Zbigniew Stonoga publikuje akta afery taśmowej. "Największy wyciek w historii". Prokuratura i BOR postawione na nogi

Gazeta Stonoga opublikowała w sieci akta afery podsłuchowej. W udostępnionych materiałach są zeznania świadków - m.in. Jana Kulczyka czy szefa CBA Pawła Wojtunika. - To największy wyciek w polskiej historii - komentował Jacek Cichocki w RMF FM. Prokuratura potwierdziła autentyczność akt i zapowiedziała śledztwo w sprawie ich wycieku.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Materiały opublikowane przez Stonogę to zdjęcia 20 tomów akt śledztwa. Znajdują się tam zdjęcia urządzeń podsłuchowych, przesłuchania świadków - m.in. kelnera Łukasza N., biznesmena Jana Kulczyka i byłego rzecznika rządu Pawła Grasia.

Kontrowersyjny biznesmen umieścił dokumenty na swoim profilu na Facebooku. Każdy tom to oddzielny wpis - są tam zdjęcia teczek oraz pojedynczych stron akt. Stonoga nie zadbał jednak o to, by utajnić dane osobowe, numery telefonów osób przesłuchiwanych i postronnych. Można też odnaleźć m.in. adres zamieszkania szefa CBA Pawła Wojtunika.

Stonoga w swoim oświadczeniu tłumaczy, że nie opublikował zdjęć akt, a jedynie je udostępnił. - Akta prokuratorskie afery podsłuchowej trafiły do sieci przez chińskie serwery - stwierdził.

Kim jest kontrowersyjny przedsiębiorca, który od lat prowadzi prywatną wojnę z policją i państwowymi instytucjami? [SYLWETKA ZBIGNIEWA STONOGI] >>>

Prokuratura chce śledztwa ws. wycieku akt

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która prowadzi postępowanie ws. afery taśmowej, potwierdziła autentyczność dokumentów. - Akta udostępniono kilkunastu osobom. Udostępnienie nie oznacza zezwolenia na upublicznienie - tłumaczyła na konferencji prasowej rzeczniczka prokuratury okręgowej Renata Mazur. Dodała też, że nie wszystkie materiały zostały udostępnione stronom. Tomów akt jest łącznie około 20.BOR zwiększa ochronę m.in. Wojtunika

Po upublicznieniu dokumentów zwiększono ochronę m.in. szefa CBA. - Ochrona osób, których nazwiska pojawiają się w ujawnionych materiałach ze śledztwa podsłuchowego, będzie bardziej nasilona i szczegółowa - poinformował rzecznik BOR Dariusz Aleksandrowicz. Wiadomo, że dodatkowe środki ochrony obejmą szefa CBA Pawła Wojtunika, którego dane osobowe znalazły się w opublikowanych w internecie aktach ze śledztwa w sprawie tzw. afery podsłuchowej.

Cichocki: To największy wyciek w polskiej historii

- To bezprecedensowa sytuacja. To największy wyciek z akt śledztwa w polskiej historii - komentował w Kontrwywiadzie RMF FM szef kancelarii premiera i koordynator służb specjalnych Jacek Cichocki. Potwierdził też, że konsultował się w sprawie wycieku akt z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem i szefem ABW. - Zgodziliśmy się, że czynności prokuratury są niezbędne w tej sprawie - dodał.

Ocenił, że ujawnienie akt sprawy to czyn nakazujący największe potępienie. - To dewastowanie podstawowego systemu funkcjonowania instytucji - podkreślił.

. Andrzej Seremet będzie wieczorem komentował sprawę wycieku w "Kropce nad i" w TVN24.Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki poinformował, że zamierza zwołać na przyszły tydzień posiedzenie komisji ws. wycieku akt śledztwa ws. tzw. afery podsłuchowej i chce zaprosić na nie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, a także przedstawicieli ABW.

Dziennikarze na Twitterze

Środowisko dziennikarskie również zareagowało ws. wycieku. Adam Ozga z TOK FM:

Agnieszka Burzyńska z "Wprost":

Tomasz Skory z RMF FM:

Afera taśmowa. Falenta zatrzymany

W sprawie tzw. afery taśmowej jest obecnie prowadzonych pięć postępowań. Główne - dotyczące nagrywania, a potem upublicznienia rozmów nagranych w dwóch warszawskich restauracjach - toczy się w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga.

Miesiąc temu główny podejrzany w aferze podsłuchowej Marek Falenta został zatrzymany przez warszawską prokuraturę. Wraz z nim zatrzymano też Krzysztofa Sz. i Piotra Z. W czerwcu 2014 r. prokuratura postawiła zarzuty zlecania podsłuchów biznesmenom Markowi Falencie i Krzysztofowi Rybce oraz Łukaszowi N. i Konradowi L. - kelnerom pracującym w restauracjach, w których dokonywano podsłuchów. Falenta nie przyznał się do tych zarzutów i zapewniał, że jest niewinny.

Falenta miał kupić nagrania od kelnerów restauracji Sowa i Przyjaciele i przekazać je za czyimś pośrednictwem tygodnikowi "Wprost", w czym miał mu pomagać jego szwagier Krzysztof Rybka. Prokuratura, jak informował jego adwokat, "uprawdopodobniła winę" milionera.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (39)
Zbigniew Stonoga publikuje akta afery taśmowej. "Największy wyciek w historii". Prokuratura i BOR postawione na nogi
Zaloguj się
 • kkryg

  Oceniono 37 razy 11

  to efekt niewątpliwych zasług Ziobry "zera" i Seremeta w kształtowaniu prokuratury oraz Macierewicza w demontażu służb - i teraz durszlak przy prokuraturze to naczynie wręcz hermetyczne. ... co to się porobiło...

 • precz_z_komunia

  Oceniono 71 razy 11

  Czyżby towarzysz Stonoga szykowany był na nowego ministra w rządzie Rajmundowicza w Podkarpackiej Republice Ludowej?

 • tani_dran

  Oceniono 45 razy 9

  Po pierwsze - jeśli nie znacie historii Pana Stonogi to go nie obrażajcie tylko się zapoznajcie.
  Po drugie - jeśli Stonoga zdobył te dane to co dopiero jakiś profesjonalny szpion może narobić?

 • surf-rider

  Oceniono 7 razy 7

  Przysłowia polskie:
  Leje jak z cebra.
  Cieknie jak prokuratura.

 • nogard-10

  Oceniono 8 razy 6

  Mowiac szczeze,ktos za tym stoi,mozna przypuszczac ,KTO I powiazania poza granicami panstwa.Oczywiscie zawsze bedzie po jednej stronie wina.Tak dziala panstwo za pieniadze podatnika,jednak ogrom ludzi w panstwowych instytucjach I nie tylko szkodzi TEMU PANSTWU,TAKOWYCH PANOW JAK WW,JEST OGROM,ZADNEJ UCZCIWOSCI,BYLE DO WLADZY.

 • Cannis Majoris

  Oceniono 7 razy 5

  "Burzynska Agnieszka
  Tia... Akta prokuratorskie w rękach wariatów. Może jednak świat zatęskni za dziennikarzami ......"
  Szanowni Państwo
  Kiedy etos zawodu dziennikarza w Polsce upada, a rzetelna informacja wypierana jest przez tanią sensacje, Jak k...a można pisać, że ktoś zatęskni za dziennikarzami ? Ostatnie wybory bardzo obnażyły "braki" mówiąc delikatnie w przekazie rzetelnej informacji. Popularne też loże komentatorów, dwoiły się i troiły ażeby wykreować rzeczywistość, sensacyjną. Jednak najbardziej poraża pewność siebie tych państwa oraz brak skromności i pokory.

 • yerry46

  Oceniono 12 razy 4

  Stonoga odpalił... grilla.
  Wygląda na to, że będzie to grillowanie na ostrym ogniu i bez marynaty. ;)

 • g0straight0n

  Oceniono 50 razy 4

  Z półgłupiego wyrazu twarzy i zachowania czysty Latkowski, czyżby jakieś więzy krwi?

 • bihepi

  Oceniono 47 razy 3

  Dz.U. 1997 Nr 133 poz. 883 USTAWA o ochronie danych osobowych
  Art. 51. 1. Kto (...)będąc obowiązany do ochrony danych osobowych udostępnia je lub umożliwia dostęp do nich osobom nieupoważnionym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  --------------
  Ale Stonogi TO nie dotyczy.
  Wróciły nowe czasy.
  Wildstein mógł?
  100noga też może.
  Nowa Du*piasta władza lubi, jak ktoś działa na szkodę Kulczyka, czy innego niePISiaczka.
  100noga punktuje.
  Może zostanie ministrem?
  Albo co najmniej - sołtysem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX