Kościół nie będzie zgłaszał śledczym przypadków molestowania? ''Jeśli ofiara chce, ma prawo sama to zgłosić''

Czyli hierarchowie, do których zgłoszą się ofiary molestowania przez księży, będą zgłaszać sprawę prokuraturze? - Nie ma takiego obowiązku - stwierdził jednoznacznie w TOK FM ks. Józef Kloch, rzecznik KEP. - Mówi się takiej ofierze, że ona ma prawo zgłosić to prokuraturze, jeśli chce. To jest droga właściwa - przekonuje.
Jak Kościół zachowuje się w obliczu problemu molestowania nieletnich przez księży? Słuchając ks. Józefa Klocha, rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, można pomyśleć, że modelowo. Prowadząca audycję Dominika Wielowieyska zapytała duchownego o trzy kwestie:

1. Przypadek Marcina K., który w młodości był molestowany przez proboszcza i pozwał w związku z tym diecezję koszalińsko-kołobrzeską. Domagał się 200 tys. zł i przeprosin na łamach kilku tytułów w ogólnopolskiej prasie. W zeszłym tygodniu zawarł w tej sprawie ugodę, która - według naszych informacji - miała opiewać na 150 tys. zł "rekompensaty".

2. Sprawa ks. Wojciecha G. Prokuratura oskarżyła ks. G. o 10 przestępstw, w tym obcowanie płciowe z małoletnim oraz molestowanie. Dwa czyny ks. G. miał popełnić w latach 2000-2001 w Polsce, a pozostałe - w latach 2009-2013 w Republice Dominikańskiej. Sąd uznał go winnym. Wyrok: 7 lat pozbawienia wolności.

3. Sprawa Józefa Wesołowskiego, b. arcybiskupa i nuncjusza apostolskiego na Dominikanie, oskarżonego o molestowanie nieletnich. Obecnie przebywa w areszcie domowym w Watykanie.

Dominika Wielowieyska: Marcin K. po zawarciu ugody powiedział: ''Dzisiaj teza o jakimkolwiek braku odpowiedzialności Kościoła za swoich podwładnych księży jest nie do podtrzymania w świetle prawa'' oraz że ''Kościół, nie nazywając tego odszkodowaniem, wykonał gest pokuty chrześcijańskiej, a nie jej pomocy''. To pomoc czy pokuta?

Ks. Józef Kloch: - Rzeczywistość jest znacznie szersza niż te dwa słowa. A 150 tys. złotych - to tylko TOK FM podało tę sumę. Nie ma żadnej określonej sumy w tej ugodzie i prawnik ze strony kurii o żadnej sumie nie powiedział. Mówił o pomocy panu Marcinowi w terapii.

To znaczy, że nie ma gwarancji wypłacenia konkretnej kwoty?

- Chodzi o pomoc w terapii i pokrycie kosztów. O ile mi wiadomo, to nie ma powiedziane o konkretnych sumach. Pan Marcin podkreśla odpowiedzialność Kościoła za to, co się w nim dzieje, za to, co się stało. Bo to, że pan Marcin jest dzisiaj w fatalnej kondycji psychicznej, to widać. I jemu trzeba pomóc.

Również te wytyczne, które weszły w życie w polskim Kościele, też o tym mówią, że wspólnota winna pomóc temu skrzywdzonemu człowiekowi. I to się dzieje na naszych oczach. Kościół w Polsce jest jedyną instytucją, która w ogóle takie wytyczne ma. Wypadałoby, żeby inne instytucje naśladowały tę sytuację i tego typu instrukcje opracowały.

Ale Kościół miał potężne problemy, żeby sobie z tym poradzić. Kuria początkowo nie chciała słyszeć o ugodzie. Padały żenujące argumenty, że "ksiądz zapewne nie był w sutannie" podczas tych czynów, a obrońca księdza proponował odszkodowanie w wysokości 2 tys. złotych. To było jednak dość niepoważne podejście do sprawy.

- Nigdzie nie wyczytałem czegoś takiego, że ksiądz nie był w sutannie. Ktokolwiek jest duchownym, jest duchownym cały czas. To argumenty niskiego lotu. Popatrzmy na finał tego zagadnienie, na bardzo odpowiedzialne podejście Kościoła.

Sytuacja się powtarza - jedyną instytucją, która przystąpiła do procesu, który można by określić mianem przeglądu, lustracji, był też tylko Kościół katolicki. Żadne inne środowisko. Drugi raz mamy podobną sytuację w wypadku zjawiska pedofilii, które jest, istnieje w całym społeczeństwie. Znowu Kościół katolicki mierzy się z tym problemem i podchodzi bardzo poważnie do zagadnienia.

Czy w jakikolwiek sposób zostaną rozliczeni przełożeni Wojciecha G. za to, że zanim wyjechał na Dominikanę, to molestował dwóch chłopców, a przełożeni nic z tym nie zrobili, tylko eksportowali go za granicę?

- Zjawisko pedofilii jest szalenie złożonym zagadnieniem. To nie jest tak, że można popatrzeć komuś głęboko w oczy i powiedzieć, że "pan redaktor molestuje redaktorki tam, gdzie pracuje". To nie jest takie proste. To są ludzie szalenie przebiegli. Nie możemy określić w ogóle patrząc na kogoś, kim on jest, co on skrywa. Na światło dzienne zanim takie fakty wyjdą, mijają lata. Pedofile bardzo często swoje ofiary szantażują.

A jak powiązano wysłanie księdza Wojciecha z nieodpowiedzialnością?

Bo z zeznań tych ludzi wynika, że oni alarmowali i skarżyli się przełożonym.

- Ale chwileczkę, zawsze trzeba doprowadzić do konfrontacji. Jeszcze nie wysłuchaliśmy drugiej strony.

Co powinien zrobić przełożony zakonnika lub hierarcha kościelny, do którego przychodzi ofiara i skarży się, że była molestowana. Co wtedy robi przełożony? Czy nie powinien zawiadomić prokuratury?

- Właśnie te instrukcje i wytyczne mówią, co robić. Trzeba sprawą się zająć, tzn. trzeba - jeśli wiemy, o kogo chodzi - odsunąć tego człowieka od kontaktu z dziećmi, zapytać, jak to było. Rozpoczyna się cały proces dochodzenia do prawdy.

Czyli od razu odsuwamy taką osobę od dzieci? Zanim sprawdzimy oskarżenia? Wydaje mi się, że taka praktyka nie jest stosowana teraz w Kościele.

- Patrzmy w przyszłość. Weszły wytyczne i patrzmy do przodu. Przecież trzeba wziąć pod uwagę, że ktoś może mówić nieprawdę. I takie przypadki są znane, np. w diecezji gdańskiej.

Czyli hierarcha nie zgłosi sprawy do prokuratury?

- Nie ma takiego obowiązku i to jest już wałkowane n razy.

Mówię o regulacjach wewnątrzkościelnych.

- Mówi się takiej ofierze, że ona ma prawo zgłosić to prokuraturze, jeśli chce. To jest droga właściwa. Jeżeli ktoś chce ukarania ze strony prawa karnego, to ma prawo.

Czy przypadek abp. Wesołowskiego, który spokojnie maszeruje po ulicach Watykanu, nie pokazuje, że Kościół dość opieszale traktuje problemy związane z oskarżeniami o pedofilię?

- To się toczy. Widzimy, że pewne zagadnienia poszły do przodu, i gratuluję określenia, że "spokojne spacerowanie" w areszcie domowym jest wolnością. Ciekawe podejście.

To nie opieszały proces?

- Bardzo szybko został ściągnięty do Watykanu, proces zlaicyzowania go przebiegł szybko. Proszę pamiętać, że jest też kwestia dowodowa - to jest gromadzone, współpracują prokuratury. To ma być zrobione dobrze. I to jest zasadnicza sprawa.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (295)
Kościół nie będzie zgłaszał śledczym przypadków molestowania? ''Jeśli ofiara chce, ma prawo sama to zgłosić''
Zaloguj się
 • maura4

  Oceniono 790 razy 776

  Ofiara ma np. 9 lat i jej się mówi, że może zgłosić, jeżeli chce ? Może chociaż powiadamiają rodziców ?
  To jest straszne przestępstwo, często bezpowrotnie niszczące młodego człowieka i takie nonszalanckie podejście do tej zbrodni, najlepiej pokazuje dbałość KK o dzieci.
  Czyżby takie zachowanie podpowiadał im duch święty ? A może sam bóg ?

 • Piotr Dzierzawski

  Oceniono 624 razy 610

  zlodziej sam sie do pierdla nie pcha?
  ale kk, ktory rzyga moralnoscia po raz kolejny pokazal jaka jest szmata...
  jak jego funkcjonariusz jest nie w porzadku to pierwswi powinni zglosic.
  ale to nie firma w ktorej przyzwoitosc i prawosc sie licza...

 • agata-ata

  Oceniono 487 razy 477

  odrażająca obłuda i hipokryzja... owszem, KK musiał się zająć problemem bo do tej pory go lekceważył, Wszyscy inni pedofile byli sądzeni przez sądy tylko ksieża i zakonnicy byli wysyłani na Dominikanę, Ukrainę albo inne wakacje. A poza tym okazało się że to kosztuje konkretne tysiące. A wesołowki dalej spaceruje po Watykanie! no tez bym tak chciała. Jaki areszt? co za bezkarność, buta i arogancja

 • gadzina_polska

  Oceniono 421 razy 417

  "Czyli hierarchowie, do których zgłoszą się ofiary molestowania przez księży, będą zgłaszać sprawę prokuraturze? - Nie ma takiego obowiązku - stwierdził jednoznacznie w TOK FM ks. Józef Kloch, rzecznik KEP."

  Art. 304. Dz.U.1997.89.555 - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego: § 1. Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję.

 • dirk.gently

  Oceniono 362 razy 362

  "Czyli hierarcha nie zgłosi sprawy do prokuratury?
  - Nie ma takiego obowiązku i to jest już wałkowane n razy."

  Ksiądz, a kłamie. Zgodnie z treścią przepisu art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Użyte określenie oznacza, iż jest to moralny obowiązek każdego praworządnego człowieka.

  Jak widać kościół i moralność nie idą w parze.

 • bnch

  Oceniono 305 razy 301

  Jak nie ma takiego obowiązku? Czynność seksualna z małoletnim jest ścigana z urzędu, a więc zgodnie z kpk każdy ma obowiązek o nim zawiadomić organy ścigania. Jest to obowiązek społeczny, za jego uchybienie nie grozi sankcja karna. Wydaje mi się jednak, że funkcjonariusz instytucji, która tak chętnie poucza innych opowiadający, że nie ma obowiązku zawiadomienia prokuratury o czynie tak strasznym jak molestowanie seksualne nieletniego, to jest jednak hańba, pokazująca, jak kościół jest wyobcowany.

 • demolka666

  Oceniono 257 razy 257

  jeśli ofiara chce... a jak sie ofiara "poddała" czynnościom seksualnym ulegając facetowi w czarnej sukni (lub "innym" czynnościom jak to mówią...) to może znaczy że sama chciała?... ot, myślenie skażonego demoralizacją, niegodziwością polskiego księdza katolickiego...

 • tani_dran

  Oceniono 208 razy 198

  Jest jeszcze prawo, ale - jak wiadomo - katolików nie obowiązuje

 • ciemnyluddd

  Oceniono 173 razy 171

  Tak jakby kiedyś złodziej palił się do ujawnienia własnego...w ł a m a n i a... Panu Klochowi się dziwnie jakoś zapomniało że jego księży i ich przełożonych OBOWIĄZUJE PRAWO POLSKIEGO PAŃSTWA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX