TokFm >  Polska

LOT organizuje aukcje pozostawionych bagaży. Bitwa o prawdziwe skarby czy zagubione brudne skarpety?

Tomasz Nowak*
10.02.2014 , aktualizacja: 10.02.2014 15:05
A A A Drukuj
Bilet na licytację

Bilet na licytację (Fot. airkiosk.lot.com)

Aukcje bagaży nieodebranych przez pasażerów to nowy pomysł PLL LOT. Cena wywoławcza poszczególnych toreb i plecaków ma zaczynać się od 10 zł. A w środku? Niespodzianka.
Lotowskie aukcje bagaży ruszają 15 lutego. Wtedy, w siedzibie PLL LOT przy ul. 17 stycznia 39 w Warszawie, rozegra się pierwsza bitwa. Żeby wejść na licytację, trzeba mieć jednak bilet - kosztuje 10 zł od osoby. Niestety, na pierwszą aukcję w internetowym sklepie przewoźnika czyli Airkiosku już się skończyły.

W regulaminie aukcji możemy przeczytać, że trafią na nią nieodebrane rejestrowe bagaże pasażerów wraz z zawartością. Walizki i plecaki wcześniej przeszły kontrolę straży granicznej i służb celnych, więc nie trzeba się obawiać, że przyjdzie nam jeszcze zapłacić za nie np. cło. Ciekawy jest natomiast punkt:

"Sprzedawca umożliwi zapoznanie się ze stanem Bagażu przed rozpoczęciem sprzedaży na ustalonych przez siebie warunkach."

Nie udało mi się znaleźć, na jakich warunkach będzie odbywało się to "zapoznanie". Zakładam, że chodzi o stan zewnętrzny, bo z opisu wynika, że do środka raczej nie będzie można zaglądać.

Nagie stewardessy, Gandalf za sterami - nietypowe instrukcje bezpieczeństwa >>>

Warto też wrócić uwagę na zapis:

"W przypadku ujawnienia w Bagażu, a przed jego wydaniem nabywcy, przedmiotów, których posiadanie jest zabronione, takie rzeczy zostaną przez Sprzedawcę usunięte i postąpi on z nimi zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Taki sam obowiązek obciążą nabywcę, jeżeli ujawnienie nastąpi po wydaniu Bagażu".

Na zakup walizki wypełnionej po brzegi kokainą przemyconą z Kolumbii bym więc raczej nie liczył. Pewniejsze jest to, że trafią się "brudne gacie". Tym bardziej że każdy wystawiony na licytację przedmiot wcześniej jest komisyjnie sprawdzany.

Skąd te walizki?

Bagaże zalegają w magazynach LOT-u od 2011 roku. Wcześniej linie lotnicze takie zguby po prostu utylizowały. Ale teraz chcą dać im szansę posłużyć nowym właścicielom. Międzynarodowe przepisy dotyczące lotnictwa i pasażerów, które obowiązują także w Polsce (m.in. konwencja montrealska), nakładają na linie lotnicze obowiązek przechowywania zagubionych czy zapomnianych rzeczy przez dwa lata. W tym czasie przewoźnik musi dołożyć wszelkich starań, by znaleźć właściciela bagaży.

Celnicy i służby lotniskowe komisyjnie otwierają wtedy walizkę, przeszukują, by znaleźć choćby wizytówkę, numer telefonu czy jakiś adres. Kiedy nie udaje się namierzyć właściciela, bagaż trafia na długie miesiące do magazynu. A potem albo do pieca, albo, tak jak teraz, na licytację.

Aukcje bagażu: polowanie na skarby lub brudne gacie

Do tej pory podobne aukcje bagaży znaliśmy głównie z programu "Walka o bagaż" emitowanego na Discovery Channel. Tam kilkuosobowa grupa ekspertów jeździ po najróżniejszych aukcjach i kupuje w ciemno zagubione torby, walizki. Najczęściej intuicja ich nie zawodzi i trafia im się droga biżuteria, sprzęt elektroniczny, które później z zyskiem sprzedają. Delikatnie mówiąc, mam jednak poważne wątpliwości, na ile ten program oddaje rzeczywistość, a na ile jest wyreżyserowany.

Aukcje rzeczy z zagubionych paczek w Koluszkach organizowała też Poczta Polska. Z tym że tam przesyłki były najpierw otwierane, a później licytowana była ich zawartość - co prawda można było trafić na całkiem niezłe okazje, ale to już nie ta sama zabawa. Tutaj mamy jednak element ryzyka, niepewności... chciałoby się powiedzieć: hazardu.

Aukcje bagaży organizowane przez LOT mają wyglądać inaczej - można się jednak zastanawiać, czy torby będą w takim stanie, jak oddali je przy odprawie właściciele, czy też ktoś w nich wcześniej pogrzebie, wyjmie co bardziej wartościowe rzeczy, a dla licytujących zostaną tylko brudne gacie i stara szczoteczka do zębów. Ta pierwsza aukcja bagaży będzie więc swego rodzaju testem, egzaminem, czy w ogóle warto w ogóle chodzić na takie imprezy.

Ja postanowiłem przekonać się na własne oczy i mam już bilet. Jeśli ceny nie poszybują w jakieś astronomiczne rejony, postaram się też kupić przynajmniej jedną walizkę, więc po 15 lutego możecie się spodziewać na naszym blogu kropkinamapie.pl relacji z opisem, czy udało się coś ciekawego znaleźć w środku, czy skończyłem ze wspomnianymi brudnymi gaciami.

Pytaliśmy LOT o to, co znajdzie się na aukcji

W samolotach ludzie zostawiają różne rzeczy. Książki, elektronikę, parasole - to wszystko trafi na aukcję. - Druga cześć to bagaże rejestrowane, czyli te walizki, torby i plecaki, których ktoś nie odebrał, a właściciela nie dało się ustalić - wyjaśnia Barbara Pijanowska-Kuras z PLL LOT. - Bardzo dużo znajdujemy w samolotach także zabawek czy sprzętu rehabilitacyjnego, wózków czy lasek. To przekazujemy na aukcje charytatywne - dodaje.

LOT zapewnia także, że każdy z bagaży jest dokładnie sprawdzany i biorący udział w licytacjach nie będą mieli przykrych niespodzianek, czyli starej lub zepsutej żywności, nielegalnych czy niebezpiecznych substancji.

*Tomasz Nowak - podróżnik, współautor bloga Kropki na mapie

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 11
 • 14
Komentarze (47)
Zaloguj się
 • avatar

  Oceniono 550 razy 538

  "Walizki i plecaki wcześniej przeszły kontrolę straży granicznej i służb celnych, więc nie trzeba się obawiać" - że jest w nich jeszcze coś wartościowego.

 • avatar

  Oceniono 334 razy 328

  Już się cieszę za tych, którzy znajdą w bagażach "skarby", pozostawione tam przez kontrolujących. Widzę, jak z łezką wzruszenia w oku, celnicy zamykają bagaż w którym znaleźli laptopa, lub aparat i mówią - ależ się kupujący ucieszy.

 • avatar

  Oceniono 92 razy 88

  1. szanowna komisja znajduje laptop, nierozpakowany oczywiscie, fabrycznie nowy, za gdzies 6k wtedy czyli nadal pewnie z 2k warty. wow. zostaje w klamorach : 'patrz - ale ktos bedzie miec fuxa' , o bizuterii nie mowie. jak zegarek to pewnie od razu telefon do Nowaka...
  2. jak wyzej ale jednak zostaje. i potem pytanie: ''co ten gosc w kacie tam tak ostro licytuje te splesniala torbe''
  wniosek - zapomnij! strata czasu

 • avatar

  Oceniono 67 razy 67

  Jeżeli te bagaże są wcześniej "komisyjnie" sprawdzone, to już nic ciekawego w nich być nie może :)

 • avatar

  Oceniono 52 razy 48

  Jeszcze przyjedzie Discovery albo History Channel i bedziemy mieli program "Storage Wars Poland"

 • avatar
 • avatar

  Oceniono 117 razy 27

  a LOT to się rządzi swoimi prawami??
  Nie mają obowiązku takiej zguby oddać do Biura Rzeczy Znalezionych.

  K... czegoś tu nie rozumiem. Jak znajdę telefon, to mam zasrany obowiązek odnieść go na policję.

 • avatar

  Oceniono 27 razy 25

  To wspaniała informacja dla fetyszystów. Będą sobie mogli kupować brudne gacie do wąchania, bo nie sądzę, żeby po tych inspekcjach było w walizkach coś wartościowego. No może wrzucą jednego lapka na przynętę i dla rozgłosu.

 • avatar

  Oceniono 22 razy 22

  "Bardzo dużo znajdujemy w samolotach także zabawek czy sprzętu rehabilitacyjnego, wózków czy lasek."

  Kiedys to chociaz jakiegos zlego ducha swiety maz musial wygonic, a teraz prosze - cuda wylacznie za sprawa bliskosci nieba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.