"Wyborcza": "Była inwigilacja szefów m.in. ABW i CBA w związku z taśmami "Wprost". Siemoniak odpowiada

"Tajna grupa utworzona w MSW badała, czy za aferą podsłuchową stoją byli szefowie ABW, SKW i BOR oraz urzędujący szef CBA" - pisze "Gazeta Wyborcza". - Rozmawiałem z szefem służby kontrwywiadu wojskowego. Wszystkiemu zaprzeczył - odpowiada szef MON Tomasz Siemoniak w RMF FM.
POLUB NAS
"W szczycie afery podsłuchowej służby i policja inwigilowały byłych szefów ABW, SKW, BOR i ich zastępców oraz urzędującego szefa CBA. Prawdopodobnie nadużywając prawa" - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Grupę nadzorował Sienkiewicz"

"Grupę, w której pracowali policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji oraz oficerowie Służby Kontrwywiadu Wojskowego, wydzielono latem 2014 r. z oficjalnie funkcjonującego pod kierunkiem ABW zespołu badającego tzw. aferę podsłuchową" - dodaje gazeta.

Według niej grupa miała za zadanie sprawdzić, "czy za nielegalnie nagranymi rozmowami polskich ministrów, biznesmenów i wysokich urzędników państwowych stoją byli szefowie trzech służb specjalnych (wszyscy w stopniu generała), ich zastępcy oraz szef CBA Paweł Wojtunik". Według źródeł "Wyborczej" grupę nadzorował minister Bartłomiej Sienkiewicz.

Siemoniak: To nieprawda

- Czytałem ten artykuł i powinienem udzielić rutynowej odpowiedzi, że trzeba to sprawdzić, zbadać... - powiedział w audycji Kontrwywiad w RMF FM szef MON Tomasz Siemoniak. O komentarz do tekstu "Wyborczej" poprosił go prowadzący audycję Konrad Piasecki.

- Ale odejdę od rutyny. Skontaktowałem się z szefem służby kontrwywiadu wojskowego i zapytałem go, czy doniesienia gazety to prawda. Upoważnił mnie do tego, bym mógł jednoznacznie powiedzieć: to jest nieprawda - oświadczył Siemoniak.

Piasecki dopytywał go jednak, czy nieprawdą jest jedynie inwigilacja służb, czy samo istnienie tajnej grupy w MSW. - Nie wiem, ale przypuszczam, że taka grupa nie istniała. Pracowałem w MSW cztery lata i wydaje mi się, że nie mogłoby tam dojść do takiego tajnego działania - powiedział Siemoniak.

Oświadczenie MSW

"W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych nie działała żadna tajna grupa wykonująca czynności w tzw. aferze podsłuchowej. Ponadto informujemy, że Policja, w tym Centralne Biuro Śledcze Policji oraz Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji nie prowadziły żadnych czynności wobec szefów służb wymienionych w treści artykułu" - napisała w oficjalnym oświadczeniu rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
"Wyborcza": "Była inwigilacja szefów m.in. ABW i CBA w związku z taśmami "Wprost". Siemoniak odpowiada
Zaloguj się
 • jan.ostrzyca

  Oceniono 16 razy 10

  Nasycenie Polski służbami osiągnęło taki stan, że mogą zajmować się wyłącznie śledzeniem innych służb, a nie sprawami bezpieczeństwa państwa. Zresztą, czego dowodzi spalenie mostu w Wawie, największym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa nie są terroryści tylko rodzimi lenie i idioci.

 • jake.cahill

  Oceniono 6 razy 6

  Ja mam infirmacje, bardzo tajne. Tak tajne, że Wam nic nie zdradzę. A teraz zaprzeczam, że posiadam jakiekolwiek informacje. Koniec

 • 39marpik

  Oceniono 6 razy 4

  Okazuje się że w Polsce można kraść legalnie, ale ściganie złodzieja może być uznane za przestępstwo.

 • siwywaldi

  Oceniono 3 razy 3

  Skontaktowałem się z szefem służby kontrwywiadu wojskowego i zapytałem go, czy doniesienia gazety to prawda. Upoważnił mnie do tego, bym mógł jednoznacznie powiedzieć: to jest nieprawda - oświadczył Siemoniak.
  ======================================
  To oczywiste!
  Przecież Miller z Kwaśniewskim DO DZIŚ twierdzą, że w Kiejkutach nikt nikogo nie przesłuchiwał..... :-)))

 • basienka8700

  Oceniono 4 razy 2

  Jeśli rewelacje Gazety Wyb. okażą się wrzutką, to czym się będzie różnić moja ulubiona gazeta od wprostu???no, chyba ,że przeprosi ;))

 • peter-123

  Oceniono 12 razy 2

  Siemoniak powinnien zajac sie sprawami wojska jako ich minister. Prezentuje sie gdzie sie da, ma parcie na wysokie stanowisko partyjne i panstwowe , Premiera (!) lub nastepnego Prezydenta (!). A co z Gawronem i ranga sil zbrojnych w Polsce ? Rozwiazanie WSI i jego oficjalny stosunek i starania w tej sprawie swiadcza, ze gdzie nie popatrzyc mamy ludzi bez kompetencji, ale z przerostem ambicji.

 • krzysztof-s-live

  Oceniono 1 raz 1

  Winnych nie i nie będzie. W PeOwskim państwie w ty zkresie to porażka.

 • krukpl

  Oceniono 6 razy 0

  to chyba normalne że służby chcą wyjaśnić sprawę czy to szpieg ,sprzedawczyk, jakiś chojrak partyjny takie osoby muszą być zlokalizowane i i wywalone tu akurat chodzi o bezpieczeństwo tajemnic państwowych

  dziennikarze lepiej niech nie oczekują pełnych informacji ze śledztwa chyba jakis rozum jeszcze mają

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX