Może czas na polską Ligę Przeciwko Zniesławieniu? "Prawnicy organizacji mogliby w sądzie wygrać z szefem FBI"

Wg Michała Szułdrzyńskiego "Polska nie zrobiła wystarczająco dużo, by wyeliminować takie wypowiedzi" jak słowa szefa FBI nt. "współodpowiedzialni" za Holocaust. Bronią w walce z takimi wypowiedziami powinna być -zdaniem dziennikarza "Rz" - polityka historyczna. Zbigniew Parafianowicz z "DGP" uważa, że to nie wystarczy. - Państwo w starciu z szefem FBI jest bezbronne. Organizacja pozarządowa jest w stanie osiągnąć więcej - mówił w TOK FM.
Zdaniem szefa działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej" w Polsce brakuje organizacji typu amerykańska Liga Przeciwko Zniesławieniu. Celem działającej od ponad stu lat organizacji jest walka z nienawiścią i uprzedzeniami wobec Żydów.

- Taka organizacja na drodze sporu prawnego jest w stanie realnie osiągnąć więcej niż państwo. Jestem w stanie sobie wyobrazić sytuacje, w której prawnicy tej organizacji wygrywają spór prawny z szefem rządowej amerykańskiej agencji. Państwo w starciu z szefem FBI jest bezbronne - mówił Parafianowicz w TOK FM.

Wypowiedź Jamesa Comey'a skrytykowali prezydent i premier. MSZ wręczyło ambasadorowi USA notę protestacyjną i wezwanie do przeprosin.

Postawić na politykę historyczną

Według Jana Wróbla jeszcze kilkanaście lat temu pomysł powołania polskiej ADL oceniono by jako "megaobciach". - Bo w latach 90. większość polskiej inteligencji rozumiała swoje zadaniem jako uświadamianie Polakom grzeszności części naszych dziejów. Uznano by, że takie ligi robią tylko prawicowi wariaci - ocenił.

Ale zdaniem Michała Szułdrzyńskiego najważniejszą rolę do odegrania w walce z kłamliwymi wypowiedziami dotyczącymi Polski ma państwo. Poprzez politykę historyczną.

- Polska nie zrobiła wystarczająco dużo, by wyeliminować takie wypowiedzi jak słowa szefa FBI. Oczywiście nie odpowiadamy za amerykański system edukacji, ale odpowiadamy za presję, którą jesteśmy w stanie wywierać na kraje i na zagraniczną opinię publiczną. Nie chodzi o prawicowe fobie, budowanie propagandy tylko o realne interesy. Elementem polityki historycznej są m.in. budowa muzeów, ale też promowanie pewnej narracji historycznej, pewnych filmów - wyliczał publicysta "Rzeczpospolita".

Wziąć przykład z Ormian

Inny dziennikarz "Rz" - Jerzy Haszczyński - podpowiada, że tego jak prowadzić politykę historyczną Polska może uczyć się od Ormian. Najlepszym dowodem skuteczności jest walka o pamięć o rzezi Ormian, która rozpoczęła się 24 kwietnia 1915 roku.

"Słaba Armenia wspierana przez wpływową diasporę ormiańską potrafi wymusić na różnych krajach rezolucje potępiające ludobójstwo, mimo że naraża to je na pogorszenie stosunków z Turcją. Nie porównuję ofiar ormiańskich do polskich, pokazuję tylko, że wielki wysiłek narodu, wspólny niezależnie od opcji politycznej i miejsca zamieszkania, daje efekty" - napisał Haszczyński.

Przed tygodniem rezolucję w sprawie rzezi Ormian przyjął Parlament Europejski. Kilka dni wcześniej papież.

Franciszek nazwał wydarzenia sprzed stu lat "pierwszym ludobójstwem XX wieku".

W obu przypadkach władze Turcji zareagowały bardzo ostro. Po słowach papieża turecki MSZ wezwał do Ankary na konsultacje swojego ambasadora w Watykanie. Wezwano też na rozmowę nuncjusza apostolskiego w Turcji.

Przedstawiciele tureckiego rządu powtarzali, że słowa Franciszka są "bezpodstawne" i odbiegają "od rzeczywistości historycznej".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (34)
Może czas na polską Ligę Przeciwko Zniesławieniu? "Prawnicy organizacji mogliby w sądzie wygrać z szefem FBI"
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 15 razy 11

  Bardziej Polaków zniesławia agent Macierewicz i zamachowiec Kaczyński, niż jakiś watykańczyk Comey ale może pomysł słuszny.

 • kapitan_siekacz

  Oceniono 10 razy 10

  Może? To było oczywiste już lata temu że to jest konieczne żeby zatrzymać tą falę. Wynająć dobra żydowską kancelarię prawną z Manhattanu, ścigać wszelkie gazety, telewizje, urzędników za "polskie obozy koncentracyjne" i inne bzdury. Po paru zasądzonych wielomilionowych odszkodowaniach nauczyli by się.

 • pa.gg

  Oceniono 10 razy 2

  Oczywiście, że coś takiego jest potrzebne. Wypadało by jeszcze bardziej zaktywizować polską Polonię w USA.

 • wlomat1

  Oceniono 1 raz -1

  Czas na taką "Ligę" to już jest od dawna.
  Z tym że swoje działania powinna zacząć od Polski - bo tu jest najwięcej zniesławień >!>!>!>!

 • Karol Ostrowski

  Oceniono 1 raz -1

  www.facebook.com/DemokracjaBezposrednia/photos/a.249757315119382.54640.249677948460652/796894257072349/?type=1&theater DB

 • ciemnyluddd

  Oceniono 19 razy -3

  Wywińmy jeszcze jeden "patriotyczny" cyrk... Jakby światu "Zamach Smoleński"... JESZCZE NIE WYSTARCZYŁ

 • krukpl

  Oceniono 9 razy -5

  Boże NIE !!!
  Jeszcze staniemy się zakładnikami "skrzywdzenia histerycznego" i odwrócą się od nas nasi przyjaciele gdyż zamiast przyjaźni będziemy sprawdzać czy krzywo im z oczu patrzy .

 • getz54

  Oceniono 12 razy -6

  A nie przyszło panu czasem do głowy panie Szuldrzyński, ze zamiast tworzenia nowej polityki historycznej, po której okaze się kolejny raz, ze Ziemia jest płaska nalezy najpierw naprawic krzywdy ? Zwrócic zagrabione Zydowskim rodzinom mienie, wypłacic rekompensaty i odszkodowania, z taką samą gorliwością jak zrobiła to kościelna komisja majątkowa, tylko z większym poszanowaniem prawa.
  Nasza polityka historyczna jakos nie znajduje zwolenników na Ukrainie, Zaolziu, zawłaszczanie sobie obywateli typu, Kopernik Polakiem był, Ziemie Odzyskane, budzą jedynie salwy śmiechu wśród historyków europejskich. Czym bardziej obsmarkany i biedny, tym ma większy honor ma i pretensje do wszystkich wokół, większą skłonnośc do obrazania się i obrazania innych. Ta bieda i gile po pachy dają mu do tego prawo. Tak myśli Kaczyński. Jak ktos ma pieniądze to skądś je ma, ja nie mam konta w banku, prawa jazdy, telefonu komórkowego, mam więc prawo do moralizowania i rządzenia. Nie daj Boze takich ograniczonych przywódców panie Szuldrzyński. I niech pan nie buja w obłokach, ze ktoś jest w stanie postawic na wniosek Polski dyrektora FBI przed sądem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX