Medyczna marihuana w Sejmie. "Mam telefony od pacjentów, którzy nie mają nic do stracenia. Oni się nie boją odsiadki. Oni chcą żyć"

- Mam telefony od pacjentów, którzy nie mają nic do stracenia. Oni się nie boją odsiadki. Oni chcą żyć - mówił w Sejmie Jakub Gajewski z Wolnych Konopi o chorych leczących się - w praktyce nielegalnie - lekami z marihuaną. Lekarze i prawnicy zaproszeni przez Wandę Nowicką mówili o skuteczności medycznej marihuany i prawnych absurdach z nią związanych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wanda Nowicka wraz z Polską Siecią Polityki Narkotykowej i Fundacją Krok po Kroku zorganizowała dziś w Sejmie publiczne wysłuchanie ws. dostępności medycznej marihuany w Polsce. W tej chwili niemal wszystkie zawierające ją specyfiki są nielegalne. By je zażywać, trzeba występować o pozwolenie od konsultanta medycznego i resortu zdrowia na import dla konkretnej osoby.

"Mówi się: proszę dać dziecku godnie odejść, proszę się pogodzić z nieuchronnym"

Podczas panelu głos zabrała Dorota Gudaniec, mama chorego na ciężką padaczkę Maxa, leczonego od niedawna medyczną marihuaną, jednocześnie prezeska fundacji Krok po Kroku. - Napadów było kilkaset dziennie. Redukcja napadów nastąpiła blisko o 100 proc. Dzisiaj Max ma 1-2 napady w tygodniu, i to pod warunkiem infekcji czy nagłej zmiany ciśnienia - mówiła o efektach leczenia preparatem z marihuaną Gudaniec.

Kobieta zaznaczyła, że kuriozalną jest sytuacja, w której trzeba dostawać pozwolenie od państwa, by ratować ludzkie życie. - Nie godzę się żyć w państwie, w którym nieskuteczne terapie są finansowane z budżetu i ludzie umierają. I mówi się: proszę dać dziecku godnie odejść, proszę się pogodzić z nieuchronnym. Nikt nie ma prawa zabierać ludziom ostatniego ziarenka nadziei. Nie ma prawa powiedzieć: pogódź się ze śmiercią! - mówiła Gudaniec i pytała, dlaczego ludzie w jej sytuacji skazani są na korzystanie z czarnego rynku. Zaznaczyła, że wystarczy zdepenalizować posiadanie niewielkich ilości marihuany na własny użytek. Już to ma wystarczyć, aby wyprodukować lekarstwo.

"Wyniki są bardzo obiecujące"

Jakub Gajewski, wiceprezes Wolnych Konopi, został zatrzymany przez policję za posiadanie oleju z konopi. Chciał pomóc rodzicom w leczeniu choroby nowotworowej. Jak mówił, grozi mu od 3 do 15 lat więzienia. - Takie kary stosuje się wobec morderców i gwałcicieli. Ja nikogo nie skrzywdziłem - podkreślał. - Mam telefony od pacjentów, którzy nie mają nic do stracenia. Oni się nie boją odsiadki. Oni chcą żyć - mówił.

O zastosowaniu marihuany w medycynie mówił m.in. dr Marek Bachański z Centrum Zdrowia Dziecka. Pokazywał, jak preparaty zawierające substancje z konopi pozytywnie wpływają na stan dzieci cierpiących na ciężkie przypadki padaczki czy chorób neurologicznych. Podkreślał, że u małych pacjentów stosowano wcześniej wszelkie dostępne klasyczne terapie. - Z miernym skutkiem - mówił. Jego zdaniem dopiero kanabinoidy przyniosły poprawę. - Wyniki są bardzo obiecujące - podkreślił.

"Polityka narkotykowa służy policji, prokuraturze i mafii"

Marek Balicki, były minister zdrowia, zauważył, że o legalizacji medycznej marihuany mówi się od lat. I nic się nie zmienia. Wskazywał na niedawny wyrok jednego z sądów, który chorego leczącego się nielegalnym preparatem z marihuaną skazał na rok więzienia w zawieszeniu. "Jeśli pan chce się dalej leczyć marihuaną, nie może pan tego robić w Polsce" - miała napisać sędzia w uzasadnieniu wyroku.

- Cała polityka narkotykowa w Polsce nie służy zdrowiu publicznemu, ale policji, prokuraturze i mafii narkotykowej - grzmiał prof. Wiktor Osiatyński, konstytucjonalista. Podkreślał, że karanie za posiadanie niewielkich ilości marihuany jest absurdalne, bo służy tylko poprawianiu policyjnych statystyk. Przestępstwo to ma bowiem 100-proc. wykrywalność. - A ja miałem nadzieję, że żyjemy w państwie, które służy nie tylko policji - stwierdził.

Zakaz sprzeczny z konstytucją?

Osiatyński zaznaczył też, że zakaz stosowania marihuany do celów medycznych jest według niego sprzeczny z konstytucją. - Jeśli coś leczy, porządek prawny nie może tego zabronić - podkreślił. Zaatakował też służbę zdrowia, która jego zdaniem ma chore priorytety. - U nas cała medycyna nastawiona jest na podtrzymywanie życia przy jednoczesnym skazywaniu za ból. W naszym pięknym katolickim kraju płacimy medycynie za podtrzymywanie cierpienia - mówił.

Na wszystkie zarzuty próbowali odpowiadać przedstawiciele rządowych agencji. Urzędnik Ministerstwa Zdrowia przekonywał, że prawo stwarza warunki do stosowania leków z marihuany, ale nie korzystają z niego lekarze. Podobnie zresztą ma być z lekami przeciwbólowymi. - Arsenał leków jest pokaźny. Ale jest deficyt w umiejętności i woli stosowania tych leków - mówił. Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, wyliczał negatywne skutki zażywania marihuany. Na koniec jednak przyznał, że nie mogą one wpływać na zakaz stosowania jej w medycynie. - Co innego walka z narkotykami, co innego zapewnienie obywatelom dostępu do skutecznej terapii - podkreślił, przyznając, że podejście do problemu zmienia się nawet w Ministerstwie Zdrowia.

"Sprawy powinny więc być umarzane"

Agnieszka Sieniawska, szefowa Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, wskazywała, że pacjenci leczący się medyczną marihuaną zagrożeni są konfliktami z prawem już nawet nie tyle za posiadanie, co wręcz uprawę tej rośliny. Wolą bowiem to rozwiązanie niż nabywanie preparatów na czarnym rynku. Jej zdaniem prawo powinno też mniej surowo karać chorych leczących się marihuaną. Wskazywała, że litera prawa przewiduje zamiar wprowadzenia do obrotu, a chorzy potrzebują specyfików na własny użytek. - Sprawy powinny więc być umarzane. Ale praktyka wygląda inaczej - wyjaśniała.

Paradoksalnie zmiana sytuacji leczących się medyczną marihuaną nie powinna nastręczać większych trudności. - To wymaga kilku kosmetycznych zmian - mówiła. Jej zdaniem dobrym rozwiązaniem jest model kalifornijski, czyli samodzielna uprawa konopi pod ścisłym nadzorem państwa. Dzięki temu na preparacie nie będzie zyskiwał wyłącznie rynek farmaceutyczny.

Uda się "przywrócić normalność"?

Sieniawska wskazywała też na konieczność podwyższenia maksymalnej zawartości THC w roślinie, by uznać ją za konopie. Podkreślała, że dziś wynosi ona 0,2 proc., tymczasem skutki psychotyczne pojawiają się dopiero przy stężeniu rzędu 10 proc. Zdaniem prawniczki ważne jest też wyłączenie bezprawności uprawy czy posiadania marihuany przy celach medycznych.

- Mam nadzieję, że dzięki dzisiejszemu spotkaniu uda się przywrócić normalność. Że coś, co jest skuteczne, będzie legalnie dostępne - skwitowała Wanda Nowicka, wicemarszałkini Sejmu, inicjatorka wysłuchania.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (166)
Medyczna marihuana w Sejmie. "Mam telefony od pacjentów, którzy nie mają nic do stracenia. Oni się nie boją odsiadki. Oni chcą żyć"
Zaloguj się
 • musa-kusa

  Oceniono 328 razy 296

  tak, tak, z całą pewnością prezydent Duda, premier Szydło i marszałek Kaczyński zalegalizują marihuanę, leczniczą i nie tylko...

 • Oceniono 197 razy 185

  No, ja kocham te Państwo normalnie. Mam 24 lata, miałem obiecująco zapowiadającą się karierę w wyuczonym zawodzie, jednakże pewnej nocy uratowałem ludzkie życie otrzymując w zamian padaczkę pourazową, która ów karierę mi zniszczyła poprzez atak w miejscu pracy, zwróciłem się wtedy z prośbą(leki konwencjonalne nie pomagały) już jakies 2 lata temu po przeczytaniu raportu WHO na temat Konopi Indyjskich do prowadzącego moją chorobę neurologa, ordynatora oddziału neurologii w moim mieście o to by się leczyc za pomocą konopii to mnie wyśmiała, powiedziała, że chce iść do więzienia. odpowiedziałem, że jesli ma mnie to wyleczyć to pojde do więzienia, to się spytała czy nie chce skierowania na badania psychiatryczne... i tak to w Polsce mamy wybór w leczeniu samych siebie oraz własnych dzieci. ogólnie rzecz biorąc świat jest władany przez korporacje, koncerny farmaceutyczne, a te śmiecie w rządzie to jeden wielki układ marionetek sterowanych przez ów koncerny oraz mafię. puki Polacy nie zmienią mentalności, puty będziemy umierać jak śmiecie, a nie ludzie, którzy dostali wolną wolę. peace !!!

 • freejazzy

  Oceniono 151 razy 135

  O legalizacji medycznej marihuany mówi się od lat. I nic się nie zmienia.
  O rejestrowanych związkach partnerskich mówi się od lat. I nic się nie zmienia.
  O edukacji seksualnej mówi się od lat. I nic się nie zmienia.
  Świat nie czeka, świat idzie naprzód. A w Polsce kołtuny tylko modlić się potrafią - a nie tworzyć prawo DLA LUDZI.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 150 razy 118

  Według KK, wierni którzy podają bądź przyjmują leki na bazie opiatów lub kanabinoidów popełniają bardzo ciężki grzech.
  Więc lekarze z klauzulą zamiast sumienia i tak nie będą takich leków podawać cierpiącym.

 • year68

  Oceniono 103 razy 93

  W Czechach nie ma problemu, a w katotalibanie jest...

 • paastafarai

  Oceniono 95 razy 89

  a w ogóle to powinno się zakazać znieczulać poród i wyrywanie zębów
  cierpienie uszlachetnia

  i do pierdla bym wsadzał tak w ogóle wszystkich którzy mi się nie podobają...
  tak prewencyjnie

 • smok_walenty

  Oceniono 84 razy 78

  Zachciało się marihułaniny! Duda i Jarek dojdą do pełni władzy to Wam pokażą! Tylko modlitwa uzdrawia!

 • realistas

  Oceniono 83 razy 75

  Ciemnota zakazuje stosowania marihuany jako leku. Pewnie gdyby to ich dotyczyło byłaby legalna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX