MSZ nie ma pieniędzy na wyroki strasburgskie? "Będzie jeszcze gorzej"

Dzisiejsza "Rzeczpospolita" informuje, że Ministerstwu Spraw Zagranicznych może w tym roku zabraknąć pieniędzy na bieżącą działalność, a to z powodu wypłaty odszkodowań za przegrane sprawy Polski przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. - Tak może być, a będzie jeszcze gorzej, bo w kolejce do Trybunału czekają kolejne sprawy - komentował w Radiu TOK FM Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Polski rząd wypłacił w 2009 roku na odszkodowania osądzone przez Europejski Trybunał Praw Człowieka 4,9mln złotych - podała dzisiaj "Rzeczpospolita". W 2008 roku kwota ta była trzykrotnie niższa.

Adam Bodnar na antenie Radia TOK FM wymienił różne rodzaje spraw trafiających przed Trybunał, które kosztują Polskę najwięcej. - Bardzo dużo spraw dotyczy tzw. dekretu Bieruta, likwidującego prywatną własność gruntów. W tym wypadku Trybunał ma konsekwentną linię orzeczniczą - stwierdza przewlekłość postępowania i zasądza stronom 10 tys. euro odszkodowania, natomiast zostawia władzom krajowym, żeby same rozwiązały problem zwrotu mienia - mówił Bodnar. Podkreślił, że przez takie orzecznictwo dużo osób nadal czeka na zwrot mienia.

Inną, często powtarzającą się sprawą jest problem z tymczasowym aresztem. - To są kwoty rzędu trzech-czterech tysięcy euro. Ale powinniśmy pamiętać, że tego rodzaju spraw przeciwko Polsce jest bardzo dużo - mówił prawnik z HFPC. - Jednak jednymi z większych spraw są kwestie dotyczące pozbawienia życia, a takie niestety się w Polsce zdarzają. Moim zdaniem jedna z najbardziej bulwersujących spraw dotyczyła nadużycia władzy przez policję sprzed paru lat, gdzie policjanci ostrzelali samochód, który mogli zatrzymać w inny sposób. Osoba kierująca zginęła na miejscu. W tym wypadku Trybunał zasądził 20tys. euro dla rodziny ofiary.

Najdrożej państwo kosztuje życie

Bodnar podkreślił, że w sprawach o życie, tortury, poniżające traktowanie w więzieniach - zasądzane kwoty są najwyższe. Jednak, jak podkreślił, nie każda sprawa musi kończyć się wyrokiem skazującym. - Trzeba też pamiętać o sprawach zakończonych ugodą, kiedy rząd dogaduje się z drugą stroną i wypłaca np. 15 tys. złotych. Te kwoty jednak też są kosztami dla państwa - zaznaczył.

Wśród kosztownych dla budżetu spraw prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wymienił sprawy zakończone wyrokami pilotażowymi. - Czyli ktoś, kto wygrał dostaje swoje pieniądze z wyroku w Strasburgu, ale jednocześnie rząd kraju, który przegrał zostaje zobowiązany do stworzenia całego systemu rekompensat dla osób będących w tej samej sytuacji. W przyszłości będzie jeszcze gorzej, bo w kolejce do Trybunału czekają kolejne sprawy - podsumował Adam Bodnar.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
MSZ nie ma pieniędzy na wyroki strasburgskie? "Będzie jeszcze gorzej"
Zaloguj się
 • koloratura1

  Oceniono 2 razy 2

  A może coś-niecoś zmienić, zarówno, w przepisach, jak i w postępowaniu, dostosowują je do tego, co jest normą w cywilizowanych krajach?

 • wodnik55

  Oceniono 1 raz 1

  niewydolne państwo zawsze ponosi koszty swojej niewydolności, gdy my się onanizujemy Smoleńskiem i krzyżem kasa leci i będzie leciała, codziennie obywatele polski tracą pieniądze z tytułu niesprawności i błędów urzędników.Polska słomiana karuzela hula w najlepsze

 • nanook

  Oceniono 1 raz 1

  To może niech płacą sędziowie skoro tak orzekali

 • m.malone

  0

  Niech głupki siedzą w domach, a do rządzenia wezmą się lepsi, to nie będziemy tyle płacili. Albo zróbmy drugi zespół (tak z 200 posłów), żeby odpierali niesłuszne ataki tego Strassburga

 • prezesikok

  0

  TO MUSICE ZMIENIC NASZE SĄDĄWNICTWO JAK TYLE ZANIEDBAN!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX