TokFm >  Polska

Nie brytyjski Hawk z BEA Systems, tylko M-346. MON wstępnie wybrał włoski samolot do szkolenia pilotów

jagor, PAP
23.12.2013 , aktualizacja: 23.12.2013 22:26
A A A Drukuj
Samolot szkolny M-346

Samolot szkolny M-346 (Fot. aleniaaermacchi.it)

W przetargu na system zaawansowanego szkolenia pilotów, w tym nowe samoloty szkolne, wybrano najtańszą ofertę złożoną przez włoską firmę Alenia Aermacchi - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej uzyskanych dziś w Inspektoracie Uzbrojenia MON. Rzecznik MON Jacek Sońta w komunikacie zaznaczył, że ostateczny wybór wykonawcy nastąpi po zakończeniu sprawdzenia weryfikacyjnego oferowanego samolotu i uzyskaniu przez niego wyniku pozytywnego.
Wysoki rangą oficer z Inspektoratu Uzbrojenia MON potwierdził PAP, że do startujących w przetargu firm wysłano informację o wyborze włoskiej oferty. Zastrzegł, że do 2 stycznia 2014 r. oferenci mogą jeszcze składać odwołania. Przypomniał też, że przed podpisaniem kontraktu, które planowane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku, wybrany samolot ma zostać poddany testom.

O wyborze przez MON oferty Alenia Aermacchi poinformował PAP także producent. Wybrana przez MON oferta dotyczy zakupu ośmiu samolotów M-346 (z opcją zakupu czterech kolejnych) produkcji Alenia Aermacchi, należącej do koncernu Finmeccanica ze wsparciem technicznym (w tym części zamiennych) i logistycznym, a także symulatorów lotu i procedur awaryjnych (katapultowania), wyposażenia dydaktycznego, sprzętu obsługi naziemnej, dokumentacji i informatycznego systemu wsparcia eksploatacji.Jak informowało pod koniec listopada MON, oferta Alenia Aermacchi jest warta prawie 1,168 mld zł.

Odpadł brytyjski Hawk i maszyna T-50 koncernu Lockheed Martin

Oferty na dostawę zintegrowanego systemu szkolenia zaawansowanego złożyły wszystkie trzy firmy, które MON zaprosiło do składania ostatecznych propozycji. Były to oprócz Alenia Aermacchi z Włoch, BAE Systems z Wielkiej Brytanii, proponujący samolot Hawk w najnowszej wersji AJT, oraz brytyjski oddział koncernu Lockheed Martin z USA, który oferował maszynę T-50, skonstruowaną przez Korea Aerospace Industries we współpracy amerykańskim producentem samolotów F-16.

Oferta BAE Systems była warta nieco ponad 1,754 mld zł, a Lockheed Martin UK - niecałe 1,803 mld zł. - Zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację przedmiotowego zadania kwotę w wysokości 1,2 mld zł - podało Ministerstwo Obrony.

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia obejmowała cenę, koszt cyklu życia produktu oraz wybrane parametry. Według informacji Inspektoratu Uzbrojenia MON, który realizował zakupy, cena stanowiła połowę kryteriów oceny ofert.

M-346 zastąpią używane od pół wieku samoloty TS-11 Iskra

Samoloty M-346 należące do klasy AJT (Advanced Jet Trainer) umożliwią zaawansowane szkolenie pilotów samolotów bojowych MiG-29 i F-16, do czego nie nadają się eksploatowane od pół wieku samoloty TS-11 Iskra. Samoloty klasy AJT pozwolą też polskiej armii zrezygnować po 2017 r. ze szkoleń pilotów F-16 w Stanach Zjednoczonych.

MON ogłosiło przetarg w lutym. Do udziału zgłosiły się cztery podmioty. W czerwcu zainteresowani złożyli wstępne oferty. Na tym etapie wycofała się czeska firma Aero Vodochody. W sierpniu i wrześniu przeprowadzono negocjacje techniczne.

Nowy system szkolenia ma zostać dostarczony w latach 2016-17. To drugie w ostatnich latach podejście do zakupu szkolnych odrzutowców. W 2010 r. MON rozpisało przetarg na 16 samolotów szkolno-bojowych; anulowano go w październiku 2011 r.

W oczekiwaniu nowych samolotów i systemu szkolenia wojsko rozbudowało infrastrukturę w Dęblinie.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 2
 • 2
Komentarze (4)
Zaloguj się
 • avatar

  jaca661

  Oceniono 11 razy 9

  Uf .............. W końcu dobry wybór. Ale na dniach możemy się spodziewać sekretarza stanu USA na konsultacjach w Polsce. A potem zobaczymy.

 • avatar

  papl1987

  Oceniono 6 razy 6

  Bardzo dobra wiadomość.

  Teraz należy spokojnie zaczekać i obserwować jak PiS zacznie składać zawiadomienia gdzie się tylko da, gdyż nie wygrał amerykański T-50, czyli taki F-16 dla ubogich.
  (Niby Golden Eagle jest samolotem koreańskim, ale w jego powstaniu uczestniczył Lockheed Martin - producent m.in. F-16 - i to on trzyma łapy na kluczowych technologiach. Zresztą samolot był oferowany przez Lockheed Martin UK a nie przez Korea Aerospace Industries)

  A jak PiS zwęszy, że Master ma, tak w uproszczeniu, wspólne korzenie z rosyjskim Jak-130, to zabawa rozkręci się na dobre.

 • avatar

  szpung

  Oceniono 4 razy 4

  Wygrali cena wiec nie ma sie do czego przyczepic. Sprawa jest natomiast kolejnym holdem w strone PRL, bo jesli stare iskry nadal lataja i nadal sa samolotem sluzacym do szkolenia pilotow po 50 latach od skonstruowania to czapki z glow.

 • avatar

  szpung

  Oceniono 4 razy 2

  Sprawa jest rowniez kolejnym kopniakiem wymierzonym okraglakowi, ktory nie dal rady z nowa konstrukcja programu iryda. Npowe panstwo pozbawilo narod jakichkolwiek mocy tworczych z niczym nie dajemy sobie rady i jedynie drobne wyjatki nie zmieniaja reguly.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.