List do Anny Komorowskiej: "Ciekawa propozycja", "to nie jest zły pomysł"

- Jest to ciekawa propozycja, bo mogłaby pogodzić wszystkie strony sporu. Natomiast mam wrażenie, że to zima rozstrzygnie ten problem - komentowała list części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej Renata Grochal z "Gazety Wyborczej". - Element patronatu Anny Komorowskiej budzi moje wątpliwości - oponował Michał Karnowski z "Polski The Times".
Rodziny 28 ofiar tragedii smoleńskiej napisały list do Anny Komorowskiej. Zapraszają w nim rodziny pozostałych i Pierwszą damę do wspólnej pielgrzymki na miejsce katastrofy. "Chcemy przejść te metry, których IM zabrakło, aby dolecieć do pasa lotniska" - czytamy w liście. Sygnatariusze proponują także rozwiązanie kwestii krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego - mogą go zabrać ze sobą na miejsce wypadku.

- Jest to ciekawa propozycja, bo mogłaby pogodzić wszystkie strony sporu - mówiła w TOK FM Renata Grochal z "Gazety Wyborczej". - Natomiast mam wrażenie, że to zima rozstrzygnie ten problem - mrozy sprawią, że pod Pałac nikt już nie będzie przychodził - dodała. I zastrzegła: - Władze popełniły błąd nie przenosząc tego krzyża na początku sierpnia, bo teraz jest wykorzystywany do wojny politycznej.

Zdaniem Grochal tę wojnę polityczną można było zaobserwować rano. - Kiedy Jarosław Kaczyński z delegacją PiS-u składał kwiaty pod krzyżem. Chodziło o to, żeby pokazać, że bronimy tego krzyża, że składamy kwiaty. Żeby to był spektakl polityczny - podkreśliła.

Z kolei Michał Karnowski z "Polski The Times" uważa, że prośba w liście o patronat Anny Komorowskiej i angażowanie we wszystko prezydentowej nie jest najlepszym wyjściem. - Budzi moje wątpliwości. Nie wiem, czy to było dobrze przemyślane, bo od razu ustawia całą debatę w pewien określony sposób. Gdyby ten list był części rodzin do pozostałych rodzin, to byłaby to przestrzeń czysta, bez polityki, która wyjątkowo jątrzy - zaznaczył Karnowski. Jednak: - Wydaje mi się, że to nie jest zły pomysł, bo pozwala tzw. "obrońcom krzyża" wyjść z twarzą. To rzeczywiście mogłoby zakończyć godnie tę sprawę.

Zdaniem Karnowskiego prezydentowa powinna zaprosić wszystkie rodziny i spokojnie z nimi pomysły z listu omówić: pielgrzymkę na miejsce katastrofy i przeniesienie krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego. - Byłem na Krakowskim Przedmieściu i to wygląda straszliwie. Stać nas na więcej. W Polakach jest już zmęczenie tym konfliktem i pragnienie budowania czegoś godnego. Ten list otwiera pole do tego - podsumował Karnowski.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (11)
List do Anny Komorowskiej: "Ciekawa propozycja", "to nie jest zły pomysł"
Zaloguj się
 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 5 razy 3

  Karnowski to nie ty przypadkiem napisałeś ten czołobitny artykulik na temat Jarka "Żelaznego kanclerza" Kaczyńskiego? Co ty wiesz o przestrzeni bez polityki?

 • sf.maziar

  Oceniono 5 razy 3

  To jest klęska Kościoła i Hierarchów ubabranych po uszy w polityce,i oni powinni dawno rozwiązać ten gorszący problem.

 • nanook

  Oceniono 5 razy 3

  W tym wszystkim zgoda jest ostatnią rzeczą o jaką PiS-owi chodzi. Zgoda znaczy w PiS-ie klęska

 • goodby

  Oceniono 2 razy 2

  Ach pani Grochal ........,a pan Karnowski marzy...
  Jeśli Pani prezydentowa chciałaby zrobić cokolwiek, to mogłaby zaprosić KOBIETY "spod krzyża " na "herbatkę" i dowiedzieć się co one robią w tym bałaganie, na ulicy.
  Inaczej mówiąc dowiedzieć się jakie są ich motywacje do marnowania czasu.

 • marudna.menda

  Oceniono 2 razy 2

  Trudno zaprzeczyc dobrej woli pani Komorowskiej,ale projekt fatalny. Po prostu nieporozumienie. Czy ktos w ogole pytal Rosjan o ich stosunek do stawiania katolickiego krzyza pod smolenskim lotniskiem? Gdybym byl Rosjaninem, uznalbym to za afront.

 • monia-49

  Oceniono 1 raz 1

  BARDZO DOBRY POMYSŁ ABY KRZYŻ Z POD PAŁACU PREZYDENCKIEGO ZOSTAKŁ UMIEJSCOWIONY W BEZPOSREDNIM MIEJSCU KATASTROFY..CZYLI W SMOLENSKU.. OBYWATELE ROSJI ,MIEJSCOWI ORAZ PRZYBYSZE Z POLSKI I INNYCH KRAJÓW NA PEWNO TO USZANUJA, TAK JAK POLACY BEZPOŚREDNIO PO KATASTROFIE.. W INNYM PRRZYPADKU STWORZY SIE CORAZ WIEKSZĄ A N A R C H I E !!!!!.

 • szeregowy_agent

  Oceniono 3 razy 1

  Promowanie Komorowskiej na ofiarach Katynia - wstrętne i niegodne. Co to tłuste babsko jeszcze wymyśli?

 • matulacn

  0

  Oszolomy spod krzyza z Kaczorem na czele nie pozwola na to,bo
  brak krzyza oznaczaloby dla nich-brak zadymy i jatrzenia nienawisci.

 • letopis

  0

  Przypomina mi się historia ciężarówki zaklinowanej pod wiaduktem i dziecka które zapytało, dlaczego usiłujący ja wyciągnąć nie spuszczą powietrza z kół.To wystarczyło aby cieżarówka wyjechała,
  Na taki pomysł w sprawie krzyża wszyscy czekamy, i być może propozycja zabrania krzyża na miejsce katastrofy takim pomysłem jest, gdyby się udało go zrealizowac, a może trzeba poczekac na jakiś zupełnie inny..
  Jedno jest niewątpliwe,ze tak dłużej byc nie powinno,żeby w każdą miesięcznice katastrofy nadęty Kaczyński otoczony ochroniarzami i wielbiucielami składał tu wieniec. Nawet w dniu, kiedy w krypcie na Wawelu odsłąniano tablicę z nazwiskami wszystkich zmarłych Kaczyński nie raczył sie tam pofatygować, bo jemu chodzi tylko i wyłącznie o dołożenie Komorowskiemu i podtrzymanie złości czuwających przed pałacem.
  Może któś wpadnie na jakiś pomysł jeszcze prostszy a skuteczny? Jeśli nie, to czekajmy na zimę i mróz czterdziestostopniowy , ochłodzi on zapał różnych miernot takich jak Bulski i pogoni do domów innych wielbicieli Kaczyńskiego.
  Zresztą Bulski juz tak się wypromował nad tymi trumnami,że może ktos się zlituje i go zatrudni? Podobno jest całkiem niezłym , tylko bezrobotnym aktorem , i praca mogłaby go uzdrowić z szaleństwa .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX