Katastrofa smoleńska. Wielowieyska do dziennikarzy: Nie wiesz, co się stało? Posłuchaj ekspertów, a nie kolesiów od zgniecionych parówek

Katastrofa smoleńska. - Absurdalne teorie dotyczące Smoleńska to także zasługa dziennikarzy, którzy powtarzają bezmyślnie "nie wiem, co się stało" - mówiła w Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska. - Nie wiesz, to przeczytaj, zastanów się - apelowała przede wszystkim do Bogdana Rymanowskiego, który wyznał: "Jestem w grupie ludzi, którzy wciąż nie wiedzą, co się stało".
Dominika Wielowieyska była w Poranku Radia TOK FM wyraźnie poirytowana rozmową Bogdana Rymanowskiego z TVN24 opublikowaną w weekendowym "Plus Minus", dodatku do "Rzeczpospolitej". "Sprzeciwiam się myśleniu, że są tacy, którzy wierzą w zamach i są w "sekcie smoleńskiej", i tacy, którzy nie wierzą i są w "sekcie antysmoleńskiej". To jest sprawa wyłącznie rozumu i wiedzy. Dzisiaj jestem w grupie ludzi, którzy wciąż nie wiedzą, co się stało" - stwierdził dziennikarz.

"Rymanowski musi użyć rozumu"

- Dwa niezależne zespoły ekspertów opisały dokładnie, co się stało w Smoleńsku - podkreśliła Wielowieyska. Dalej odniosła się do ujawnionych nowych stenogramów z kokpitu tupolewa, które na nowo roznieciły dyskusję na temat przebiegu lotu. - Nie stenogramy są kluczowe, ale przede wszystkim rejestratory lotu, które od początku były w Polsce. One pokazują jasno, jakie bezhołowie panowało w kokpicie, brak procedur, bałagan, nieumiejętność i złe decyzje podejmowane przez pilotów. Dla wszystkich racjonalnie myślących to oczywiste. I jeśli Rymanowski tego nie rozumie, musi się zmusić do użycia rozumu. I wtedy zrozumie - zaznaczyła.

Publicystka podkreślała, że odmienną kwestią jest prawo do krytyki instytucji państwowych za błędy, które popełniły. Włącznie z tymi, które doprowadziły do samej katastrofy smoleńskiej. - Ale oczekuję od dziennikarzy, publicystów i innych postaci życia publicznego, że użyją swojego rozumu. Żeby nie mącić ludziom w głowach, nie opowiadać macierewiczowskich głupot. Dokładnie wiadomo, co stało się w Smoleńsku, niezależnie od zastrzeżeń do prokuratury i wielu państwowych instytucji - podkreśliła.

"Walkę o Smoleńsk wygrają zdeterminowani"

Wielowieyska zgodziła się z dzisiejszym komentarzem Tomasza Lisa w "Newsweeku", który napisał, że to Jarosław Kaczyński dokonał zamachu, tyle że na polskim społeczeństwie. Prowadząca Poranek Radia TOK FM zwróciła też uwagę na tekst Piotra Gursztyna w "Do Rzeczy", poświęcony Smoleńskowi i politycznym grom wokół katastrofy.

"W szerszym kontekście walkę o Smoleńsk wygra strona bardziej zdeterminowana. Bardzo wolno, milimetr po milimetrze, to ona dyktuje narrację, na razie zasiała zwątpienie i nieufność do wersji oficjalnej. To dużo, zważywszy na to, jak mało miała możliwości głoszenia swojej wersji" - pisze Gursztyn.

"Nie słuchaj kolesiów od zgniecionych parówek"

- Ale to, że się udało te absurdalne teorie wprowadzić do debaty publicznej, to także zasługa dziennikarzy, którzy powtarzają bezmyślnie "nie wiem, co się stało w Smoleńsku" - mówiła Wielowieyska. - Nie wiesz, to przeczytaj, zastanów się, wysłuchaj dokładnie, co powiedzieli specjaliści, nie jacyś kolesie, którzy posługiwali się zgniecionymi parówkami i puszkami, którzy twierdzili, że nie było brzozy, a potem się okazało, że była. Trzeba się opierać na ekspertyzach poważnych ludzi. I tacy zasiadali w obu zespołach. Ważne, żeby to powtarzać, bo doszliśmy do paranoicznej sytuacji - zakończyła Wielowieyska.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (85)
Katastrofa smoleńska. Wielowieyska do dziennikarzy: Nie wiesz, co się stało? Posłuchaj ekspertów, a nie kolesiów od zgniecionych parówek
Zaloguj się
 • figa.7

  Oceniono 269 razy 241

  Chyba każdy zdrowo myślący człowiek przyzna, że skoro gen. Błasika nie było w kokpicie, bo nie było, ponieważ jak powiedziała jego żona, w życiu by tam nie wszedł, to musiał być zamach. Prosta, logiczna zależność. Każdy przytomny pisowiec to przyzna.

 • mariuszet

  Oceniono 248 razy 214

  Od dawna uważam Rymanowskiego za durnia i nie oglądam jego programów.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 197 razy 169

  Plejada ostatnich rozmówców Rymanowskiego jest IMPONUJĄCA...Ziobro, Hofman...i podobni. Dziękujemy panie Rymanowski. Już prawie zapomnieliśmy CO ONI MAJĄ DO POWIEDZENIA

 • ajax333

  Oceniono 144 razy 122

  Dobrze, że wreszcie Rymanowski odkrył swoje prawdziwe pisowskie , bezmyślne oblicze.

 • marudna.maruda

  Oceniono 120 razy 108

  Dziennikarze słuchają i powtarzają. Na tym polega ich praca. Szkoda tylko czasami że komentują. A na smoleńskiej tragedii wielu z nich zbiło majątek.

 • goral67

  Oceniono 100 razy 98

  Rymanowski jest szkodliwym podpuszczaczem i jak się teraz okazuje koniunkturalistą , przygotowuje sobie grunt na wypadek zwycięstwa PiS-u , istny Obatel lub Wojciechowski i Kuźmiuk. Byłem zniesmaczony gdy Rymanowski otrzymał jakąś nagrodę dziennikarską .W niedzielę odpuszczam Kawę na Ławę i oglądam tylko Lożę Prasową . Szkoda mi zdrowia na Rymanowskiego i jego pupilów.

 • az100

  Oceniono 103 razy 87

  Wszyscy doskonale wiedzą co się wydarzyło. Kozaczyli i polegli. Plus pogoda.
  Motywy takiego postępowania już nie są takie oczywiste. Jak bardzo presja była "pośrednia"? Ile było błędów w szkoleniu? Tego faktycznie możemy się już nie dowiedzieć.

 • armagedon888

  Oceniono 82 razy 80

  Polska tradycja tuszowania prawdy.....w imie spokoju zmarlych,a wrecz robienia z nich męczennikow i bohaterow narodowych nie ma sobie rownej w cywilizowanej Europie...od pierwszych dni po katastrofie wszyscy wiedzieli ze Blasik i Kazana byli w kokpicie ,ze byly konsultacje z Kaczynskim...

 • m_70

  Oceniono 77 razy 71

  Dla każdy zdrowo myślącego człowieka słowa P.Błasikowej, że jej mąż poszedłby za swoimi żołnierzami w ogień są tylko dowodem na to, że gen Błasik był w kokpicie i pomagał swoim żołnierzom wylądować w bardzo złych warunkach. Meldował Lechowi K. gotowość samolotu do lotu to i czuł się odpowiedzialny za ten lot. Potwierdzają to odczyty i żadna manipulacja Pisiorów tego nie zmieni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX