Marynarze nie będą głosować

Dar Młodzieży

Dar Młodzieży (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

Prawo do głosowania nie dla wszystkich. W niedzielę odbędzie się druga tura wyborów na urząd prezydenta. Polscy marynarze pływający pod ?tanimi? banderami nie będą mogli wziąć udziału w głosowaniu.
Jak wynika z rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury, nie wszyscy polscy marynarze mogą głosować - dotyczy to jedynie osób, które teraz przebywają na statku pod banderą polską, a tych statków nie mamy za dużo.

- Ważne jest też, żeby na pokładzie było co najmniej 15 uprawnionych do głosowania osób - tłumaczy Andrzej Kadłubicki kierownik zespołu armatorskiego Oceani. Żeby utworzyć obwód do głosowania na statku musi on być własnością polskiego armatora mającego siedzibę w kraju, podnoszącego polską banderę.

Kapitan też musi być Polakiem. Tymczasem większość jednostek należących do polskich armatorów pływa pod, tak zwanymi, tanimi banderami. Marynarze z tych statków nie wezmą udziału w wyborach.

W niedziele zagłosują tylko załogi Daru Młodzieży, statku badawczego Oceania, trawlera Dalmor i dwóch platform wiertniczych.

Zobacz także
  • Joanna Piotrowska z Feminoteki Po debacie: "Nieprawdopodobny zalew populizmu"
  • min. Radosław Sikorski w Poranku Radia TOK FM Sikorski: "Kaczyński traktowałby Pałac Prezydencki jako siedzibę rządu PiS na wygnaniu"
  • Jarosław Kaczyński po debacie wyborczej Kaczyński straszy monopolem PO. "W naszym wypadku takiego niebezpieczeństwa nie będzie"

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy