Czy niemiecka kolej zapłaci za III Rzeszę? Ofiary domagają się odszkodowań

prot, PAP
12.01.2010 , aktualizacja: 12.01.2010 07:59
A A A
Pociąg Deutsche Bahn

Pociąg Deutsche Bahn (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

PRZEGLĄD PRASY: Polskie ofiary III Rzeszy chcę odszkodowań od niemieckich kolei, które zarabiały w czasie wojny na deportacjach - informuje "Rzeczpospolita".
Dwie największe organizacje poszkodowanych: Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych oraz Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę zaapelują do władz niemieckich kolei czyli Deutsche Bahn, które chcą wejść na polski rynek, o pomoc finansową dla ofiar nazistów. - Niemieckie koleje zamierzają u nas zarabiać, ale bardzo dużo zarobiły podczas okupacji Polski - mówi Stanisław Zalewski, prezes tej pierwszej organizacji.

Z cytowanej przez gazetę ekspertyzy niemieckiej organizacji Pociąg Pamięci wynika, że niemieckie koleje, deportując Polaków w czasie II wojny światowej, zarobiły równowartość pół miliarda euro. - Wieźli nas całą noc wagonem więźniarskim, do niewielkich dwuosobowych klitek wsadzili nas po pięciu. Musieliśmy stać, opierać się o siebie. Nie dali nam jeść ani pić - wspomina Jerzy Skrzypek, więzień Auschwitz nr 7586.

- To był makabryczny proceder i mam nadzieję, że niemieckie koleje wreszcie zadośćuczynią swoim ofiarom - mówi Hans-Rüdiger Minow z Pociągu Pamięci. Natomiast Zalewski podkreśla, że pieniądze są potrzebna m.in. na leki, opiekę medyczną.

Jeżeli niemiecki przewoźnik nie uzna roszczeń, organizacje poszkodowanych nie wykluczają zbiorowych pozwów przeciw koncernowi.

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane