Wyciekło pismo MF: "Małe wpływy z kontroli? Będą zwolnienia w skarbówce". Kapica dementuje

Celem na 2015 r. jest wzrost dochodów budżetowych. US, które spełnią go w najmniejszym stopniu, będą pozbawiane pracowników - takie wnioski można wyciągnąć z notatki ze spotkania przedstawicieli MF i izb skarbowych, która wyciekła do sieci. - Nie mogę potwierdzić jej autentyczności - mówi w TVN24 BiŚ Jacek Kapica.
POLUB NAS
"Ministerstwo Finansów dokonało analizy podmiotowej urzędów skarbowych - urzędy, które będą miały najwyższy procent kontroli negatywnych w skali kraju, zostaną pozbawiane pracowników kontroli podatkowej (pozostanie tam np. jedynie dwóch kontrolujących)" - czytamy w piśmie, o którym informuje Tvn24bis.pl.

Kontrola negatywna dla urzędu - pozytywna dla podatnika

W tym miejscu trzeba wyjaśnić, że o "negatywnym rezultacie" kontroli podatkowej mówi się wtedy, gdy urzędnicy nie stwierdzą nieprawidłowości np. w danym przedsiębiorstwie, przez co nie mogą nałożyć na nie kary. Mówiąc prościej - negatywna kontrola dla urzędu to pozytywna kontrola dla podatnika.

Notatka, która ma w specyficzny sposób "zachęcać" urzędników, by bardziej przykładali się do pracy, miała rzekomo powstać podczas spotkania przedstawicieli Ministerstwa Finansów i izb skarbowych. Opublikował ją na swoim Twitterze Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich."Administracja ma być bardziej efektywna"

Czy podatnicy i urzędnicy powinni już się bać? Niekoniecznie. Możliwe, że notatka została sfabrykowana. - Nie mogę potwierdzić jej autentyczności. Nie wiem, kto i w jakim celu ją sporządził - powiedział w TVN24 Biznes i Świat wiceminister finansów Jacek Kapica.

Urzędnik zdradza, o czym w rzeczywistości rozmawiano na spotkaniu, na którym rzekomo pojawił się kontrowersyjny dokument. - Resortowi finansów zależy na tym, by administracja była bardziej efektywna w ściganiu oszustw i unikaniu opodatkowania. Będziemy więcej wymagali od kontrolerów. Chcemy ścigać tych, których oszukują na wyższe kwoty - ponad 1 tys. zł. Nie będziemy ścigać podatnika, który oszukuje na 100 zł, bo więcej kosztuje nas wysłanie kontrolera w tej sprawie - podkreślił w rozmowie z TVN24 Kapica.

Na swoim Twitterze zamieścił "oficjalną" notatkę MF ze spotkania z izbami skarbowymi, podkreślając, że "za inne przekazy nie odpowiada".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (7)
Wyciekło pismo MF: "Małe wpływy z kontroli? Będą zwolnienia w skarbówce". Kapica dementuje
Zaloguj się
 • Ja Sam

  Oceniono 7 razy 7

  Panie Rzeczniku Praw Obywatelskich , gdzie Pan jest , gdzie pana pracownicy ? Pan tylko papierową figurką jest ? Sporządzającego i prelegenta przed trybunał konstytucyjny !

 • westgreg

  Oceniono 6 razy 6

  A to jakaś nowość jest?

 • boykotka

  Oceniono 7 razy 5

  Co za hołota :(

 • Rufuzz Bum

  Oceniono 2 razy 2

  Walka z hazardem: Armia zielonych ludzików prowadzona przez opętanego generała. A wszystko żeby obywatel przypadkiem nie przepuścił pieniędzy gdzie indziej niż na obsrane lotto i ich inne badziewia

 • cracovia.figiel

  Oceniono 7 razy 1

  Afera w ukraińskim urzędzie podatkowym. Jaceniuk wszczyna wewnętrzne dochodzenie Przewodniczący Służby, Ihor Biłous został zawieszony w wykonywaniu obowiązków na czas śledztwa. Ma ono dotyczyć działań podejmowanych przez wysokich urzędników Słuzby Podatkowej. Według Jaceniuka dotyczy to „szefa i zastępcy szefa milicji podatkowej oraz szefa urzędu celnego i jego zastępcy”.... i bum cyk cyk... i tra la la..... Dajcie kasę banderowcom.
  Ukroinform.ua.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX