Komentarze (277)
Leków brakuje, a resort pozwala lepiej zarabiać tym, którzy wywożą je z kraju. ?Trzeba być frajerem, żeby tu sprzedawać"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • feurio

  Oceniono 8 razy 8

  @glit64
  W hurtowni rzadko za takie przekręty odpowiada magister farmacji. Wprawdzie kierownikiem hurtowni (tak jak i apteki) może być tylko farmaceuta, ale ma on nad sobą bacik właścicieli, którzy już takiego wykształcenia mieć nie muszą. I przed takich "biznesmenów" mamy teraz to, co mamy - bo handelek im się musi opłacić. Nie dotyczy ich etyka zawodowa, mają w czterech literach chorych i aptekarzy. W hurtowniach apteki dzielone są na kategorie, często dla jednej hurtowni lek jest, a dla innych brak, albo konsultant mówi, że np. limit miesięczny na ten czy inny lek jest już wyczerpany i apteka może... zapisać się na następny miesiąc, to może coś skapnie. Każde składanie zamówienia to potworne nerwy. Taka sama sytuacja jest w przypadku zamówień bezpośrednich od producenta. G ich obchodzi, że mam dwie recepty na lek RATUJĄCY ŻYCIE - oni mogą mi w swojej łasce dać tylko jedno opakowanie, bo TAKI MAM LIMIT. Aż chce się krzyczeć do słuchawki: "to wybieraj, komu ratujesz życie, a który ma zdychać, bo limit Ci się nie zgadza?!"

 • benzyl

  Oceniono 7 razy 7

  A może dziennikarze potrafią dotrzeć do danych ilu z właścicieli aptek i hurtowni jest farmaceutami, a ilu to handlowcy pietruszką, lub lekarze, rzeźnicy i inni ? Może tym ludziom mamona oczy przesłania ? Oczywiście handlarze pietruszką też są potrzebni.

 • dave1919

  Oceniono 8 razy 6

  A GDZIE TEN GORLIWY NIK ???????????????
  NAGLE NABRAŁ WODY W USTA ??????
  PRZYCZEPIA SIE DO BYLE G. A BELKI W SWOIM OKU NIE WIDZI

 • tegepe

  Oceniono 10 razy 6

  Polskie władze troszczą się o zarodki i życie napoczęte, a w ogóle nie dbają o ludzi żyjących!!! Arłukowicz won!

 • bling.bling

  Oceniono 16 razy 6

  Aktykul zupelnie nie wyjasnia mechanizmu generowania nadmiernych zyskow. Z artykulu wynika ze hurtownicy sprzedaja leki z listy refundowanej ale jeszcze "przed" refundacja a jedynie od ceny bazowej za ktora zobowiazalo sie wprowadzac lek do obrotu na polskim rynku. To znaczy ze mechanizm takiej negocjacji cen jest jak najbardziej korzystny dla klientow, skoro oferowane ceny sa tak znacznie nizsze od cen rynkowych w innych krajach EU.
  Problem moze byc taki ze producentom nie oplaca sie specjalnie sprzedawac lekow w Polsce po cenach ktoer sami zaoferowali. Bo przeciez to nie hurtownicy leki produkuja a sa jedynie posrednikiem.

 • moouha

  Oceniono 8 razy 6

  Aparat represji wciąż pokazuje, że jego wrogiem jest obywatel.
  I co? Nadal będziemy potulnymi owcami, które służą jedynie do strzyżenia?
  Nie ma różnicy, czy wygra ta, czy inna partia.
  System jest zły. To jest rak, który wyniszcza nas wszystkich.

 • jaklucz

  Oceniono 8 razy 6

  Po co nam parlament, rząd, ustawy i inne takie głupoty skoro decyzja pana dyrektora, biskupa, czy innego urzędnika jest ponad prawem.? Ustalmy wreszcie oficjalnie , że jesteśmy bananowym państewkiem feudalnym i przestańmy robić jaja z demokracji.

 • j2_3

  Oceniono 5 razy 5

  "A wszystko rozbija się o przepisy i ich interpretację." Bo w Polsce wszystko sie interpretuje . Kazdy przepis , kazdy paragraf . A powinno sie robic tak jak w przepisie czy paragrafie "STOI" napisane . To nie jest interpretacja . Kazdy nagina przepisy i paragrafy jak mu pasuje . Kazdy tak robi urzednik, handlowiec, prezes, kierowca, gornik, nauczyciel, policjant itd. Kazdy i wszyscy razem. I nie ma sie co dziwic ze potem wszyscy mowia ze w kraju jest burdel .Za ten burdel my wszyscy odpowiadamy.

 • r0b0l

  Oceniono 5 razy 5

  co jest warte państwo, które jawnie działa przeciw swojemu narodowi?
  Tyle co każdy inny okupant
  Po mojemu czapa nalezy sie kilku urzedasom

 • jkredman

  Oceniono 5 razy 5

  Grzegorz Bartolik, Wojciech Giermaziak i Artur Fałek oraz nadzorujący Departament Lekowy Igor Radziewicz Winnicki - czy kontrolą dochodów tych panów zajęły się Urzędy Skarbowe, czy CBA sprawdza ich kontakty, czy minister Bartosz Arłukowicz popiera opinie, czy o nich wiedział, jakie decyzje w związku z ich przygotowaniem i wydaniem zamierza podjąć,
  czy ktoś złożył doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, jeżeli nie to dlaczego,

 • ox1970

  Oceniono 5 razy 5

  Przecież gołym okiem widać, że sprawa śmierdzi. Przepisy są, marże ustalone (sensownie czy nie to już inna sprawa), a dyrektor departamentu wydaje akt prawny, który ogranicza stosowanie przepisu ustawy. To przypomina czasy dawno minione i sławne okólniki. Jest to absurdalny sposób interpretacji i stosowania prawa. Nie zdziwię się, jeżeli część dochodów hurtowni trafia ma konta urzędników Ministerstwa Zdrowia (prywatne lub kontrolowanych przez nich spółek krajowych lub zagranicznych). Proceder wydaje się łatwy do złapania i ograniczenia, a nikt tego nie robi. Są instrumenty finansowe, które umożliwiają stosowne karanie hurtowników za stosowanie zawyżonych marż, przepisy karne (np. sprowadzenie niebezpieczeństwa utraty zdrowia lub życia - leki ratujące życie są niedostępne), przepisy administracyjne - odebranie koncesji i inne. Musi wystąpić tylko tzw. wola polityczne właściwej interpretacji i stosowania już istniejących przepisów.

 • si-si2

  Oceniono 5 razy 5

  Jedynym perfekcyjnym , iście mistrzowskim działaniem t e g o rządu jest utylizacja ludzi starych, chorych i kalekich oraz.... lekceważenie i pogarda dla zdrowych i młodych

 • k1985

  Oceniono 5 razy 5

  Kamieni ku pa w państwie po pieranym przez gazetę....

 • dyrdymalista

  Oceniono 7 razy 5

  Tam gdzie łapy wsadza rząd czuć od razu silny swąd.

 • jacz3

  Oceniono 4 razy 4

  czy wiecie, że uwolnienie rynku leków powoduje ogromną obniżkę leków , tak od startu. NFZ nie jest stworzony po to aby dbał o tzw. pacjenta tylko aby stal na straży urzędników , lekarzy i farmaceutów. Pacjent został okradziony z 10% pensji na tzw służbę zdrowia i stał się jakby zbędny. Okradziono go bo zapłacił za coś co nigdy nie będzie dotrzymane. Jak zachoruje to dostanie termin za kilka miesięcy.
  Co należy zrobić ?
  1. znacznie zmniejszyć przymusowa składkę. W to miejsce wprowadzić niewielkie opłaty za wizyty czy za dzień w szpitalu.
  2. Zlikwidować NFZ i wprowadzić kilka kas a do wybranej będzie wpływała składka.
  Tylko tyle.
  W Rosji jedzie Putin do okręgu i każe podpisywać podwyżki dla pracowników.
  W Polsce urzędnik narzuca % marży. To jest to samo. Myślenie życzeniowe.
  Firma produkuje lek za 10 zł i przy marży 20% kosztowałby 12 zł
  Ale firma wykazuje że lek kosztuje ją w produkcji 100 zł plus marża 5 % i jest cena 105 zł.
  I pacjent płaci znacznie drożej sam, a dopłaca budżet czyli też pacjent tylko wcześniej okradziony na przymusowe leczenie.
  Urzędnik się cieszy a firma farmaceutyczna ma to w d.
  Dlaczego te zakute komunistyczne łby niczego się nie nauczyły z historii PRL ?
  Wprowadzono kartki na mięso bo niby go brakowało.
  Na bazarze można było dokupić za kilka x wyższa cenę.
  Debatowano wielce czy uwolnić rynek mięsa.
  Jak go w końcu uwolniono to okazało się, że mięsa jest do oporu a cena spadła 3 x.
  Identycznie jest z lekami.
  Należało by rozważyć czy nie zakazać reklam leków w mediach.
  Ludzie sa naiwni jednak i jak widza reklamę typu : nażryj się a potem weź lek to niestety ale kupują leki.
  Nadmiernie i bez potrzeby.

 • nikodem123

  Oceniono 4 razy 4

  Smoleńczyków jednak łatwo wodzić za nos!

  Wystarczy napisać "hurtownie wywożą, więc brakuje leków dla polskich pacjentów"

  Nikt ze smoleńczyków nie zada sobie pytania, jak system obrotu lekami działa. Przepis UE o imporcie równoległym to już kompletna abstrakcja.

  Może po raz ostatni wyjaśnię!
  Nie ma w Polsce leków, bo Big Pharma ogranicza dostawy do polskich hurtowni, aby polskie hurtownie nie reeksportowały leków do niemieckich hurtowni.

  Polskie hurtownie zarabiają, Big Pharma traci. Tak to wygląda.

 • ewangelizator_carvingu

  Oceniono 4 razy 4

  ostatnio lekarz przepisał mi fraxiparine, zastrzyki przeciwzakrzepowe w brzuch, ku mojemu zdziwieniu znalazłem je dopiero w 10tej odwiedzonej aptece (na szczęście mam samochód z automatem i uszkodzona lewą nogę, nie wyobrażam sobie jak ktoś o kulach gania po aptekach w poszukiwaniu tego leku), gdzie pani wytłumaczyła mi mechanizm funkcjonujacy na rynku, tak oto sprawdziło sie powiedzenie: urzednik chciał dobrze a wyszło jak zwykle, ministerstwo załatwiło tanie leki na czym zarobiło kilku biznesmenów a pacjenci stracili na dostepnosci

 • strange_email

  Oceniono 6 razy 4

  Powiedzmy sobie szczerze kto tym smutnym krajem rzadzi od kilku lat...

 • villk

  Oceniono 14 razy 4

  "Trzeba być frajerem, żeby sprzedawać nowoczesne leki w kraju "

  trzeba być skur.ysynem żeby chcieć zarabiać na ludzkiej krzywdzie.

 • polsz

  Oceniono 6 razy 4

  panowie Grzegorz Bartolik, Wojciech Giermaziak i Artur Fałek już swoje "zarobili". A jak odejdą z ministerstwa to dostaną prace w jakiejś sieci hurtowni

 • dezyd

  Oceniono 3 razy 3

  Z tego wynika, że dyrektor departamentu w MZ zamiast dbać o dostęp obywateli do leków, instruuje przedsiębiorców, jak zarabiać na ich wywożeniu z Polski. A gdzie jest minister Arłukowicz i wszystkie służby kontrolne?

 • plastikpiokio

  Oceniono 5 razy 3

  biorą swoją DOLE i wydają zezwolenia na wywoz.-----a my syropek z cebuli i aby do maja.

 • cynnik2

  Oceniono 5 razy 3

  Coraz częściej mam wrażenie, że trzeba być frajerem, żeby w Polsce mieszkać. Dla normalnych, uczciwych ludzi jest tu coraz mniej miejsca.

 • r1234_76

  Oceniono 5 razy 3

  Głosujcie frajerzy na PO. To 'lub czasopisma' było chyba mniejszym kryminałem, bo nie narażało zdrowia pacjentów. Tymczasem działania MZ powodują brak lekarstw dla chorych ludzi w naszym kraju. Chyba czas na prokuraturę.

 • azjael

  Oceniono 5 razy 3

  a taka insulina w UK dla chorych jest za friko i nie ma problemów z dostaniem jej w aptece.

 • saiv

  Oceniono 3 razy 3

  Za takie zarządzanie ministerstwem należy po prostu panu ministrowi Arłukowiczowi dać zwyczajnie w mordę.

 • nikodem123

  Oceniono 3 razy 3

  Leków brakuje, bo Big Pharma ogranicza dostawy leków do Polski.
  Boi się "importu równoległego". To znaczy: boją się, że polskie hurtownie będą zaopatrywać hurtownie niemieckie w leki po tańszej cenie niż producent.

  Jakie to proste!
  Nie rozumiecie tego? Naprawdę?!

 • kolega22

  Oceniono 3 razy 3

  no cóż, wygląda na to, że panowie rządzący po prostu trzepią kasę i mają w nosie Polskę, rozumiem Tusk uciekł sprawiedliwości podając się za męża stanu, ale co na to miłościwie nam panujący prezydent Komorowski, przecież ma prawo inicjatywy ustawodawczej, widać aż tak bardzo mu nie zależy na tym aby działo się lepiej. Wybierzmy znowu tych samych, będą nas robić w konia jeszcze sprytniej, znaczy bez mydła nawet.

 • dokowski

  Oceniono 3 razy 3

  Od dawna wszyscy wiemy, że resort zdrowia jest najbardziej skorumpowanym resortem

 • shark_ik

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe ile dostali w lape ci dyrektorzy za tak korzystna interpretacje...

 • teczowyninja666

  Oceniono 9 razy 3

  Rychło w czas, od półtora roku nie można dostać Atimosu na astmę tylko jego g..ne zamienniki po których ból rozsadza głowę. A paczki pełne inhalatorów jada sobie w chłodni na zachód. To dzięki aktualnej Pani Premier jest ten pieprznik. Kiedy leki (na astmę) były refundowane, pacjentów było na nie stać a aptekarze i tak na nich zarabiali. Potem P. Ministra zdrowia jednym wpisem zrobiła podwyżkę cen z ok. 5 groszy do około 110 zł. Nie wiem ile to procent, nie chce mi się liczyć bo głowa mnie boli po tanich podróbach. Hurtownia farmaceutyczna sprzedała je żeby zarobić bogatszym ode mnie.

 • joe_brody

  Oceniono 5 razy 3

  Patrząc na chłodno - sytuacja patowa. Nawet jeśli ministerstwo narzuci hurtowniom wywożącym leki 5% marżę, to ten punkt przepisów łatwo ominąć. Wystarczy, jeśli właściciel hurtowni zarejestruje za granicą podmiot gospodarczy o tym samym profilu działalności, i tylko jemu będzie sprzedawał leki, a ten pociągnie interes dalej. Tylko wtedy podatek od tego zysku zgarnie fiskus w Luksemburgu, albo innym raju podatkowym... Tak więc urzędnicy nie są tacy głupi, głupi jest przepis o sztywnej marży, ale nikt go nie ruszy, bo wtedy musielibyśmy więcej płacić za leki, a MZ - więcej wydawać na refundację...

 • olewca

  Oceniono 5 razy 3

  Po za tym ze Polska to wielki syf - sprawa wskazuje na mafijne praktyki producentow lekow. To jak z ruskim gazem - sprzedany okrezna droga jest tanszy.
  Jeba... EU i globalizacje - to sa tego skutki.

 • gazeta-290

  Oceniono 5 razy 3

  Na jednolitym rynku UE nie jest możliwe powstrzymanie eksportu leków z Polski.
  Obecnie, rzeczywiście eksport jest wykonywany w oparciu o niejasne interpretacje przepisów, jednakże to bardziej "lenistwo" niż nielegalny proceder. W oparciu o obowiązujące przepisy, bez żadnych dodatkowych interpretacji, każdy hurtownik czy tez aptekarz mógłby eksportować. Miałby jednak trochę więcej papierkowej pracy do wykonania, więc upraszcza sprawę i posługuje się "interpretacją" - lecz można to samo zrobić legalnie bez "interpretacji" -tylko w trochę inny w pełni legalny sposób.
  Problemem są rzeczywiście ceny, i one będą się niestety wyrównywać.
  W Polsce też można kupić tańszą aspirynę z "rynku równoległego" , a także inne leki.

 • nikodem123

  Oceniono 11 razy 3

  Nie "wywóz" tylko "reeksport". Działanie jak najbardziej zgodne z prawem UE.

  Big Pharma napuściła dziennikarzy,aby zmniejszyć swoje straty.

  Mecenas Paulina Kieszkowska-Knapik autorka kilku ekspertyz prawnych dla Infarma -związku polskiej Big Pharmy

  infarma.pl/uploads/tx_newsext/34hdyssha6.pdf
  infarma.pl/uploads/tx_newsext/08-11-04_ustawa_koszykowa.pdf
  Na reeksporcie hurtownie zarabiają, a Big Pharma traci. Hurtownie niemieckie zamiast kupować od producenta po wyższej cenie zaopatrują się u polskich hurtowników poniższej cenie.

  Kto nie widzi tego, o co tu chodzi naprawdę jest po prostu ślepy.

 • tbgmbx

  Oceniono 7 razy 3

  Socjalizm zawsze prowadzi do absurdów. Jeżeli państwo ustawowo ogranicza marżę hurtową na jakiś towar sprzedawany przez podmioty krajowe odbiorcom krajowym, to z góry wiadomo, że egzekucja tego w sprzedaży odbiorcom zagranicznym będzie fikcją, bo ci odbiorcy nie są ograniczani naszą ustawą i przyjmą takie marże, jakie dyktuje rynek. Nawet jeśli urzędy skarbowe zaczną badać każdą fakturę wystawioną w Polsce, to hurtownia przeniesie się lub utworzy oddział za granicą. Z prawami rynku nikt nigdy w dłuższym okresie nie wygrał.

 • marini2

  Oceniono 5 razy 3

  taaaa, a w UK leki dla dzieci bezpłatne, a dla dorosłych refundowane powyżej 40 £ , czyli jak jesteś chory i lekarz zapisze ci leków od liku, płacisz tylko 40 £ , resztę pokrywa Państwo. We Francji leki są refundowane w 100%.
  To gdzie ci hurtownicy wywożą te leki? chyba na Białorus albo do Rosji...

 • quiconque

  Oceniono 7 razy 3

  i mamy panią premier lekarza na czele rządu, Boże ...

 • 1stanczyk

  Oceniono 2 razy 2

  Kogo jeszcze dziwi bezprawie "patriotycznego" pokolenia okrągłostołowego "patriotycznego" gó...arstwa w naszym kraju ??

  Chyba tylko już tych jak Żakowski, Wielowiejska i paru innych co tym dzisiejszym typowym dla przegranych bo nieuzwyczajnianej głupich gnojków pustym wyszczekaniem chcą dzisiejszym medialnym oburzeniem podreperować sobie dobre samopoczucie po przeszło 25 latach aktywnego propagandowego wspierania rzadow zwykłej dobrze jeśli tylko złodziejskiej a nie sprzedajnej i kolaboracyjnej nikczemnej i podlej hołoty w naszym kraju której dzisiejsze wzorce do obywatelskiej rangi wyniósł w swoim czasie "gruba linią" sp Mazowiecki.

  Wyrosłe z awansu spolecznego "dyktatury proletariatu" gó... niezależnie od takiego czy innego przebrania, z tym czy to w "demokratyczne" czy to w watykańskie szatki włącznie, popłynie zawsze tym samym rynsztokiem złodziejskiego bezkarnego bezprawia by w postokrągłostołowym szambie moc wspólnie dumnie uchodzić za nowe krajowe "elity" ....

 • kamilakarabasz

  Oceniono 2 razy 2

  Dziwne, że firmy farmaceutyczne nie krzyczały o tym głośno. Czyżby nikt w MZ nie donosił firmom?! Nie wierzę!

 • mothra.to.ja

  Oceniono 4 razy 2

  Chciałabym tylko wiedzieć, co na ten oszukańczy proceder sumienia tych pożal się boże aptekarzy.

 • mortimer999

  Oceniono 4 razy 2

  Widze że GW dostało spora kasę od firm farmaceutycznych za pisanie tych bzdur.

  Prawda jest taka ze Niemcy sa bogate a Polska bardzo biedna dlatego miedzynarodowe firmy farmaceutyczne sprzedaja niemieckim hurtowniom leków swoje produkty za 4-5 x większą kasę niż hurtowniom w Polsce (po prostu Polaków nie stac na drozsze leki a refundacja jest u nas prawie zadna w porównaniu z niemcami (w Niemczech do 18rz wszystkie leki sa za darmo - płaci za nie państwo). Więc apteki w Niemczech wola kupować leki z polskich hurtowni a nie z niemieckich bo sa 5 x tańsze.

  To bardzo dobrze dla Polski gdyz nasze państwo zarabia na podatku VAT od sprzedaży tych leków do Niemiec oraz na podatku CIT od zysku hurtowni. Poza tym zarabiaja hurtownicy i wszystkie osoby przez hurtowników zatrudnione.

  Firmy farmaceutyczne na tym traca i to sporo gdyz niemcy wola za nizsza cene kupowac leki z Polski. Dlatego ograniczają sprzedaż leków w Polsce by ten proceder ukrócić i leków w Polsce brakuje.

  skorumpowani politycy zamiast uchwalic ustawe która nakazuje tym zlodziejom z firm farmaceutycznych dostarczania leków w zakontraktowanej ilosci to uszczelniają granice aby firmom farmaceutycznym było dobrze.

  A tak to mafia z wiejskiej dogadała sie z mafią firm farmaceutycznych i tracimy na tym wszyscy ze skarbem państwa włacznie.

 • uzdek98

  Oceniono 4 razy 2

  a od kiedy to pierdzistolki szczura-karierowicza przejmuja sie chorymi... niedlugo ich szemrany herszt alkoholik zostanie wyrzucony na pysk, wiec teraz szabruja ile moga ...

 • arkalionxp

  Oceniono 6 razy 2

  Faktycznie,to państwo działa tylko teoretycznie.

 • wwim

  Oceniono 4 razy 2

  "Mówi się, że rocznie wyjeżdżają leki warte miliardy złotych " - no i o czym tu deliberować ? Przecież od początku artykułu wiadomo że chodzi o potężne pieniądze i tylko jednego nie rozumiem - dlaczego w MZ od dawna nie siedzi CBA ?

 • bz-ch

  Oceniono 2 razy 2

  Brakuje szczepionek dla 5 latków.

 • pitosoko

  Oceniono 2 razy 2

  Marża, nawet 5%, powinna być liczona i dla aptek i dla hurtowni od faktycznej ceny zakupu leku a nie od od limitu i to jeszcze najtańszego odpowiednika. Może wtedy hurtowniom nie opłaciłoby się wywozić leków za granicę. Jak zwykle państwo wie na kim zarabiać szkoda że tylko kosztem ludzi.

 • floryda77

  Oceniono 6 razy 2

  Artykuł na zamówienie koncernów farmaceutycznych. Takiej szmiry dawno nie czytałem. Czy autor Michał Janczura uważa, że wszyscy w Polsce są tępi? Większość towarów jest w Polsce sprzedawanych drożej niż Niemczech czy krajach skandynawskich. Na reeksporcie zarabiają wszyscy dookoła. Ministerstwu Zdrowia udało się zbić cenę wielu leków i koncerny robią panikę, że hurtownicy reeksportują leki. Leków brakuje nie z powodu wywozu a z powodu limitowania dostaw przez producentów. To są monopolistyczne praktyki i są karalne w UE. Za taki artykuł powinien się panem zainteresować prokurator.

 • lukki69

  Oceniono 4 razy 2

  Służba zdrowia nie istnieje...czas oczekiwania między internistą a specjalistą nie pozwala na leczenie....to taka wielka fikcja..podobnie jak nasze prawo w niektórych miejscach..dlatego śmieszy mnie kampania wyborcza w kontekście stanu pewnych sektorów..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX