Ambasador USA odebrał notę protestacyjną ws. wypowiedzi o Holocauście. "W USA nie uważamy, że Polska była odpowiedzialna za Holocaust"

- W USA nie uważamy, że Polska była odpowiedzialna za Holocaust - zapewniał Stephen Mull, ambasador USA w Polsce, odpowiadając na stwierdzenie szefa FBI, jakoby Polska była "współwinna" nazistowskich zbrodni. Ambasador zaznaczył, że podobne sugestie są "błędne, szkodliwe i obraźliwe".

Polub i bądź na bieżąco!

- Jakiekolwiek sugestie, że Polska czy jakikolwiek inny kraj poza nazistowskimi Niemcami był odpowiedzialny za Holocaust, są błędne, szkodliwe i obraźliwe - mówił Stephen Mull, ambasador USA w Polsce na konferencji prasowej.

"Zrobiłbym to inaczej"

Mull odnosił się do słów Jamesa Comeya, szefa FBI, który stwierdził, że Polacy i Węgrzy są "współodpowiedzialni" za Holocaust. - W USA nie uważamy, że Polska była odpowiedzialna za te zbrodnie - zapewnił Mull. Gdy dziennikarze dopytywali ambasadora o jego reakcję na słowa Comeya, stwierdził: - Gdybym ja miał powiedzieć coś takiego, zrobiłbym to inaczej.

Ambasador został w tej sprawie wezwany do polskiego MSZ. Otrzymał od wiceministra Soczewicy notę protestacyjną i wezwanie do przeprosin.

- Oczywiście zapewniłem wiceministra, nie jest stanowiskiem Stanów Zjednoczonych, że Polska była w jakikolwiek sposób odpowiedzialna za Holocaust - to była tylko i wyłącznie praca nazistowskich Niemców - zapewnił po spotkaniu. - Oczywiście rozumiemy, jak te wypowiedzi zostały odebrane w Polsce, i żałuję, że są takie sugestie. Mam teraz zadanie, a także polecenie tutejszego ministerstwa, aby naprawić tę sytuację. Jeszcze dzisiaj skontaktuję się z Waszyngtonem i z biurem FBI i myślę, że będzie w tej sprawie odpowiedź - stwierdził. Podkreślił też, że jak tylko pojawi się oficjalne stanowisko, zostanie ono opublikowane.

- Rozmowa odbyła się w atmosferze żalu, ale muszę podkreślić, że wszystko to jest w kontekście naszych bardzo ciepłych i dobrych stosunków. Nawet w najlepszej przyjaźni są czasem nieporozumienia i właśnie po to mamy ambasadorów, żeby naprawiać takie sytuacje.

"Szersze przesłanie Comeya było takie..."

- Dyrektor Comey na pewno nie zamierzał sugerować, że Polska w jakiś sposób była odpowiedzialna za te zbrodnie. On nie chciał umniejszyć wkładu Polaków, jak w Żegocie, jak prof. Karski, który tak odważnie walczył, by ochronić Żydów przed Holocaustem - zapewniał Mull.

- Szersze przesłanie Comeya było takie, że na świecie było wielu ludzi, którzy pomogli zbrodniarzom nazistowskim, albo byli ludzie, którzy niedostatecznie reagowali, także w USA. On chciał powiedzieć, że w przyszłości wszyscy na świecie musimy postanowić, że jeśli będzie znak nowego Holocaustu, musimy odważnie przeciwdziałać - podkreślał.

Mull zaznaczył, że wczoraj kontaktował się z FBI. Wyraził też nadzieję, że jutro pojawi się oświadczenie bezpośrednio z biura Comeya.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (16)
Ambasador USA odebrał notę protestacyjną ws. wypowiedzi o Holocauście. "W USA nie uważamy, że Polska była odpowiedzialna za Holocaust"
Zaloguj się
 • arezo

  Oceniono 25 razy 15

  Przepraszamy Was Żydzi za polskie obozy koncentracyjne i Was Ukraińcy za Wołyń i rzezie jeńców w Powstaniu Warszawskim, jak również Was Niemcy, pardon Naziści, za napadnięcie Was 01.09.1939r., w tym za to, że jako naród cywilizowany nawet nie wypowiedzieliśmy wam wojny. Aby zaspokoić roszczenia Żydów, sprzedamy Niemcom lasy, a Was Ukraińcy będziemy do ostatniej kropli krwi polskiego żołnierza bronić przed Putinem. Wy w tym czasie leczcie się i studiujcie w polskich szpitalach i uczelniach na koszt polskiego podatnika. Was Amerykanie także przepraszamy za zdradę w Jałcie, w zamian kupujemy za miliony USD Wasz złom z demobilu i chętnie uderzymy na Rosję byleby Wasza finansjera zarobiła miliardy na tej wojnie. Czy coś pomyliłem?

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 21 razy 15

  Ja też bym o tych czasach powiedział inaczej.
  W czasie gdy w Polsce hitlerowcy mordowali Żydów i Polaków, Amerykanie nim przystąpili do wojny (a trochę wody upłynęło), skrupulatnie wywiązywali się z umów gospodarczych z III Rzeszą.
  Sam Ford był z siebie bardzo zadowolony.
  Karskiemu, kurierowi z Polski, mało kto chciał dać wiarę w masowe pogromy Żydów.
  My Polacy też mamy swój niechlubny wkład w tej ponurej historii.
  Ale na tyle mizerny, że trudno obciążać winą cały naród.
  Wielu Polaków również Żydom pomagało.
  To zrzucanie winy na inne narody, to nie czasami z powodu bierności swoich przodków?

 • arvelli_net

  Oceniono 17 razy 13

  ... cóż, jeśli Amerykanie nie mają sobie nic do zarzucenia w kwestii eksterminacji ludzi to KTO wymordował rdzennych mieszkańców kontynentu? Kto sprowadził, torturował i wykorzystywał w niewolniczej pracy czarnych?

 • Andrzej Lisiak

  Oceniono 10 razy 6

  Napluł nam na buty. To fakt. Niech teraz ci z Polaków, którzy o USA jak o nieboszczyku - czyli tylko dobrze albo wcale - zlizują tą plwocinę

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 10 razy 4

  Swoją drogą, jeśli nasz prezio twierdzi, że nikt nas nie wyzwolił w 1945 a wręcz przeciwnie, to można dojść do błędnego wniosku, że po drodze było nam bardziej z Hitlerem.
  Potem taki młody Joński widzi Powstanie Warszawskie gdzieś w okolicach stanu wojennego.
  To co się dziwić jakiemuś Amerykaninowi, dla którego taki kraj jak nasz ma mniejsze znaczenie niż bliskowschodnie prowincje.

 • klara551

  Oceniono 3 razy 3

  No cóż szef FBI nie zauważył takiego państewka jak Czechosłowacja i Teresin,Judenratów,tępienia Palestyńczyków,ale czego można wymagać albo czego należy wymagać od urzędasa który wie ,że jego racjość jest naj racniejsza?

 • arezo

  Oceniono 11 razy 3

  USAizraelscy Go Home. Zostawcie nas w spokoju... my chcemy żyć w spokoju.

 • tani_dran

  Oceniono 6 razy 2

  Generalnie możemy wielkim mocarstwom nadmuchać. Odkąd oba- ma ściska się z pucinem i mruga do niego okiem żeby się nie przejmował europą, to możemy zrobić 2 rzeczy. Przestawić reaktor w Świerku na produkcję bombek i wprowadzić wizy dla dla wiesniaków z usa

 • kleklektyk

  Oceniono 3 razy 1

  Główny Agent Kraju (kraju nad Potomakiem, ma się rozumieć) powinien choć trochę być wyedukowany. To stanowisko dla ludzi wykształconych. Od latania z kałachem albo wyplatania propagandowych bzdur są zwykli cyngle, o wrażliwości i rozumie nosorożca. Tacy jak ci rosyjscy, co to ich tu często musi czytać, niestety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX