12.2013 23:04
A A A Drukuj
Mikołaj Lizut w TOK FM

Mikołaj Lizut w TOK FM (Fot. Tokfm.pl)

Mikołaj Lizut, dyrektor programowy radia Roxy FM i prowadzący audycję PIWO w TOK FM, został jednym z czterech laureatów Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. W ubiegłym roku nagrodę dostała Agnieszka Lichnerowicz z radia TOK FM.
Czterech dziennikarzy - Witold Szabłowski, Wojciech Królikowski, Mikołaj Lizut i Jakub Kamiński - zostało tegorocznymi laureatami Nagrody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego - ogłoszono na gali jubileuszowej 95-lecia istnienia agencji.

Czterech laureatów

Spośród zgłoszonych materiałów radiowych jury postanowiło nagrodzić Mikołaja Lizuta za materiał "Dzieci dzieci", nadany w Radiu TOK FM. To reportaż z ośrodka resocjalizacyjnego dla dziewcząt w ciąży, sprawiających kłopoty wychowawcze. W kategorii materiał fotograficzny nagrodę otrzymał Jakub Kamiński za fotoreportaż "Strefa Gazy, strefa grozy", opublikowany w książce pt. "Prawo do wody". To zestaw 18 zdjęć, obrazujący trudy życia codziennego w Strefie Gazy.

W kategorii tekstowej w tym roku nagrodzono Witolda Szabłowskiego za materiał "Dom pełen Ukraińców", opublikowany w "Gazecie Wyborczej". Jest to reportaż nawiązujący do pacyfikacji w lipcu 1943 roku Kisielina na Wołyniu przez banderowców i opisujący powojenne losy Ukraińców, którzy wówczas ratowali Polaków. W kategorii filmowej nagrodę otrzymał Wojciech Królikowski za reportaż "W oku Boga" nadany w TVP Katowice. To film o pracy fotoreportera Krzysztofa Millera, który dokumentowanie rozlicznych wojen i konfliktów zbrojnych przypłacił głęboką depresją. Każdy z laureatów otrzymał czek na 20 tys. zł.

Nagroda im. Kapuścińskiego

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest autorom rzetelnych, ciekawych, wyróżniających się pod względem warsztatowym materiałów dziennikarskich. PAP ustanowiła tę nagrodę, aby promować wartości bliskie i dziennikarstwu agencyjnemu i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość.

Ryszard Kapuściński, który 14 lat pracował w PAP, był pierwszym dziennikarzem, którego twórczość trafiła do noblowskich rankingów, wyżej jednak od doktoratów honoris causa i nagród literackich cenił sobie skromny tytuł reportera. Kapuściński uważał, że dziennikarstwo jest misją i powołaniem, a informacja ma w sobie niekiedy moc zmieniania świata.

W Kapitule Nagrody zasiadają: Alicja Kapuścińska, prof. Janusz Adamowski, red. Stefan Bratkowski, red. Anna Brzezińska-Skarżyńska, red. Bogusław Chrabota, red. Piotr Gabryel, red. Mirosław Ikonowicz, red. Wojciech Jagielski, red. Michał Kobosko, prof. Jan Miodek, prof. Maciej Mrozowski, prof. Henryk Samsonowicz, red. Andrzej Turski, red. Maria Wiernikowska i red. Maciej Wierzyński. W tej edycji Kapitule przewodniczy red. Wojciech Kaźmierczak.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
 • 2
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • avatar
 • avatar

  Oceniono 1 raz 1

  Poruszył zakamarek życia , które toczy się obok nas - który jest częścią naszego świata a który nikogo nie obchodzi.

  Bo nie obchodzą nas dziewczynki , które za wcześnie rodzą dzieci - przecież bez swojej winy ! - Są za młode , żeby obarczać je odpowiedzialnością za to , że są jakie są.- To rodzina - tak czczona przez kościół i prawicę tak je uformowała. - przez brak jakiejkolwiek edukacji , świadomości , bez miłości.

  A kiedy już urodzą te dzieci - jedyne istoty , które mogą wyzwolić w nich miłość i obdarzyć je miłością - to system im je brutalnie zabiera i oddaje komuś tam - obcemu , kto bardziej zasłużył ! - Na miłość ???

  A wystarczyłoby tak niewiele , żeby pomóc , tym dzieciakom w końcu - być mamą dla swojego dziecka.

 • avatar

  Oceniono 9 razy 1

  Gratuluje Panu Lizutowi ! Dla mnie wraz z redaktorem Wrońskim należy do czołówki polskiego dziennikarstwa.

 • avatar

  Oceniono 1 raz -1

  On mógłby być dobrym dziennikarzem,ale biorąć udział w dennej audycji nadawanej z redakcji szmatławca-fakt polegającej na komentowaniu niby-celebrytów odbiera mu tą szansę.

 • avatar

  Oceniono 3 razy -1

  Grzegorzu Chlasto, wracaj! Mam dość radia, które po godzinie 14.00 mnie po prostu nudzi, mam dość tyrad pani Lichnerowicz o syryjskiej opozycji, dość Lizutów, którzy w towarzystwie wzajemniej adoracji rozprawiają o majtkach ciotki Wieśki. Był Pan takim rodzynkiem w cieście tego prorządowego medium, który na tle pozostałej tłuszczy dziennikarskiej prezentował naprawdę wysoką klasę.

 • avatar

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.