TokFm >  Polska

Kaczyński: Kandydaci PiS do PE to nie celebryci. Nie jadą po przywileje

WB, PAP
20.03.2014 , aktualizacja: 20.03.2014 16:40
A A A Drukuj
Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Konstruując listy do Parlamentu Europejskiego, kierowaliśmy się przeświadczeniem, że kandydaci muszą być w stanie zdobyć osobistą pozycję w PE - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji "Parlament Europejski. Jak skutecznie walczyć o polskie sprawy".
Kaczyński, rozpoczynając konferencję, zaznaczył, że chociaż funkcje Parlamentu Europejskiego - w odróżnieniu od parlamentów krajowych - mają w znacznej mierze charakter opiniotwórczy, doradczy, a w pewnych wypadkach "propagandowy", to europoseł, pracując w PE, może wpływać na rzeczywistość.

Podkreślił, że warunkiem jest zdobycie przez europosła autorytetu, by stał się "ośrodkiem oddziaływania" w europarlamencie. Lider PiS powiedział, że konstruując listy do PE, partia kierowała się przeświadczeniem, że kandydatami będą osoby, które zdobędą osobistą pozycję w PE.

Dodał, że była europosłanka Hanna Foltyn-Kubicka (startuje z drugiego miejsca w Warszawie) jest dobrym przykładem tego, kto powinien być europarlamentarzystą: "Nie celebryci, nie politycy, po których została w ich resortach ruina, tylko właśnie osoby, które jadą tam nie po to, by zdobywać jakieś życiowe przywileje, nie po to, by zwiedzać świat (...), ale by rzetelnie, ciężko pracować" - podkreślił Kaczyński.

Rodzina i patriotyzm

Foltyn-Kubicka przekonywała, że polscy europosłowie w PE powinni być poza mainstreamem, wnosić "coś nowego". W tym kontekście wymieniła m.in. pamięć o chrześcijańskich korzeniach Europy oraz pojęcia: tradycja, rodzina i patriotyzm. Oceniła, że PE omija politykę historyczną lub używa jej w "specyficznej formule" akceptowalnej przez wszystkich.

Foltyn-Kubicka zaznaczyła, że pamięć o trudnych wydarzeniach w historii Europy przed 1945 r. powinna być podtrzymywana, a Unia Europejska potrzebuje symboli i rozliczenia się z przeszłością. Dodała, że rozumiał to prezydent Lech Kaczyński, który dopominał się o pamięć o żołnierzach wyklętych, Armii Krajowej, zesłańcach syberyjskich czy więźniach stalinowskich. Przekonywała też, że Polska w PE musi otwierać oczy innym krajom członkowskim Unii na to, "czym jest Rosja".

"Partie o charakterze służalczym"

Prof. Ryszard Legutko (jedynka w Krakowie) mówił z kolei o różnych modelach europosłów w PE. Według niego do Europejskiej Partii Ludowej należą "partie o charakterze służalczym jak PO". Legutko uważa, że europosłowie EPL nie podnoszą tematów ważnych dla danego państwa - w przypadku europosłów z Polski m.in. katastrofy smoleńskiej.

Z kolei Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (gdzie należy PiS) apelują do wrażliwości antyfederalistycznej - mówił Legutko. Podkreślił, że Unia Europejska jest przez nich postrzegana nie tylko jako rozwiązanie, ale coraz częściej staje się problemem.

Legutko wymieniał także model "federalistów służących Unii Europejskiej", reprezentowany - jak mówił - przez socjalistów, "zielonych" i komunistów. Ostatnim modelem są według Legutki europosłowie traktujący PE jako odskocznię od polityki partyjnej, nieaspirujący do rządzenia państwem, np. z frakcji Europa Wolność i Demokracja

Komitet Polityczny przyjął rekomendacje Jarosława Kaczyńskiego w sprawie list PiS do Parlamentu Europejskiego. PiS oficjalnie przedstawi kandydatów w sobotę podczas konwencji w Warszawie. Tego samego dnia Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej ma też zatwierdzić swoje eurolisty.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 1
 • 7
Komentarze (21)
Zaloguj się
 • avatar

  peter-321

  Oceniono 29 razy 27

  To nie czas dla Legutki , Krasnodebskiego czy Fotygi. Ich czas dawno przelecial i wylecieli bezpowrotnioe z orbity politycznej. Indoktrynerzy i urlopowicze z Polski w PE. Starocie w stylu ich Guru i przyglupa Brudzinskiego.

 • avatar

  marudna.maruda

  Oceniono 27 razy 25

  "pamięć o chrześcijańskich korzeniach Europy oraz pojęcia: tradycja, rodzina i patriotyzm."- coś mi się wydaje, że Europa nieco inaczej rozumie pamięć o chrześcijańskich korzeniach i nie popiera oddawania kościołowi (jedynie słusznego) wszelkich możlwych majątków i przywilejów oraz stawiania ponad prawem. Myślę, że rownież patriotyzm Europa rozumie inaczej- nie jako stadionowe bursy i marsze wszelkiej maści, ulubioną rozrywkę prezesa.

 • avatar

  smokofilomidanek59

  Oceniono 23 razy 21

  "Jadą tam by rzetelnie, ciężko pracować". Jezus, Maria Józef - w Polsce nic nie robią a jaki boordel. Bój się Europo, po ich ciężkiej pracy zostaną z ciebie same zgliszcza.

 • avatar
 • avatar

  klara551

  Oceniono 21 razy 19

  Ależ prezesie pańscy europosłowie/byli i aktualni/ jeżdżą w tę i z powrotem właśnie po to aby mieć więcej przywilejów/euro/. Zapominanie o kulturze antycznej /p. Fotyga/ świadczy tylko o jej brakach w wykształceniu a nie przydatności w polityce.A o reszcie nawet nie warto wspominać.

 • avatar

  harimau666

  Oceniono 21 razy 19

  scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/t1.0-9/1920572_1403947319869720_1944475867_n.jpg
  :) ten nie ma szans na celebrytę...nie ubiera się u Prady...
  ale obstawę ma prezydencką...:
  scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/t1.0-9/1972451_215921568604074_827025868_n.jpg
  za to płacimy...
  wolnapolska.pl/images/legutko_ryszard.jpg
  cdn13.se.smcloud.net/t/pics/thumbnails/2008/12/15/karski_640x0_rozmiar-niestandardowy.jpg
  www.fakt.pl/m/crop/-658/-500/faktonline/633932864115805940.jpg
  reprezentacja że klękajcie narody...

 • avatar

  39marpik

  Oceniono 18 razy 18

  Najważniejsze żeby kandydat na europarlamentarzystę nie potrafił samodzielnie myśleć, bo jeżeli zacznie myśleć natychmiast odwróci się od Jarosława.

 • avatar

  ekomorda

  Oceniono 18 razy 16

  Oj tak, to jest sztuka żeby tak długo i głośno mówić ale żeby niczego konkretnego nie mówić.

 • avatar

  azteci

  Oceniono 12 razy 12

  "Jak skutecznie walczyć o polskie sprawy" - na przykład tak jak europoseł Poręba, który przespał wędzenie kiełbasy, a po dwóch latach szybciutko znalazł winnego - Tuska. Albo tak jak europoseł Wojciechowski , którego często nawiedza Melpomena, czemu daje wyraz na blogu. Prezes mówiąc o celebrytach, na pewno nie miał na myśli uwijającego się w pocie czoła europosła Czarneckiego.
  Panie prezesie Kaczyński, zasługi dla partii obecnych kandydatów do PE są znane wszem i wobec. A co zrobili dla Ojczyzny, że mają nas reprezentować i walczyć o POLSKI INTERES NARODOWY?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.