Makowski: słuchając polskiego Kościoła, można mieć wrażenie, że Jezus nauczał tylko o seksie

- Cały przekaz publiczny Kościoła sprowadzony jest tu do kwestii związanych z ciałem i ludzką sensualnością - pisze na swoim blogu Jarosław Makowski. Komentuje m.in. billboardową akcję ?Konkubinat to grzech. Nie cudzołóż?.
W kilku miastach w Polsce - m.in. Warszawie, Lublinie czy Zielonej Górze - pojawiły się billboardy przypominające, że seks przed ślubem to grzech. Inicjatorem akcji jest działający przy Episkopacie Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin.

- Kościół w Polsce ma zadziwiającą zdolność: doskonale wie, jak pozytywne przesłanie Ewangelii sprowadzić do przesłania w zasadzie tylko negatywnego - pisze na swoim blogu Jarosław Makowski. - Kiedy bowiem człowiek uważnie słucha Kościoła, a w Polsce ludzie wciąż jeszcze tak robią (jak długo, to już zależy od samych księży i ich świadectwa ), to posłyszy w zasadzie jedno wielkie "NIE". Nie dla konwencji antyprzemocowej, nie dla ustawy o in vitro, nie dla związków partnerskich - pisze Makowski, filozof i teolog.

Jego zdaniem "cały przekaz publiczny Kościoła sprowadzony jest do kwestii związanych z ciałem i ludzką sensualnością. Kościół nie może się potem dziwić, że w odbiorze wiernych, jak twierdzi wielu, zajmuje się wyłącznie seksem".

Makowski zauważa, że polski Kościół dużo lepiej potrafi zarządzać grzechem i strachem człowieka niż miłosierdziem i nadzieją. Publicysta pisze, że jeśli ktoś miałby powiedzieć, o czym nauczał Jezus z Nazaretu, opierając się tylko na tym, co głosi Kościół w Polsce, to nie miałby wątpliwości, że chodziło głównie o seks. A nie o troskę o biednych czy wykluczonych.

Cały wpis na blogu Makowskiego.

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (361)
Makowski: słuchając polskiego Kościoła, można mieć wrażenie, że Jezus nauczał tylko o seksie
Zaloguj się
 • abeerhaminus

  Oceniono 882 razy 846

  To zupełnie naturalne, że żyjący w "czystości" myślą tylko o seksie.
  Podobnie jak ludzie na diecie śnią o krwistym befsztyku.

 • tani_dran

  Oceniono 598 razy 560

  Seks przede wszystkim, ale przecież kościół mówi też wiernym jakiej muzyki nie wolno słuchać, książek czytać, filmów oglądać, co mogą jeść a czego nie, na kogo głosować, u którego lekarza się modlić o zdrowie itp. A bóg siedzi w niebie i stawia ptaszki w rubryczkach, kto jadł mięso w piątek i wiele wiele innych

 • maura4

  Oceniono 470 razy 438

  Od jakiegoś już czasu spotykam się z określeniem kościół ginekologiczny. Kościół od dawna interesował się głownie seksem, bo to dawało mu nieograniczoną władzę nad ludźmi. To jego nauki ustanowiły "porządek" pod tym względem. To on mówił co można, co nie. Kto czysty, kto brudny. Kto komu musi się w rodzinie podporządkować. Kto lepszy, kto gorszy. Nawet, które dzieci są lepsze, a które gorsze. Bękarty umarły niedawno.
  Tracąc władzę nad ludzką seksualnością, nad ustalonym prze siebie porządkiem w rodzinie, straci władzę nad ludźmi. To walczy. To już jest walka przegrana, dlatego większości wydaje się śmieszna.

 • adamofsky

  Oceniono 437 razy 371

  Księża głoszą: "bzykanie jest po to aby były dzieci"
  Księża myślą: "dzieci są po to aby było bzykanie"

 • adtu01

  Oceniono 327 razy 301

  Niech mysla i mówią o seksie ale najważniejsze co my Polacy mamy zrobić z kościołem. Trzeba koniecznie i to jak najszybciej:

  1. Zerwać konkordat
  2. Zlikwidować etaty kapelanów
  3. Zlikwidować etaty katechetów
  4. Opodatkować kler i wprowadzić obowiązek posiadania kas fiskalnych
  5. Znacjonalizować majątek zagrabiony przez kler po roku 966
  6. Wyprowadzić religię ze szkół
  7. Usunąć krzyże z urzędów i szkół
  8. Uroczystości państwowe organizować bez udziału kleru
  9. Postawić przed sąd wszystkich pedofilów w sutannach
  10. Wstrzymać dofinansowanie "dzieł" Krk z kasy państwa.

 • oswiecony19

  Oceniono 316 razy 296

  Podsumowując, Polska to kraj w Europie wciąż biedny, no ale za to chociaż mamy najwyższy na świecie! pomnik Jezusa w Świebodzinie [...]

 • harimau666

  Oceniono 276 razy 256

  wszak celibat to tylko fikcja...taka ściema dla wierzących we wszystko co kler sobie uroi,ustanowiony by usankcjonować wewnętrzną prawiekową doktrynę tajemnicy świętego pieprzenia czego tylko popadnie ...
  ci papieże ryćkający chłopców,dziewczynki,swoje dzieci,bratanków,siostrzenice i co bardziej ponętnych kleryków czy też dziewki lub stajennych toż to dawniejsza norma,funkcjonująca dzisiaj pod Crimen Sollicitationis li tylko dlatego,że obecnie, w cywilizowanym świecie to zbrodnia ...
  niemniej członkowie OD umocowani przez Watykan na różnych eksponowanych miejscach wymiarów sprawiedliwości w krajach całego świata dbają, by ów traktat o tajemnicy pieprzenia przez kler kogo popadnie (CS) powodował bezkarność iż ponieważ sług bożych krytykować nie wolno maluczkim a ci powolnymi być powinni czarnej chuci w każdym wieku i pokoleniu.
  celibat jak wiemy jest wbrew naturze i każdy kto uprawiał seks zdaje sobie sprawę jakie katusze przechodzi,mózg,organizm,ciało gdy działa się przeciwko nim pozbawiając ich prawa do naturalnego funkcjonowania...
  zatem panuje wśród kleru śfientojebliwa,seksualna szajba,przechodząca niczym choroba genetyczna z papieża na kardynała,z tegoż na biskupa i tak aż do ministranta ...
  wielowiekowa tradycja nie może zginąć,amen.
  :)

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 255 razy 243

  Nie trzeba być jakoś specjalnie analitykiem życia społecznego żeby zauważyć ze 90% wypowiedzi episkopatu tycza się tego kto z kim, jak i dlaczego chodzi do łóżka.
  Reszta wypowiedzi to oczywiście pouczenia na temat życia w rodzinie i wychowania dzieci!
  Na szerzenie ewangelii wielebni nie maja już czasu :-)
  P.S. W Gdańsku ów plakat o konkubinacie zawisł na ogrodzeniu szkoły, ciekawy jestem krzyku KK gdyby tak ktoś nakleił na fasadę jakiejś bazyliki plakat np o propagowaniu tabletki "po"?

 • tadjan

  Oceniono 243 razy 229

  Makowski zauważa, że polski Kościół dużo lepiej potrafi zarządzać grzechem i strachem człowieka niż miłosierdziem i nadzieją.
  --------------------------------------------------
  święte słowa; ponadto świetnie zarządzają ściąganiem pańszczyzny.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX