"80 proc. Polaków wierzy w Boga, ale kwestionuje dogmaty wiary. Kościół powinien być zatrwożony"

- 80 proc. Polaków deklaruje, że wierzy w Boga, natomiast kiedy pyta się ich o dogmaty wiary, to wyniki wychodzą zaskakująco słabo. Zmartwychwstanie Jezusa, Duch Święty - to są podstawowe dogmaty katolickie, które są kwestionowane. Kościół powinien być tym zatrwożony - mówiła w "Poranku Radia TOK FM" Agata Nowakowska z "Gazety Wyborczej", odnosząc się do niedawnego sondażu na temat religijności Polaków.
Według sondażu TNS przeprowadzonego na zlecenie "Gazety Wyborczej", 81 proc. Polaków deklaruje się jako osoby wierzące w Boga, jednak dużo gorzej jest z ich z wiarą w podstawowe dogmaty. Tylko 49 proc. z ankietowanych wierzy w śmierć Jezusa na krzyżu, 47 proc. w jego zmartwychwstanie, a w niepokalane poczęcie - 38 proc.

- To jak to jest z tymi polskimi katolikami? - pytała gości Dominika Wielowieyska w "Poranku Radia TOK FM". - Jak wynika z badań, ludzie w Polsce nie wierzą. Nie wierzą nie tylko w zmartwychwstanie Jezusa, ale i w jego śmierć. A jeżeli chrześcijanie w to nie wierzą, to - mówiąc brutalnie - daremna jest nasza wiara - zaznaczył Tomasz Terlikowski, naczelny Fronda.pl.

Jak dodał, wyniki badań TNS dla "Gazety Wyborczej" nie są jednak zaskakujące. - Podobne przeprowadzano w wielu innych krajach i odsetek wierzących był zbliżony. Z perspektywy Kościoła oznacza to, że około 70 proc. osób ochrzczonych i ponad 60 proc. zdeklarowanych wierzących wymaga czegoś, co Jan Paweł II nazywał nową ewangelizacją. To jest nowe głoszenie kerygmatu, czyli fundamentu wiary - powiedział.

"Kościół powinien być zatrwożony"

Agata Nowakowska z "Gazety Wyborczej" przyznała z kolei, że wyniki sondażu ją zaskoczyły. - 80 proc. Polaków deklaruje, że wierzy w Boga, natomiast kiedy pyta się ich o dogmaty wiary, to te badania wychodzą zaskakująco słabo. Zmartwychwstanie Jezusa, Duch Święty - to są podstawowe dogmaty katolickie, które są kwestionowane. Kościół powinien być tym zatrwożony - stwierdziła.

Nowakowska dodała, że jej zdaniem takie wyniki badań "obalają mit Polski, jako ostoi katolicyzmu". - To pokazuje, że nasza wiara jest bardzo fasadowa, że jest to w gruncie rzeczy tradycja. Teraz mamy Boże Narodzenie i mam wrażenie, że w wielu polskich domach nie ma refleksji nad istotą tych świąt. Dla ludzi to bardziej choinka, prezenty, taka świecka tradycja - powiedziała.

"Nie można kochać swojej żony i nie praktykować tej miłości"

Podobnego zdania co Nowakowska był Roman Kurkiewicz, wykładowca Collegium Civitas. - Kiedyś rozmawiałem z moimi studentami o polskości. Powiedzieli, że dla nich polskość wyznacza pewien rodzaj tradycji wiary i świąt - świąt Bożego Narodzenia. Ale kiedy zapytałem, co dla nich jest najważniejsze w tych świętach, nie odpowiedzieli - i to było dla mnie najbardziej bolesne - że słynne wolne miejsce przy stole. Dla nich symbolem tych świąt było 12 potraw. I przyznali, że gdyby ktoś do nich zapukał, poprosił o przyjęcie do domu, toby go nie wpuścili - opowiadał.

Odnosząc się zaś do samych wyników badań, Kurkiewicz stwierdził: - Taką diagnozę polskiego społeczeństwa stawiano już dawno temu, bez badań. Przypomnę, że Czesław Miłosz ukuł powiedzenie, że Polska jest krajem ludzi niewierzących, a praktykujących.

- Tak jak nie można kochać swojej żony czy męża i nie praktykować tej miłości, tak nie można być wierzącym i niepraktykującym - stwierdził z kolei Terlikowski.

Nowakowska dodała zaś, że polskie społeczeństwo wyraźnie się ześwieccza, a reakcja Kościoła na to może przynieść odwrotny skutek. - Kościół reaguje w dość dramatyczny sposób, jak oblężona twierdza. Świadczy o tym np. ostatnie stanowisko Episkopatu ws. gender - powiedziała.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (35)
"80 proc. Polaków wierzy w Boga, ale kwestionuje dogmaty wiary. Kościół powinien być zatrwożony"
Zaloguj się
 • arvelli_net

  Oceniono 57 razy 53

  ... bo jakże ma być inaczej, pijany biskup warszawski rozbija w biały dzień swoje auto w centrum Warszawy, jego kolega a także przełożony biskup hoser (człowiek z bardzo bogatej rodziny która dostaje odszkodowania za mienie z NASZYCH podatków) nie zawiesza go, nie karze za to zawiesza i karze proboszcza który działania kościoła podważa!!!, zboczeniec biskup, na Dominikanie dokazuje swych chuci, popijając drinki zabawia się z młodymi chłopcami... 130 biskupów Polskich, owiniętych w jedwabne gacie, z kilogramami złota na sobie, jeżdżący limuzynami po kilkaset tysięcy, z szoferami, z lokajami, sekretarzami, żyjący w swych pałacach, dworkach, apartamentach nie rzadko z kobietami a i z mężczyznami... jaki wy, biskupi, oligarchowie kościelni dajecie przykład wiary!!!!... my, wierni tego kościoła to widzimy i opieramy się wam, czekając na wasze zejście z tego padołu i nastania wielkich zmian... zmian na lepsze, bo jeśli na gorsze to już tylko sami sobie bedziecie śpiewać psalmy... My wierni, wolimy przy polnej kapliczce się modlić niż w waszych świątyniach gdzie wyszydzacie Nas!!!!
  Dajcie przykład pokuty, dajcie przykład wiary, dajcie przykład życia skromnego, w ubogości, w służeniu wiernym!

 • transact

  Oceniono 54 razy 44

  Kościół może być, szanowna Pani, zatrwożony tylko z jednego powodu, że mu się dochody zmniejszą.

  Na luksusowe limuzyny, biurowce, pałacyki, wystawne życie biskupów i fajne ciuchy.

  Stan 'wiernych" niepokoi kler tylko w zakresie dostępu do ich portfela.

  Ale ostatnio i to go nie trwozy - dostają ponad 15 miliardów rocznie z kieszeni podatników więc jest szansa na dalsze sto lat beztroskiego zycia.

 • niktwazny126

  Oceniono 48 razy 40

  90 % wiernych nie ma żadnej wiedzy na temat wiary, dogmatow, przypowieści. 90% nie czytało Biblii. Ci najbardziej wierzący opierają swoją wiedzę o to, co ksiądz powie wkościele (aalbo w rydzyjku). Co ciekawe, najmniej oświeceni w temacie wiary są ludzie młodiz, edukowani religijnie przez wszystkie szczeble nauki.

 • ciemnyludd

  Oceniono 35 razy 31

  Ta powszechna "wiara w Boga" polega na takim wypraniu mózgów dzieciom już OD KOŁYSKI, że nawet niewielu dorosłych ma odwagę przyznać się do niewiary, którą to wiarę wpojono już jako dzieciom na zasadzie odruchu Pawłowa...Stąd te wszystkie wykręty...Ale kiedy człowiek dorośnie, wtedy widzi że świat jest i mądrzejszy i piękniejszy od tych kilku zmurszałych bajek o życiu jaki można przeczytać w Biblii....

 • piotr_kolec

  Oceniono 34 razy 24

  Moi drodzy religia
  To zwyczajna ściema
  Boga nigdy nie było
  I teraz też go nie ma

  Ale sępy żerują
  Na jego starym micie
  Opływają w dostatki
  Z ryjami przy korycie

  I wtłaczają w tępe mózgi
  Swoje bajki szczwane
  Napychają brzuchy ludem
  Jak niedźwiedź baranem

  A prym wiodą tacy
  Jak frondowski galant
  Ten wyrachowany spryciarz
  Zakłamany palant

 • pinio67

  Oceniono 26 razy 22

  Pani się zgrywa? Czy to taka podwójna gra mająca pokazać poziom kretyństwa religii? Czy nie zaskakuje nikogo brak wątpliwości co do faktu, że kobitka zachodzi w ciążę, rodzi i pozostaje "zawsze dziewicą"? Że taki mega-kit deprawujący logiczne myślenie wciska się dzieciom? To pani nie przeraża? A może sama jest pani przypadkiem bycia dziewicą z dziećmi?
  Czasem mam wrażenie, że "racjonalne" wynurzenia publicystów o religii przypominają dywagacje przeciwników kary śmierci o tym, że jednak - skoro zabijać trzeba - to lepiej wieszać lub usypiać zastrzykiem...
  Zgagą ludzkości jest religia jako taka. W szczególności prym wiodą tu religie monoteistyczne. Chyba, że - będąc przedstawicielem mediów, które pojmuje się jako sposób manipulowania innymi - również innym (czyli religijnym przywódcom) daje się takie prawo i traktuje jako uprawnionych do manipulacji wszelkiej. Otóż - NIE. Mało wam trupów, stosów, tortur, krwi, złamanych ludzi, zniszczonych państw? Z religią nie ma handlu. To ona sama stawia takie warunki. I tylko tak można ją traktować. Jej miejsce jest na śmietniku historii ludzkości.

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 32 razy 22

  wrescie mowi sie, ze nasza wiara, katolicyzm jest fasadowy...
  czyli pic na wode i nic wspolnego nie ma z religia, czy wiara.

 • villk

  Oceniono 23 razy 21

  mam wrażenie, że póki taca i kościoły pełne to jakoś nie specialnie kościół interesuje...

 • hel_w_skarpetach

  Oceniono 31 razy 21

  Polactwo to po prostu świętojebliwe zakłąmane kołtuństwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX