Władysław Bartoszewski nie żyje. "Powiedział mi: Umrę tak, jak żyję - w biegu. Zazdrości mi pan? Ja powiedziałem: zazdroszczę"

Władysław Bartoszewski nie żyje. - Powiedział mi kiedyś: Panie Michale, umrę tak, jak żyję - w biegu. Zazdrości mi pan? Ja powiedziałem: zazdroszczę - wspomina jego przyjaciel, scenarzysta filmowy Michał Komar.
Władysław Bartoszewski zmarł w wieku 93 lat. Na antenie Radia TOK FM wspominał go Michał Komar, scenarzysta i krytyk filmowy, przyjaciel Władysława Bartoszewskiego.

- Władysław Bartoszewski nie był ani lewicowcem, ani prawicowcem. Sam siebie nazywał umiarkowanym, chrześcijańskim konserwatystą. Miał ogromnie dużo wspólnego z chrześcijańskimi demokratami niemieckimi, uważał, że to jest ten umiar, który prowadzi do pojednania - powiedział w rozmowie z TOK FM Michał Komar.

Jak podkreślił, to niesamowite, że osoba o tak ciężkim doświadczeniu okupacyjnym tak szybko - bo już w latach 60. - zaczęła działać na rzecz pojednania z Niemcami. - Wykonywał na tym polu gigantyczną pracę, zgodnie z listem biskupów polskich. Zawsze podkreślał, że jest głęboko wierzącym chrześcijaninem, traktował to bardzo szeroko - podkreślał Komar.- Powiedział mi kiedyś: Panie Michale, toż ja własnymi rękami grzebałem swoich najbliższych, własnymi rękami ich nakrywałem gruzem. I popatrzył na swoje ręce - wspominał. - Ja nie chcę go żegnać, bo on jest ze mną - mówił.

"To dzieło powinno być wydawane w wielkich nakładach..."

Komar, autor dwuczęściowego wywiadu-rzeki z Władysławem Bartoszewskim, rozmawiał też o dziedzictwie profesora. - Stworzył, dzięki wsparciu "Tygodnika Powszechnego" i dzięki pomocy Zofii Lebinówny, gigantyczne dzieło pt. "Ten jest z ojczyzny mojej". To relacje Żydów i Polaków, którzy opowiadają o ratowaniu Żydów na terenach okupowanych przez Niemcy. To dzieło powinno być wydawane w wielkich nakładach w języku francuskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim - żeby pokazywać, jak to działało naprawdę - podkreślił Komar.

Władysław Bartoszewski: niezapomniane cytaty >>>

Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej" stwierdził wcześniej w TOK FM, że będzie miał do Niemców pretensje, jeśli nie powstanie niedługo ulica imienia Bartoszewskiego w Berlinie. - Może nie ulica, ale może taka ławeczka, jaką oferowano Janowi Karskiemu, bo Władysławowi to się należy - stwierdził Komar.

Przyjaciele Bartoszewskiego mieli do niego żal

Wspomniał też, że Bartoszewski miał w głowie wiecznie otwarte archiwum - pamiętał wszystkie szczegóły zdarzeń, w których brał udział. - Powiem pani w tajemnicy. Parę osób, jego przyjaciół z czasów okupacji, miało do niego żal, że po 60 latach od tamtych czasów on pisał recenzje ich wspomnień i poprawiał: nie odbywało się to w kuchni, ale w pokoju na lewo od... Mieli żal - przyznał. - Jerzy Lerski, bardzo wybitna postać, obraził się na Władysława Bartoszewskiego, że po 1986 roku, czyli 43 lata po wydarzeniach, napisał, że jednak Lerski się myli, ponieważ spotkanie odbyło się nie na Hożej 17, tylko na Hożej 52...

Władysław Bartoszewski - życiorys >>>

Prowadząca audycję Hanna Zielińska poruszyła też temat słynnego określenia "dyplomatołki", którego Bartoszewski użył kiedyś w odniesieniu do polskiej dyplomacji. - Nie wszyscy wiedzą, że chodzi o Koziołka Matołka, który był ukochanym bohaterem lektur młodzieńczych Władysława Bartoszewskiego i Leszka Kołakowskiego - powiedział.

"Umrę tak, jak żyję - w biegu. Zazdrości mi pan?"

Dziennikarka podkreśliła, że w rzeczywistości niewiele wiadomo o życiu prywatnym Władysława Bartoszewskiego. Podobno rodzina prosiła go już ostatnio, żeby trochę przystopował. - On mi powiedział kiedyś: Panie Michale, umrę tak, jak żyję - w biegu. Zazdrości mi pan? Ja powiedziałem: zazdroszczę - przyznał Komar.

Bartoszewski lubił żartować, miał też ogromny dystans zarówno do siebie, jak i do Polaków. Komar wspomniał w tym kontekście zdarzenie z obozu internowania z 1981 roku, do którego zawieziono ich razem z innymi osobami.

- Na parterze, kiedy zgromadzono grupę kilkudziesięciu osób obstawionych nieprawdopodobną ilością uzbrojonych panów, dowodzący jednostką powiedział: Wybierzcie sobie przewodniczącego. Wtedy Jurek Markuszewski, reżyser radiowy, powiedział: ''Wybierzmy Bartoszewskiego, ponieważ on ma największe doświadczenie więzienne'' - wspomniał.

Sikorski: "Flagi będą opuszczone do połowy masztu" >>>

- Rozpoczęła się dyskusja. Ja stałem przy akwarium, przy którym umierały dwie rybki - akwarium było zarośnięte jakimiś straszliwymi glonami, one prawie że już brzuchami do góry pływały. W pewnym momencie, kiedy wskazano na Władysława Bartoszewskiego, on powiedział: ''Tak, zgadzam się!'' I w tym momencie te rybki się odwróciły i zaczęły żywo płynąć - powiedział z rozbawieniem Komar.

"Trzeba ciągle wracać, żeby to żyło"

- Trzeba ciągle wracać do takich ludzi - podkreślił. - Trzeba ciągle wracać, żeby to żyło. Jeżeli nie będziemy tego robili, to to umrze - mówił, dodając, że najlepiej robić to nie poprzez stawianie pomników, ale mówiąc, opowiadając, robiąc filmy i wspominając.

- To był człowiek, który wiedział, że Rzeczpospolita może istnieć tylko dzięki działaniu aktywnemu, a nie przez ciągłe narzekanie, łzawienie i gile u nosa - dodał na koniec.

Władysław Bartoszewski zmarł w Warszawie w wieku 93 lat.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (88)
Władysław Bartoszewski nie żyje. "Powiedział mi: Umrę tak, jak żyję - w biegu. Zazdrości mi pan? Ja powiedziałem: zazdroszczę"
Zaloguj się
 • winqu

  Oceniono 280 razy 164

  Chyba ostatni z Wielkich Polaków... Najbardziej, poza faktem jego odejścia, smuci mnie to, że jest kolejnym którego poświęcenia, dokonania i życiorys, zostaną rozdrobnione w polsko-małostkowo-grubiańskich swarach. A jako trzydziestolatka, równie bardzo uwiera mnie fakt, że pokolenie o 10 lat młodsze ode mnie nie ma pojęcia kim był i winien być Władysław Bartoszewski dla świadomości i martyrologii naszego narodu. Nieliczne osoby w moim życiu rozpoznawałem jako autorytety, ale Panie Profesorze, Ty zasłużyłeś sobie na to w pełni...

 • szataniel

  Oceniono 179 razy 109

  jak grom z nieba...
  akurat przypomniały mi się wszystkie słowa mojego dziadka na temat tego człowieka - dzieli ich zaledwie 10 lat różnicy a są tak do siebie podobni...
  duża strata dla Polski, przede wszystkim wzoru do naśladowania dla naskakujących na siebie wciąż polityków. gdyby chociaż jeden z nich był taki jak on, może była by nadzieja dla tego kraju...

 • Piotr Dzierzawski

  Oceniono 137 razy 75

  czlowiek MADROSCI. wiele po sobie zosawil madrych mysli. czytajmy, myslmy...

 • drwoytek

  Oceniono 116 razy 72

  Przyzwoity człowiek i Wielki Polak czy sie komu podoba czy nie. Ja najbardziej zapamiętałem słowa z jego książki "Warto byc przyzwoitym" wypowiedziane do młodego Władka przez ojca -skromnego przedwojennego urzędnika bankowego - "jeżeli ktoś kłamie, bedzie kradł, a jak kradnie nie cofnie sie żeby zabić".

 • finndar

  Oceniono 123 razy 67

  Pisz profesor bez cudzysłowu- miał pan Bartoszewski taki tytuł nadany przez uniwersytet i miał prawo go używać. Podobnie jak prezydent Lech Kaczyński. Chętnie zapoznamy się przy okazji ze źródłem twojego twierdzenia, że profesor Bartoszewski zablokował nadanie orderu Orła Białego rotmistrzowi Pileckiemu. I jakie podane były powody. Pamiętaj - warto być przyzwoitym...

 • ciemnyluddd

  Oceniono 124 razy 64

  Nie ma takich słów jakimi można by określić szacunek NA JAKI ZASŁUGUJE...

 • kali555

  Oceniono 98 razy 60

  dla wszystkich niedouczonych i watpiacych z wypuszczeniem z obozu:
  "W obozach tych, jak i w innych obozach nazistowskich osadzano również ludzi zgodnie z instytucją tzw. aresztu ochronnego (Schutzhaft), powodującego w zasadzie bezterminowe uwięzienie, choć możliwe było zwolnienie. Kierowano tu także – od 1941 roku – tzw. więźniów wychowawczych na terminowy pobyt (56 dni), po którym byli zwalniani. Dla ok. 10 % takich więźniów pobyt ten zakończył się śmiercią. Jednocześnie możliwość zwolnienia z obozu była wykorzystywana przez rodziny więźniów oraz poszczególnych funkcjonariuszy nazistowskich, którzy głównie za łapówki takie zwolnienia ułatwiali lub umożliwiali – tak wykupiono np. Leona Schillera. Jak podaje w swoim raporcie rotm. Witold Pilecki, takich zwolnień było około trzystu. Niekiedy zwolnienia były wynikiem interwencji zagranicznych - dzięki nim zwolniono z obozu Auschwitz m.in. Władysława Bartoszewskiego, Eryka Lipińskiego, Bohdana Korzeniewskiego. Zwalniani z obozu byli także Ślązacy, którym dawano do podpisania tzw. "Volkslistę" - listę narodową, w której musieli oni zadeklarować swoją przynależność do narodowości niemieckiej. Zdecydowana większość z nich była natychmiast wcielana do niemieckiej armii."
  caly material o tym obozie ktorego bylo kilka "rodzajow"
  sciaga.pl/tekst/53233-54-konzentrationslager_auschwitz_birkenau_kl_auschwitz

 • noel1

  Oceniono 67 razy 51

  Tylko na Boga nie stawiajcie mu pomników, jeżeli już to coś w rodzaju ławeczki Karskiego On musi żyć w nas w ludziach. Musi być z krwi i kości tak jak jego życiorys. Nie może stać obok nas, tak jak postąpiono z naszym Papieżem stawiając mu niezliczoną liczbę szkaradnych pomników, jakby to było jego przesłaniem.

 • hetman46

  Oceniono 83 razy 43

  Wielki Polak ,cześć Jego pamieci !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX