TokFm >  Polska

Zamknięcie kościoła? "Dziwne, gdyby abp Hoser zachował się inaczej. Kościół jest jak korporacja"

Krzysztof Lepczyński
16.04.2014 , aktualizacja: 16.04.2014 11:14
A A A Drukuj
Tomasz Wróblewski

Tomasz Wróblewski (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

- Byłoby wręcz dziwne, gdyby abp Henryk Hoser zachował się inaczej - skomentował w Poranku Radia TOK FM zamknięcie kościoła w Jasienicy Tomasz Wróblewski z "Do Rzeczy". Jego zdaniem Kościół działa jak korporacja, dbając o swoją spójność. - Kościół to nie tylko hierarchia - protestowała Dominika Wielowieyska.
W reakcji na protesty przeciwko odsunięciu ks. Wojciecha Lemańskiego od sprawowania nabożeństw, kuria zamknęła kościół w Jasienicy. - Byłoby wręcz dziwne, gdyby abp Henryk Hoser zachował się inaczej - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Tomasz Wróblewski, publicysta "Do Rzeczy".

"Kościół to nie tylko hierarchia"

Zdaniem Wróblewskiego na Kościół w konflikcie z ks. Lemańskim trzeba patrzeć jak na instytucję, wręcz korporację. - Nie jest zaskakujące, że Kościół zachowuje się tak względem niesubordynowanego księdza. Kościół musi bronić swojej spójności. Rozumiem, że hierarchii nie podobały się wystąpienia ks. Lemańskiego, uznano je za zagrożenie autorytetu Kościoła. Każda instytucja ma do tego prawo i to robi, choć wiernym może się to nie podobało - mówił publicysta.

Wielowieyska do abp. Hosera: Wielowieyska apeluje do abp. Hosera: Proszę przyjechać do Jasienicy i porozmawiać z wiernymi. Jak prawdziwy duszpasterz >>>

- Kościół to nie tylko hierarchia, ale też wspólnota wiernych! - protestowała prowadząca Poranek Radia TOK FM Dominika Wielowieyska. - Zgadzam się, że jest zasada posłuszeństwa, ale oczekiwałabym od biskupów umiejętności rozwiązywania konfliktów wśród wiernych - dodała.

"Rozpaczliwa i dramatyczna dyskusja"

- Decyzja o zamknięciu parafii była dla arcybiskupa rozpaczliwą i dramatyczną. On doskonale ma świadomość, że zamknięcie kościoła przed świętami Wielkiej Nocy jest bez precedensu - przyznał Piotr Kraśko, szef "Wiadomości" TVP. Wskazał jednak na niekonsekwencję w działaniu Kościoła. Z jednej strony milczenie nakazano ks. Adamowi Bonieckiemu i ks. Lemańskiemu. Z drugiej ks. Dariusz Oko nie stroni od "szalenie kontrowersyjnych" wypowiedzi.

Kraśko wiele oczekuje od nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu abpa Stanisława Gądeckiego. - W bezpośrednim spotkaniu trudno, żeby budził cokolwiek innego niż sympatię. Ale te decyzje są trudne do zrozumienia. Czas to uporządkować - wskazywał publicysta.

Zobacz także
 • 6
Komentarze (30)
Zaloguj się
 • avatar

  marudna.maruda

  Oceniono 61 razy 61

  "Decyzja o zamknięciu parafii była dla arcybiskupa rozpaczliwą i dramatyczną"- o tak, Hoser przeżywa straszny dramat wewnętrzny. Zwłaszcza, że wypowiedzi Lemańskiego w wielu punktach zgadzają się z wypowiedziami papieża Franciszka. Kościół w Jasienicy mógł Hoser zamknąć, taka władza biskupia. Co zrobi jednak z Franciszkiem? Nie ma takiej mocy, żeby zamknać bazylikę św. Piotra.

 • avatar

  krukpl

  Oceniono 55 razy 51

  według prawicowego rozumowania wierni to ciemna siła robocza potrzebna do dawania składek i głosowania tak jak zaprzyjaźniony ksiądz każe z ambony

  współczuje wszystkim normalnym księżom ,że mają takich przełożonych ustawionych politycznie ze znajomościami sprawiając iż są nietykalni .

 • avatar

  piotr_kolec

  Oceniono 45 razy 43

  Pogubił się biskup w parafii nad Wisłą
  Trudniej nią zarządzać niż odległą misją

  Tu nie da się na konflikt spoglądać zza drutu
  I zamykać bramy dla Tutsi, przed Hutu

  Do ludzi tutaj trzeba, być ojcem i rozjemcą
  Nim oni na biskupa z donosów bicz ukręcą

  W parafiach jest potrzebna uczciwość i odwaga
  A są łapczywe ręce i… spora nadwaga

 • avatar

  chri-s48

  Oceniono 46 razy 42

  Panie Hoser !
  Nie idzie pan w kierunku pojednania z ks,Lemańskim,zamyka pan kościół w Jasienicy - czy pan jest zadufanym w sobie idiotą ? Nie chce pan zmian w kościele propagowanych przez papę Franciszka ? Musisz pan odejść i pozostawić stanowisko nowym siłom,siłom odnowy,
  normalności i pojednania. Beton kościelny musi pęknąć i rozsypać się w pył a tacy jak pan muszą odejść w niebyt czego sobie i parafianom w Jasienicy życzę. I czytaj pan przesłanie papy Franciszka rano i wieczorem zamiast modlitwy,która dla pana i tak nie ma znaczenia.

 • avatar

  39marpik

  Oceniono 37 razy 37

  Te wydarzenia tylko potwierdzają opinie że Stalin korzystał z wzorców organizacji KK w tworzeniu totalitarnego imperium.

 • avatar

  endrju1521

  Oceniono 36 razy 36

  Fundamentem istnienia "kościoła", jest feudalizm ! ! ! ! !

  Fanatyczne poddaństwo i posłuszeństwo feudałowi.

  Na straży tego posłuszeństwa stoi feudalne prawo kanoniczne :

  Kan. 212 -

  § 1. To, co święci pasterze, jako reprezentanci Chrystusa, wyjaśniają jako nauczyciele wiary albo postanawiają jako kierujący Kościołem, wierni, świadomi własnej odpowiedzialności, obowiązani są wypełniać z chrześcijańskim posłuszeństwem.

  "Święty pasterz", nie będzie się konsultował z chamami ! (pardon, ludem bożym).

 • avatar

  pannamarianna777

  Oceniono 31 razy 31

  Dziwne?
  Korporacja?
  To czemu nie jest fiskalnie traktowany jak KORPORACJA?
  Możesz powiedzieć która korporacja jest utrzymywana nie tylko ze składek na tacę, ale i z podatków państwa?
  OBECNIE KK, to wzór chciwości, pyszałkowatości, a SPRAWIEDLIWI Z JEGO KRĘGÓW, będący przecież OBYWATELAMI Polski są poniżani. Poszczególni biskupi pokazują jak lekceważą sobie prawa obywatelskie, a stosują przymus niewolniczy.
  Która korporacja w Polsce ma takie uprawnienia?
  A co z głoszonymi w kazaniach słowami o WSPÓLNOCIE WIERNYCH?

 • avatar

  kokokotek

  Oceniono 29 razy 27

  z protesrtu przeciw praktyce hierarchow narodzila sie reformacja. moze wierni przemysla czy im z kk i arcybijskubem po drodze. pan bog jest dobry, mozna go chwalic na wiele sposobow, rowniez w ramach innego wyznania, jak ktos chce koniecznie rowniez chrzescijanskiego.

 • avatar

  66aska66

  Oceniono 27 razy 23

  Zgromadzenie publiczne zorganizowane przez wiernych z Jasienicy w obronie ks. Lemanskiego i prawa Jasieniczan do wlasnej swiatyni:

  czwartek, 17 kwietnia, godz 11.30, ul. Florianska 3 Warszawa (pod siedziba Hosera)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Poranek Radia TOK FM
Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.