"Resortowe dzieci" - kolejna część już w kwietniu. Tym razem prawica lustruje dzieci pracowników służb specjalnych

"Resortowe dzieci. Służby" - książka o takim tytule ma się ukazać w ostatnim tygodniu kwietnia. Jak podaje "Press", tym razem opisani mają być ludzie związani ze służbami specjalnymi PRL i ich dzieci.
- Pojawią się też ludzie związani z mediami - powiedziała "Pressowi" Dorota Kania, współautorka książki. Jej zdaniem "wiele osób związanych ze służbami zakładało media w Polsce".

Publikacja Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza ma dotyczyć ludzi związanych ze służbami specjalnymi PRL, ich losów po 1989 roku i ich dzieci.

Pozwy i ugody wydawnictwa Fronda

Pierwsza część książki, "Resortowe dzieci. Media", miała przedstawiać znanych dziennikarzy i publicystów, którzy - według autorów - odnieśli sukces w III RP dzięki powiązaniom ich rodziców z władzami PRL. Na okładce książki znalazły się wizerunki m.in. Janiny Paradowskiej, Tomasza Lisa, Jerzego Baczyńskiego, Adama Michnika.

Jacek Żakowski, którego podobizna również pojawiła się na okładce, wytoczył proces wydawnictwu Fronda. Wydawca zasłonił jego wizerunek znakiem zapytania, a wcześniejsze wydania książki zostały wycofane z księgarń. Sąd zdecydował również, że wydawnictwo ma przeprosić Żakowskiego i wypłacić mu 50 tys. zł zadośćuczynienia.

Zdaniem sądu naruszanie dóbr powoda nadal trwa, dlatego przeprosiny muszą się ukazać w mediach o różnym profilu politycznym. Sędzia mówiła, że wprawdzie nie stracił on pracy, ale jego dorobek został "poważnie nadszarpnięty", a w internecie funkcjonuje on wciąż jako "resortowe dziecko". Według sądu nie jest do ustalenia, na ile spowodowało to utratę jego czytelników.

Fronda przeprosiła też Monikę Olejnik za sugerowanie na tylnej stronie okładki książki, że jest "osobą szydzącą z patriotyzmu, polskich tradycji i w ogóle z polskości".

Nieprawdziwe informacje na temat Olejnik mają dodatkowo zostać usunięte z internetu i ewentualnych przyszłych wydań książki.

Pozywać czy ignorować?

Nie wszyscy przedstawieni na okładce zdecydowali się na wytoczenie pozwu przeciwko wydawcy "Resortowych dzieci". Redaktor naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński, krótko po premierze książki, zastanawiał się czy lepiej jest "ignorować, bo wytknięcie wszystkich popełnionych w książce nadużyć wymagałoby setek stron sprostować i komentarzy, co technicznie jest niewykonalne i moralnie absurdalne, czy jednak spotykać się przez lata w sądach z autorskim tercetem".

Z kolei Janina Paradowska pisała w "Polityce", że choć "ani jej rodzice, ani dziadkowie nie byli w KPP, PZPR czy w SB", to czuje się wyróżniona.

"Chociaż książka ma charakter listy proskrypcyjnej, gdyby mnie w niej nie było, poczułabym się pokrzywdzona. Znalezienie się w elicie polskiego dziennikarstwa (tak, to jest elita, czy się autorom prawym i niepokornym podoba czy nie) jest swego rodzaju uhonorowaniem. Wszystkie osoby, których fotografie zdobią okładkę, znam, lubię, cenię i rozumiem" - stwierdziła.

"Szkoda 40 zł"

Robert Kwiatkowski ograniczył się tylko do wydania opinii na temat książki na Twitterze, a pozostałe osoby, które wydawnictwo umieściło na okładce, nie zdecydowały się na wchodzenie w dialog z autorami "Resortowych dzieci".Dodruk pierwszej części?

- Mamy jeszcze trochę egzemplarzy w magazynie, więc jeśli pojawienie się na rynku drugiej części spowoduje, że będzie popyt na pierwszą, to ją dodrukujemy, uwzględniając wymogi tych ugód, które zawarliśmy - powiedział w rozmowie z "Pressem" Michał Jeżewski, prezes wydawnictwa Fronda.

Jednocześnie Jeżewski zapewnił, że prawnicy uważnie pochylają się nad drugą częścią, żeby "nie popełnić tych drobnych błędów, które wtedy popełniliśmy".

Książka "Resortowe dzieci. Media" znalazła się na liście bestsellerów 2014 roku w kategorii "Literatura faktu"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (49)
"Resortowe dzieci" - kolejna część już w kwietniu. Tym razem prawica lustruje dzieci pracowników służb specjalnych
Zaloguj się
 • zorn.gottes

  Oceniono 46 razy 24

  czas najwyższy zlustrować karnowskich, rydzyka, terlikowskiego, małkowskiego, czarneckiego, pawłowicz, macierewicza, sadurską, wróbel, jaworskiego i innych prawych talibów oraz ich rodziny.

 • demolka666

  Oceniono 34 razy 14

  gnidy prawackie w rodzaju kani czy targalskiego nic nie osiągną, po za tym, że poplują trochę na ludzi - świadczy to o piekle w którym żyją i szambie w którym się nurzają, porządni ludzie takim gnidom ręki nie podają - tyle o gnidach :)

 • marudna.maruda

  Oceniono 26 razy 10

  Ta sama Fronda, z której Terlikowski nawołuje do rozmnażania się, atakuje owoc rozmnażania danych dostojników. A przecież oni dobrze wywiązali się z roli rodziców. Dali wyksztalcenie, wykarmili, zapewnili warunki socjalne.Może zdaniem Frondy powinni oddać te dzieci do domów dziecka albo sprzedać na targu niewolników? Ciekawe, czy obecni prawicowi dygnitarze nie dbają, by ich dzieciom było w przyszłości dobrze.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 15 razy 9

  następna cześć powinna być poświęcona wnukom ludzi związanych ze służbami specjalnymi PRL i lustracją "resortowych" żłobków i przedszkoli i tak w kolo, do 10 pokolenia włącznie ....
  ----
  tym właśnie się będą zajmować władze w Polsce w ewentualnej IV RP

 • ciemnyluddd

  Oceniono 25 razy 9

  To epokowe dzieło wreszcie nam wyjaśni, dlaczego Polska po 25 latach transformacji nie ma jeszcze PKB na głowę, Niemiec, Brytanii czy Francji... Przyczyną jest ZDRADA KOMUNISTYCZNYCH ELIT...Wielopokoleniowy spisek który komuniści niczym Różokrzyżowcy zbudowali aby zniszczyć polskich pobożnych patriotów i wyrwać nam z serc Boga...Dziecko każdego postkomunisty które się właśnie narodziło jest taką chęcią zakażone już od kołyski... Niestety metoda Nerona jest już trochę niemodna, dlatego czeka nasz dymny naród degradacja, zgnilizna i bieda. Amen.

 • gspotsamurai

  Oceniono 27 razy 9

  Kania wśród przodków ma małpę. Ale analizę tego faktu pozostawię zainteresowanej choć gołym okiem widać, że miało to na nią wpływ.

 • arvelli_net

  Oceniono 12 razy 4

  ... rozumiem że w części trzeciej tej publikacji ujrzymy życiorysy kani, targalskiego i innych frustratów którzy swe korzenie mają głęboko osadzone w komunie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX