Grabarczyk po wyroku ws. więzień CIA: To lekcja dla polityków i Polaków. Drugi raz nie popełnimy tego błędu

- Gdyby dziś zwrócono się do polskich władz z prośbami, aby udostępnić pomieszczenia, na pewno nie popełnilibyśmy drugi raz tego samego błędu - mówił w Poranku Radia TOK FM Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości. Komentował w ten sposób zasądzenie odszkodowań, które Polska musi wypłacić przetrzymywanym w Kiejkutach więźniom.
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu odrzucił odwołanie polskiego rządu od ubiegłorocznego wyroku uznającego, że Polska naruszyła konwencję praw człowieka ws. więzień CIA w naszym kraju. Wyrok jest ostateczny, Polska musi zapłacić ponad 200 tys. euro odszkodowania dwóm osobom więzionym w Kiejkutach. - Ani grosza, nie można płacić mordercom - grzmiał po ogłoszeniu wyroku Leszek Miller, szef SLD.

Odszkodowanie pomoże terrorystom? "Absurdalne"

- Polska wykona wyrok - zaznaczył w Poranku Radia TOK FM Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości. Odnosząc się wyraźnie m.in. do słów Millera, stwierdził: - Część polityków sprowadzała to do absurdalnej tezy, że część zasądzonych kwot będzie zasilaniem terrorystów. I z tymi tezami nie sposób polemizować, bo one nie uznają pewnego porządku prawnego. Jest wyrok i on musi być wykonany - podkreślał Grabarczyk.

Pojawiły się też głosy, że rząd powinien wyegzekwować środki na pokrycie odszkodowań od rządzących ówcześnie polityków, którzy zgodzili się na umieszczenie więzień CIA w Polsce. - Przeczytałem wyciągi z uzasadnienia wyroku i tam podkreślano, że polskie władze nie były informowane, jakie działania są podejmowane w tym więzieniu i że Polska nie miała wiedzy o torturach - mówił Grabarczyk. - Trudno wprost przypisywać tego rodzaju winę - dodał.

"Taka sytuacja nie może się powtórzyć"

- To dobra lekcja dla polskich polityków, także dla polskiego społeczeństwa - stwierdził minister. - Gdyby dziś zwrócono się do polskich władz z analogicznymi prośbami, aby udostępnić pomieszczenia, uczynić z nich rodzaj obszaru eksterytorialnego, na pewno nie popełnilibyśmy drugi raz tego samego błędu - zaznaczył.

- To co by pan powiedział, gdyby się dziś Amerykanie do pana zwrócili? - zapytał Jacek Żakowski, prowadzący Poranek Radia TOK FM. - Nie zwrócą się. Dla nich to też jest lekcja, taka sytuacja nie może się powtórzyć - odparł Grabarczyk.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (54)
Grabarczyk po wyroku ws. więzień CIA: To lekcja dla polityków i Polaków. Drugi raz nie popełnimy tego błędu
Zaloguj się
 • uber.amsterdam

  Oceniono 57 razy 43

  Dziękujemy, panie Miller. Za 15 milionów zielonych udowodnił pan, że Polska jest republiką bananową. Ciekawe, czemu Amerykanie nie zgłosili się np. do Niemców? To też ich sojusznik, mają tam swoje bazy... Ale Niemcy to poważne państwo i nigdy nie było przez USA traktowane jak jakiś środkowoeuropejski bantustan.

 • much0m0r.sr0m0tnik0wy

  Oceniono 39 razy 27

  Co POLACY mieli z tym wspólnego?
  politycy tak, ale nie Polacy. Nikt ich o zdanie nie pytał.
  Amerykanie posiadają ogromną umiejętność. Potrafią durniów wykorzystać w 100%
  problem jest ten, że durnie za to nie płacą, a.....Polacy.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 33 razy 17

  A gdyby to tak Putin założył w Polsce obozy tortur.... No to wtedy by go zaraz pani Kopacz przeczołgała......., a teraz przed CIA to się sama czołga i merda ogonkiem przed SOJUSZNIKIEM

 • wk-55

  Oceniono 20 razy 14

  Za tą lekcję nieudaczni polscy prawnicy powinni teraz zapłacić z własnej kieszeni. Pośmiewisko na cały świat. Jak można było przegrać tak oczywistą sprawę?

 • Oceniono 18 razy 12

  To niestety także lekcja dla Polaków - lekcja, która uczy kto jest łasym na kasę sprzedawczykiem, kundlem na smyczy USA i za nic ma prawo krajowe jak i międzynarodowe, oraz powagę instytucji państwa. Nie wiedzieli o tym, co się tam dzieje? Nie uwierzę, to najpewniej tylko "dupochron" ze strony administracji USA, NATO i UE dla ówczesnych rządzących, żeby nie ponosili konsekwencji. Chyba, że uznajemy tych ludzi za niekompetentnych idiotów, którzy nie mieli kontroli nad tym co się dzieje na terenie Polski - co nie zwalnia ich z odpowiedzialności!!!

 • Marlena Czarna

  Oceniono 34 razy 12

  To lekcja dla polaków????? panowie politycy .. to lekcja dla was, są wartości fundamentalne, ka jedną z nich jest prawo do godności, do sprawiedliwego osądu i zakaz znęcania się, które komuniści wiecznie naruszali, rozumiem, że post komuchy Miller i Kwach nie mieli z tym żadnego problemu, dla nich czy to ruski i amerykański pan to bez znaczenia, każe i jeszcze płaci .. ale wy ..... to już tak daleko odeszliście od tego o co tak naprawdę ten naród walczył .. to jest lekcja dla was ....

 • endrju1521

  Oceniono 19 razy 11

  - Gdyby dziś zwrócono się do polskich władz z prośbami, aby udostępnić pomieszczenia, na pewno nie popełnilibyśmy drugi raz tego samego błędu - mówił w Poranku Radia TOK FM Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości.

  ==============================

  Ten "błąd", kosztuje nas tylko pieniądze.

  Błąd z tarczą antyrakietową, będzie kosztował życie.

 • lewacka.konserwa

  Oceniono 11 razy 9

  "Gdyby dziś zwrócono się do polskich władz z prośbami, aby udostępnić pomieszczenia, na pewno nie popełnilibyśmy drugi raz tego samego błędu."

  Znamienne - minister nie mówi, że by odmówiono, ale że nie popełniono by drugi raz tego samego błędu. Może powie o jaki błąd chodzi? Że Polska zgodziła się na wystawienie (za paczkę dolarów), jak sprawa wypłynie? A może po prostu ktoś z polskich służ niespecjalnych jęzorem za dużo chlapał.

 • realistas

  Oceniono 18 razy 8

  Cały czas słuchają USA. Choćby takie angażowanie się przeciw Rosji nie jest w interesie Polski, a USA, które wysyłają swojego pieska. W efekcie piesek dostaje po łbie realizując interes USA, które resetują swoje relacje z Rosją. Polska w UE jest osamotniona i niezdolna do żadnych koalicji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX