Tym: Z Jasnej Góry nadleciał zapach zjełczałego kadzidła, wieszczącego wiosnę średniowiecza

Skoro bp Antoni Dydycz uważa, że rządzą nami "hochsztaplerzy i mafia", to powinien "szybko i ze wstrętem" oddać pieniądze, które dostaje od tej mafii na Kościół - uważa Stanisław Tym w najnowszej "Polityce". "Dotyczy to także dotacji na świątynię Opatrzności Bożej. Swoją drogą, trzeba mieć szczególne poczucie humoru, by za państwowe pieniądze budować kościół, z którego ambony będzie się szydziło i lżyło tych, którzy te pieniądze dali" - zauważa publicysta.
Felietonista i satyryk Stanisław Tym za sprawą biskupa Antoniego Dydycza poczuł "lekki zapach zjełczałego kadzidła wieszczącego wiosnę średniowiecza". Hierarcha obwieścił bowiem na Jasnej Górze, że wszystkim, którzy "stanowią niegodziwe prawo, potrzebna jest różańcowa krucjata".

"W dalszym ciągu swoich rozmyślań o Polsce biskup zauważył, że mamy pozorną wolność, ponieważ rządzą nami 'hochsztaplerzy i mafia, która fałszerstwem doszła do władzy'. Skoro biskup tak uważa, może powinien wszystkie pieniądze, które dostaje od mafii na Kościół, szybko i ze wstrętem oddać na biednych. Bo przecież nie będzie ich zwracał hochsztaplerom. Dotyczy to także dotacji na świątynię Opatrzności Bożej" - napisał Tym w najnowszym numerze "Polityki".

Zdaniem felietonisty "trzeba mieć szczególne poczucie humoru, by za państwowe pieniądze budować kościół, z którego ambony będzie się szydziło i lżyło tych, którzy te pieniądze dali".

Grzeszne ustawodawstwo

Uwagę Tyma przykuł też ostatni list pasterski przewodniczącego Konfederacji Episkopatu Polski. Abp Stanisław Gądecki uważa, że grzechem jest ustawodawstwo "przeciwko życiu i obyczajom".

"Pozwala ono - grzmiał arcybiskup - na rozwody, związki bez ślubu i inne 'bolesne sytuacje, w których uszczerbku doznaje, niestety, wychowanie dzieci do wiary'" - cytuje felietonista "Polityki".

Według Stanisława Tyma warto pokazać, jak naprawdę wygląda ów "uszczerbek", o którym wspomniał arcybiskup.

Satyryk przypomina dane, opublikowane przez "Gazetę Wyborczą", na temat przejmowania szkół publicznych przez stowarzyszenia i fundacje. "Wiele z nich to organizacje wyznaniowe, głównie katolickie. Już dziś są miejscowości, w których nie ma świeckich podstawówek, a wewnętrzne statuty tych przejętych wołają czasem o pomstę do nieba" - napisał Tym. I przywołał przykład szkoły w Brzezince koło Andrychowa.

"W jedynej szkole publicznej (katolickiej) nauczyciele mają na lekcjach podkreślać, że 'duchowość to uznanie, że każde wydarzenie pochodzi od Boga', a wzorowa ocena z zachowania uzależniona jest od pielęgnowania przez dzieci więzi ze Stwórcą. Jest tam też 'pogotowie modlitewne', nie mówiąc o obowiązkowych nabożeństwach. Ciekawe, jak dziecku tłumaczą istnienie zła? I jak wyglądają w tej szkole lekcje biologii, fizyki, chemii, że o historii i języku polskim nie wspomnę" - zastanawia się Stanisław Tym.

Cały felieton w najnowszej "Polityce".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (347)
Tym: Z Jasnej Góry nadleciał zapach zjełczałego kadzidła, wieszczącego wiosnę średniowiecza
Zaloguj się
 • tokfm_acz_kolwiek

  Oceniono 1575 razy 1449

  Taki list niebiskupa Stanisława Tyma jest dla mnie dowodem że rozum i serce jeszcze nie umarły.Dziękuję

 • adamofsky

  Oceniono 936 razy 878

  Biskup jak biskup, kretyn i nic wiecej.. Pieprzy sobie co chce, bo takie jego prawo. Gorzej jest z ustawodawcą, rządem, trybunałem konstytucyjnym, prezydentem. Biegają na krótkiej smyczy biskupa i jeszcze merdają do niego ogonem a w oczach mają psie uwielbienie, oddanie i miłość dla tegoż kretyna. Przed wyborami robi sie kompletnie debilnie.. Nawet chłopaki od Palikota przeszły do PSL i starają się o wzgledy ojca rydzyka.

 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 552 razy 498

  Inna sprawa coż to za rzadzacy z tej PO. Tak im niby kleszy stan w twarz pluje, a mimo to dają na kościół zamiast na biedne dzieci.

 • marudna.maruda

  Oceniono 511 razy 489

  "Pozwala ono - grzmiał arcybiskup - na rozwody, związki bez ślubu i inne "bolesne sytuacje, w których uszczerbku doznaje, niestety, wychowanie dzieci do wiary"" - a przecież możnaby zakazać rozwodów odgórnie, na siłę ciągnąć do kościoła po sakrament małżeństwa- dzieci będą szczęśliwe w tak stworzonej i utrzymywanej rodzinie.
  A póki co badania wskazują na odpływ młodych ludzi z szeregów kk. Przewielebni nie wiedzą, że to "dzięki" religii w szkole i wszechobecnej katolickiej doktrynie, wpełzającej nam do łózek, zaglądającej pod spódnicę, decydującej o polityce państwa. Oni naprawdę mają nadzieję, że zmiana rządu da im więcej, niż rząd obecny?

 • maura4

  Oceniono 445 razy 421

  Gdzieś czytałam, że wprowadzenie separacji miało być wstępem do zakazu rozwodów, ale się nie udało. Może dlatego, że sporo tych obrońców wiary i kościoła jest rozwodnikami.
  KK zawsze przyjmował pieniądze od rożnych mętów, choćby od włoskiej mafii. Przed powstaniem kościołów protestanckich kwitł handel odpustami. Rozmaici zbrodniarze mogli sobie wtedy wykupić za pokaźną kwotę odpuszczenie grzechów. Jeszcze wcześniej KK czerpał zyski z prostytucji i niewolnictwa. To miałby zrezygnować z kasy od państwa, nawet takiego, którym rządzą hochsztaplerzy ?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 325 razy 297

  "trzeba mieć szczególne poczucie humoru, by za państwowe pieniądze budować kościół, z którego ambony będzie się szydziło i lżyło tych, którzy te pieniądze dali"....
  --------
  a ja uważam ze powinno się dać możliwość jak najwięcej gadać takim Dydyczom. Okom, Hoserom itd - Polacy to jednak w większości ludzie kierujący się zdrowym rozsądkiem (mam nadzieje) i ta kościelna propagandę ze średniowiecza będą coraz częściej i coraz gremialnej odrzucać :-)

 • ciemnyluddd

  Oceniono 289 razy 257

  Już naprawdę odchodzi ochot szydzenia z hierarchów naszego Kościoła...Ze względów...h u m a n i t a r n y c h...Być może Tym zauważył coś naprawdę istotnego...Czy długotrwałe wąchanie kadzidła mogło mieć wpływ NA MÓZGI KSIĘŻY... Gdyby to się potwierdziło, pierwszy apelowałbym o cierpliwość i wyrozumiałość...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX