Katastrofa smoleńska. Wielowieyska: "Zaryzykujmy międzynarodową komisję". Siemoniak: "Ją też zakwestionują"

- Może wykazać wobec drugiej strony minimum dobrej woli i zaryzykować międzynarodową komisję? - pytała o katastrofę smoleńską Dominika Wielowieyska Tomasza Siemoniaka w Poranku Radia TOK FM. - Za dużo słów padło i doszliśmy do punktu, w którym później kwestionowane będą także ustalenia komisji międzynarodowej - nie pozostawił złudzeń wicepremier.
- Czy powinna powstać komisja złożona z międzynarodowych ekspertów, aby skonfrontować swoje ustalenia z tym, co przygotowali polscy eksperci? - pytała w Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska Tomasza Siemoniaka, wicepremiera i szefa MON. - Nie widzę potrzeby, żeby dublować prace polskich organów państwowych. Ufajmy im - podkreślił gość.

Wielowieyska do dziennikarzy: Nie wiesz, co się stało? Posłuchaj ekspertów, a nie kolesiów od zgniecionych parówek >>>

Wielowieyska nie ustępowała. Wskazywała, że problemem jest nie tylko sama katastrofa, ale i głęboki podział polityczny, który po niej nastąpił. - Może wykazać wobec drugiej strony minimum dobrej woli i, aby w jakiś sposób próbować szukać pojednania, może warto zaryzykować międzynarodową komisję? - zastanawiała się.

- Ma pani rację, sprawa katastrofy jest w centrum polskiego sporu politycznego i nie sadzę, by cokolwiek w najbliższym czasie mogło to zmienić - przyznał Siemoniak. - Za dużo słów padło i doszliśmy do punktu, w którym później kwestionowane będą także ustalenia komisji międzynarodowej - zaznaczył wicepremier.

"Emocje powinny być uspokajane"

- Ci, którzy chcą wierzyć w zamach, będą wierzyć. Ale może warto zawalczyć o tych na granicy? Wykonać gest pojednawczy? Grzegorz Schetyna w jednej z wypowiedzi powiedział: "to jest możliwe, gdy prokuratura zamknie śledztwo" - mówiła dalej Wielowieyska.

- Wszystko pewnie jest możliwe - odparł wymijająco Siemoniak. - Najważniejsza jest pamięć o ofiarach. A poszukiwanie nowych wątków i emocji nie jest w tej sprawie właściwe. Po pięciu latach te emocje powinny być uspokajane. Niestety, mamy kampanię wyborczą. Ale nic nie zapowiada, żeby w najbliższych latach ktokolwiek mógł przekonać tych wierzących w fantastyczne teorie - stwierdził minister.

"Rosjanie nie wyjdą nam naprzeciw"

- Rosja ma złą wolę w sprawie wraku i czarnych skrzynek? Robi nam na złość? - dopytywała prowadząca Poranek Radia TOK FM. - Na pewno nie ma dobrej woli. Dostrzega, że ta sprawa jest elementem budowania emocji w Polsce. I wykorzystuje to. Powinniśmy to przyjąć jako pewien stały, niedobry element i umieć sobie z tym radzić. Nie można się spodziewać, że Rosjanie wyjdą nam naprzeciw - przyznał Siemoniak.

- Ta decyzja nie jest w płaszczyźnie procesowej, ale moralnej - mówił o zwrocie wraku Siemoniak. - Ten wrak należy do Polski i powinien do Polski wrócić. Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego Rosjanie nie dostrzegają w tym wszystkim kategorii moralnej - zakończył.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (34)
Katastrofa smoleńska. Wielowieyska: "Zaryzykujmy międzynarodową komisję". Siemoniak: "Ją też zakwestionują"
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 25 razy 19

  W Polsce wszystko co tylko możliwe powinno być "międzynarodowe" ...
  niestety z wiekiem zaczynam sądzić, że gdyby nie było w Polsce w XIX wieku zaborów, a później po II wojnie tzw "ziem odzyskanych" to nie mielibyśmy na naszym obecnym terytorium żadnego przemysłu, sieci kolejowej, kopalń, portów a Polska by mniej więcej wyglądała jak dawne województwa Galicji wschodniej - czyli "buraki, kartofle, zabobony i sławojki"

 • Marcin Heller

  Oceniono 19 razy 17

  Polityką fajnie się prawi, oni za to nie płacą (podatnicy). Ja natomiast muszę płacić za jakieś idiotyzmy, pękających parówek, zgniecionych puszek etc.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 20 razy 14

  Wątpliwe czy przekonałby ich werdykt samego Pana Boga...Zstępującego wśród Aniołów na przykład w Częstochowie..."PRZESTAŃCIE PAJACE WRESZCIE SIĘ WYGŁUPIAĆ !"...(przecież to ja również stworzyłem fizykę)...

 • azteci

  Oceniono 15 razy 13

  Powiedzcie mi ludziska kim jest ten facecik, nie tylko postury mizernej, rozgrywający struktury państwowe, skłócający Polaków w imię własnych wyimaginowanych krzywd kiedy chce, jak chce, w zależności od liczby much w nosie? Coraz bardziej nabieram przekonania co do słów ze słynnego już podsłuchu na temat nieistnienia państwa. Jeśli nie ma odwżnego, który powie dość tego cyrku, to może Naród w jesiennych wyborach wykaże się rozsądkiem i odeśle was na zasłużony wypoczynek szanowni wybrańcy narodu.

 • xvq111

  Oceniono 14 razy 12

  Od paru dni mamy jakiś festiwal Smoleńska , media , politycy , PiS, PO i Prezydent . Każdy zabiera głos , a gdzie cisza i spokój nad grobami zmarłych ?
  Mam już mętlik w głowie , kto i dlaczego gra kartą smoleńską ? Opamiętajmy się , wszyscy .

 • olorintr

  Oceniono 16 razy 12

  w stenogramach jest moment, tuż przed katastrofą, jak jakaś osoba sepleniąca pyta, w domyśle, pilotów; " I cio ?"....a później ktoś z załogi, w bardzo grzeczny sposób prosi o opuszczenie kokpitu......zastanawiam się kim mogła być ta osoba, na która nie poleciały żadne ku..wy???

 • pawka73

  Oceniono 9 razy 9

  Pewnie, że taka komisja jest bez sensu. Wiadomo co ustali i wiadomo, że jeśli PIS wróci do władzy to powoła nową komisje, a właściwie to uzna że tzw zagraniczni eksperci Macierewicza spełniają kryteria takiej komisji i uzna ich ustalenia:'(.

 • voodeen

  Oceniono 7 razy 5

  Biorąc pod uwagę zainteresowanie (i emocje) jakie wzbudza katastrofa, sugeruję, żeby któraś z telewizji zorganizowała debatę przedstawiciela komisji Laska i komisji Macierewicza. W trakcie programu każdy z ekspertów odpowiedziałby na pytania sformułowane przez internautów, telewidzów, radiosłuchaczy.
  Zapewniam, że oglądalność takiego programu w primetime przekroczy oglądalność rancza, tańca, skoków i innych ryków.
  Kto zaryzykuje?

 • savage_sid

  Oceniono 4 razy 4

  Wlasnie komisja powolana PRZED wypadkiem jest niezalezna. Gdyby teraz tworzyc alternatywna komisje to beda naciski w kwesti skladu - kto powinien wejsc a kto nie powinien.

  Zreszta Binienda twierdzil, ze NASA juz badala. Spytajcie rzecznika prasowego NASA o potwierdzenie, hehe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX