"Rzeczpospolita": Ludowcy walczą o poparcie Radia Maryja

Szef PSL walczy o głosy elektoratu skupionego wokół Radia Maryja - pisze "Rzeczpospolita". Janusz Piechociński coraz częściej spotyka się z dyrektorem stacji ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Według informatorów dziennika, to taktyka na tegoroczne wybory prezydenckie i parlamentarne.
"Piechociński stara się nawiązać bliskie osobiste relacje z dyrektorem Radia Maryja, bo liczy na głosy elektoratu lojalnego wobec redemptorysty" - pisze w "Rzeczpospolitej" Andrzej Stankiewicz.

Jak przypomina autor, szef PSL zaczął spotykać się z o. Tadeuszem Rydzykiem jeszcze przed zeszłorocznymi eurowyborami, co zostało odebrane przez rządowych koalicjantów z PO jako "eksces". Jednak według anonimowych informatorów z PSL, to nie zwykły wybryk, a "pomysł na poszerzanie elektoratu" - czytamy w dzienniku.

Według Stankiewicza, ludowcy już od pewnego czasu zaczęli kreować swój wizerunek na konserwatywną cześć koalicji, by być przeciwwagą dla premier Ewy Kopacz, która skłania się czasem do rozwiązań lewicowych.

Jako przykład autor podaje sprzeciw PSL wobec ustawy o związkach partnerskich oraz ratyfikacji konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, którą środowiska prawicowe uznały za "zagrażającą tradycji i rodzinie". Próba przejęcia elektoratu radiomaryjnego może stanowić spory problem dla Prawa i Sprawiedliwości - pisze Stankiewicz.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
"Rzeczpospolita": Ludowcy walczą o poparcie Radia Maryja
Zaloguj się
 • pimpao

  Oceniono 33 razy 33

  Hahahahaaaa ..... przecież to żadna nowina, prawie każdy zasraniec polityczny w Polsce włazi czarnym w doopę, w zamian za poparcie w dorwaniu się do koryta. A jak się już dorwie, to hojnie się odwdzięcza....naszymi pieniędzmi i naszą wolnością.

 • kornblum

  Oceniono 22 razy 22

  Jak nie przyślą Rydzwi co miesiąc 100 tys przekazów od emerytów rolniczych (najmniej po 100 zł) - to niech zapomną o poparciu... DATEK MUSI BYĆ !!!

 • marudna.maruda

  Oceniono 21 razy 21

  Piechociński nie wie? Wystarczy sypnąć kasą więcej, niż daje PiS, i ojciec dyrektor zacznie się cieplutko o PSL wypowiadać. Ale najpierw trzeba składać hołdy, bo potrzeby radyja rosną.

 • oswiecony19

  Oceniono 19 razy 19

  Kościół jest trucizną dla umysłu!

 • Oceniono 17 razy 15

  Rydzyk ma świetne kontakty ze służbami Putina; jego Radio nadawało a może nadal nadaje na Uralu; Piechociński spotyka się z Rydzykiem? Toz to kompromitacja. Jarubas kontestuje paradygmat polskiej polityki zagranicznej, którego nawet Macierewicz nie odważył się kontestować. Ludzie co sie dzieje. blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/695685,czy-kandydat-psl-na-urzad-prezydenta-polski-dopuscil-sie-zdrady-panstwa-jarubas-przekroczyl-%E2%80%9Erubikon-macierewicza%E2%80%9D.html Adam Jarubas skarcił za popieranie Ukrainy zarówno PO jak i PiS. Jego wypowiedź należy uznać jako bezczelną manifestację całkowitej nieufności wobec rządu; jako monstrualną i niewiarygodną kontestację gabinetu, którego członkiem jest jego partia. Adam Jarubas przekroczył „Rubikon politycznej wypowiedzi”, ustanowiony przez Macierewicza. Napaść Putina na Ukrainę jest wyrazem agresywnej, wielkoruskiej i faszystowskiej strategii politycznej realizowanej przez rosyjski establishment. Ideologia Putina odwołuje się do idei: siły, przemocy, paternalizmu i panslawizmu. Jej normatywne hasła celują w rewizję granic i podporządkowanie dawnych państw Układu Warszawskiego rosyjskiemu imperium. Realizując swój projekt, Putin od wielu lat prowadzi wojnę propagandową na Zachodzie, wspierając finansowo wszelkie nacjonalistyczne ruchy dezintegrujące Europę. Wypowiedź Jarubasa stanowi najbardziej niebezpieczny precedens w polskiej polityce wewnętrznej od czasów Tymińskiego. Swoją wypowiedzią kandydat na urząd prezydenta podważył podstawowe założenie polskiej polityki zagranicznej, akceptowane przez wszystkie polskie rządy od czasu Okrągłego Stołu. Trudno sobie wyobrazić pozostawanie PSL w rządzie premier Kopacz, o ile partia Janusza Piechocińskiego nie odetnie się od wypowiedzi swojego reprezentanta. Czy PSL zmierza do przyśpieszonych wyborów parlamentarnych tak, aby odbyły się one jednocześnie z wyborami prezydenckimi? Nawoływanie do kontestacji polityki międzynarodowej naszego głównego sojusznika w NATO, jakim są Stany Zjednoczone, jest aktem dywersji rozbrajającym nasze „poczucie bezpieczeństwa”, niszczącym – z trudem budowaną – jedność Paktu Atlantyckiego. Nawoływanie do tego, abyśmy sami zbroili się i sami bronili się wraz z pozostałymi, biednymi krajami dawnego sowieckiego imperium, jest podżeganiem do politycznego samobójstwa.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 16 razy 14

  PSL+ Rydzol :-) toż to najbardziej postępowy elektorat tej piastowskiej ziemi, az ciarki po plecach przechodzą co by się działo jakby taki "twór" przejął władzę w Polsce

 • gspotsamurai

  Oceniono 13 razy 13

  Ojcu Menadżerowi Rydzykowi też na pewno się przyda przychylność ministra gospodarki.

 • villk

  Oceniono 9 razy 9

  Zabieganie o głosy wyborcze poprzez radio z Torunia to zwykła pornografia polityczno - umysłowa.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 9 razy 9

  Oni walczą o poparcie samej Maryi Dziewicy...Której jedynym rzecznikiem jest "ojciec" Rydzyk... A sprostowania Matki Boskiej dotąd nie zanotowano.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX