"Nie ma badań potwierdzających cudowne działanie oleju z konopi". Wiceminister zdrowia nie chce liberalizacji przepisów

- Jeśli jakakolwiek firma farmaceutyczna uznałaby, że olej konopny jest lekiem, to wprowadziłaby go na rynek. Nikt tego nie zrobił - stwierdził wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Przekonywał w TOK FM, że w Polsce nie ma problemów ze stosowaniem leków na bazie marihuany, bo są dopuszczone do użytku. - Opowiadanie, że jest cudowny specyfik, a rząd nie chce z tego skorzystać, jest zakłamywaniem rzeczywistości.
Według wiceministra zdrowia za wywołaniem tematu stosowania marihuany w medycynie stoi "część środowisk, które chcą zliberalizować" przepisy ustawy antynarkotykowej. - Opowiadają niestworzone rzeczy - stwierdził Neumann w "Poranku Radia TOK FM".

O dopuszczaniu leków na bazie marihuany nie ma co mówić, bo jak przekonywał wiceminister, w Polsce tego typu specyfiki są stosowane - m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka. Na przykład w leczeniu w dzieci padaczki lekoopornej.

- Część takich leków jest w normalnej sprzedaży, inne są ściągane do Polski na specjalne zamówienia lekarzy. Są procedury dotyczące tego, jak zdobyć lek, którego składnikiem jest marihuana czy substancje z marihuany.

Dlaczego na liście tych specyfików nie ma oleju konopnego? - Jeśli jakakolwiek firma farmaceutyczna uznałaby, że olej jest lekiem, który daje efekt medyczny, to wprowadziłaby go na rynek. Nikt tego nie zrobił.

Wiara czyni cuda?

Mimo tego, że polskie prawo nie zezwala na stosowanie oleju konopnego, pacjenci korzystają z tego specyfiku. Kupują olej na czarnym rynku lub sprowadzają z zagranicy, jak pani Marta i jej chory na raka mąż Mariusz, których historię opisała reporterka TOK FM Małgorzata Waszkiewicz.

- Nie ma żadnych badań naukowych, potwierdzających cudowne działanie oleju z konopi w leczeniu wszystkich możliwych chorób. Wiem, że są pacjenci gotowi kupować w internecie czy na bazarze cudowne leki, niedopuszczone do stosowania w Polsce. Mamy wielu szamanów, wciskają ludziom różne rozwiązania. Lepiej skorzystać z pomocy lekarza - ocenił Sławomir Neumann w TOK FM.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (85)
"Nie ma badań potwierdzających cudowne działanie oleju z konopi". Wiceminister zdrowia nie chce liberalizacji przepisów
Zaloguj się
 • Marek Gudaniec

  Oceniono 149 razy 141

  Dzień dobry.
  Jestem ojcem Max`a, który jest leczony MM w CZD.

  Jak słucham wypowiedzi takich osób jak Pan wiceminister, to ręce opadają. Jak można wrzucić nas rodziców do jednego worka z osobami próbującymi od lat zliberalizować nasze prawo w kwestii marihuany „rekreacyjnej”. Czy temu Panu wydaje się, że rodzice są nienormalni i mają omamy, widząc poprawę stanu zdrowia własnego dziecka, mimo lat leczenia ciężkimi lekami neurologicznymi.

  Takie argumenty, że marihuana nie jest przebadana, są śmieszne, bo warto zadać pytanie – dlaczego nie była badana ? Bo nie ma jej wystarczająco na świecie i nie mają dostępu do próbek ? Nie, nie jest badana, bo firmy farmaceutyczne nie są zainteresowane takimi badaniami, bo mogłoby się jeszcze okazać, że jest bardziej skuteczna niż ich, produkowane w tysiącach ton, chemiczne tabletki. Mówimy o wielomiliardowym biznesie, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

  Z drugiej strony, czy ktoś o zdrowych zmysłach podałby swojemu dziecku lek, który na ulotce ma wymienioną tak długą ilość skutków ubocznych, że od samego czytania włosy się jeżą. Jeden z leków, który podawaliśmy Max`owi, spowodował u niego ślepotę korową i moje dziecko przestało widzieć ! Czy to jest w porządku, tylko dlatego, że w ulotce jest to napisane ? Czy dzięki temu lek jest bezpieczniejszy i zgodnie z prawem moje dziecko nie widzi.

  Moim zdaniem takie badania, które wykazują całą litanię skutków ubocznych (nieraz bardzo ciężkich) powinny być argumentem przeciwko takiemu lekowi i jego ogólnemu dostępowi na rynku. A mimo wszystko takie leki są dostępne, bo mimo całej masy złych rzeczy, teoretycznie mogą pomóc np. w padaczce.

  Nasz kraj potrzebuje wiedzy i edukacji. Ta wiedza jest, więc nie musimy wyważać otwartych już drzwi. Wystarczy po nią sięgnąć – jest w wielu krajach Europy, chociażby w Czechach czy Słowenii.

  Wydaje mi się, że nie można dalej wmawiać ludziom, że ziemia jest płaska …

  Pozdrawiam,
  Marek Gudaniec

 • kat-kk

  Oceniono 91 razy 85

  Z calą pewnością panie Neuman są badania, potwierdzające szkodliwość palenia tytoniu i picia alkoholu, no to do roboty ,leniu śmierdzący.

 • z_mazur

  Oceniono 83 razy 75

  No to polecam panu wiceministrowi np. te wyniki badań:
  www.jci.org/articles/view/37948
  Nie chodzi o jakieś cuda, bo od cudów to są religie. Chodzi o to, że konopie mają udowodnione działanie lecznicze, a przez głupie przepisy dostęp do tych preparatów jest prawie tak samo trudny jak do wzbogaconego uranu.

 • kaplan_szturmowy

  Oceniono 57 razy 51

  kURCZE - pan Neuman na pytanie jakie jest działanie olejku, potrafił jedynie powiedzieć o "specyficznych środowiskach" które chcą zalegalizować palenie Jointa. Gratuluję wykrętu z braku wiedzy. Panie wice - Morfina - taki środek przeciwbulowy - uzależnia i otępia, olejek z Marychy uśmierza ból i jedynym efektem ubocznym może być lekka senność!!! Do szkoły PANIE WICE!!!! A Pani Wielowiejska słabo się na ten wywiad przygotowała - mogła zniszczyć wicenieuka wiedzą, a nie zniszczyła.

 • raab2

  Oceniono 46 razy 42

  .."Mamy wielu szamanów, wciskają ludziom różne rozwiązania"..
  Chwila szczerości o własnym rządzie...

 • bihepi

  Oceniono 51 razy 35

  "Nie ma żadnych badań potwierdzających cudowne działanie oleju z konopi".
  Mamy za to badania wskazujące, że zakazując wszystkiego - MY PLATFUSY- wygramy wybory.

 • Krzyś Kowalski

  Oceniono 35 razy 33

  Panie ministrze nie ma żadnych dowodów że istnieje jakiś bóg a jednak wielu w to wierzy co ciekawsze miliardy złotych rocznie są topione w czym takim mimo że badania czyli historia udowadnia że jeszcze więcej w imię tych bogów ludzi ginie. Z marihuaną jest tak że wiemy iż ma ona jakieś właściwości lecznicze ale wszystkie badania które były prowadzone miały udowodnić jej szkodliwość. Dość dziwne wyjaśnienia jak na ministra i bardzo płytkie.

 • guidoguida

  Oceniono 39 razy 33

  "SZAMANÓW" A szamaństwem niej jest czasem homeopatia? Ta bujda na resorach, jest spoko mimo, że w najlepszym przypadku działa jak placebo, no ale przecież wytwarzane jest toto przez "koncerny" więc i wam coś skapnie politruki. Boją się i kłamią bo konopia może rosnąć na najgorszym rodzaju gleb, każdy może ją na swój pożytek wyhodować, i obejść cały system korpo-lobbystyczno-polityczno-legislacyjny. Poza tym takie leki na bazie roślin byłyby za tanie, i takowych nie da się opatentować...
  Widać czyj interes reprezentuje wiceminister, bo na pewno nie obywateli.

 • kat-kk

  Oceniono 41 razy 33

  Ale po co ta durna dyskusja, z jakimś kościelnym wypierdkiem.Ludzie chcą się tym leczyć i koniec.Niech Neuman lwpiej wytłumaczy, zbawienny wpływ soli do posypywania ulic na organizm wyborcy PO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX