TokFm >  Polska

Unikatowy zabytek - polski karabin wz. 38 "Maroszek" wróci do kraju [ZDJĘCIA]

jagor
18.12.2013 , aktualizacja: 18.12.2013 15:20
A A A Drukuj
Karabin samopowtarzalny wz. 38

Karabin samopowtarzalny wz. 38 "Maroszek" (Fot. MSZ)

Dzięki zaangażowaniu oraz działaniom polskiej dyplomacji do Polski wróci unikatowy karabin samopowtarzalny wz. 38 "Maroszek". Na podstawie ugody zawartej przez Ambasadę RP w Waszyngtonie z Kristopherem Gąsiorem, dotychczasowym posiadaczem broni, zabytek, który znajduje się w amerykańskim depozycie sądowym, będzie przywieziony do kraju.
Po uzyskaniu informacji o umieszczeniu karabinu na aukcji internetowej w USA polska dyplomacja we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaangażowała się w działania zmierzające do sprowadzenia broni do Polski.

Zgodnie z warunkami porozumienia zawartego z dotychczasowym posiadaczem broni Muzeum Historii Polski przekazało rekompensatę finansową [25 tys. dolarów - red.] i we współpracy z MSZ sprowadzi broń do Polski. Karabin będzie elementem ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Karabin samopowtarzalny wz. 38 "Maroszek" stanowi niezwykle wartościowy przykład przedwojennej polskiej myśli technicznej. Seryjna produkcja broni na potrzeby Wojska Polskiego rozpoczęła się w 1938 r. Powstało zaledwie 55 sztuk. Konstrukcja charakteryzowała się nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. W 1939 r. po rozpoczęciu okupacji karabiny zostały zagrabione przez wojska niemieckie.

Nabytek ma olbrzymią wartość historyczną (ma numer 1019). Jest w doskonałym stanie.

Tylko siedem egzemplarzy na całym świecie

Historycy wojskowości przypuszczają, że na świecie jest zaledwie kilka egzemplarzy tego karabinu. Tak też twierdził sprzedający, który wystawił broń na aukcji za oceanem. Pisał, że jest tylko 7 znanych egzemplarzy tej broni: w Muzeum Wojska Polskiego, w Centralnym Muzeum Sił Zbrojnych w Moskwie, w National Firearms Museum w Fairfax w USA oraz 3 egzemplarze w kolekcjach prywatnych (2 w USA i 1 w Niemczech) i jeden wystawiony do sprzedaży egzemplarz z prywatnej kolekcji z Fredericksburg w USA.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (3)
Zaloguj się
  • avatar

    0

    Profesor Maroszek skonstruował również karabin (zwany również rusznicą) p-panc kalibru 7,92 mm który miał kryptonim "Ur".. niestety, nie został użyta w 1939 roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.