"Obrońcy" zgłoszą kradzież krzyża. I ułożą krzyż z kwiatów

Obrońcy krzyża zapowiadają złożenie doniesienia do prokuratury. - Za to, że usunięto skradziono krzyż - mówi reporterce TOK FM Dariusz Wernicki. Grupa przeciwników przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego zapowiada protest, który odbędzie się dziś o godzinie 9 wieczorem. Na razie chcą ułożyć krzyż z irysów.
Dariusz Wernicki ze Społecznej Inicjatywy Obrońców Krzyża zapowiedział, że sprawą krzyża zainteresują prokuraturę. - Złożymy doniesienie do prokuratury za to, że usunięto skradziono krzyż. Mam nadzieję, że pan prezydent będzie świadomy, że społeczeństwo chce pokojowo rozwiązać sprawę - mówił w rozmowie z reporterką TOK FM.Według słów Wernickiego członkowie inicjatywy będą zbierać się przed Pałacem Prezydenckim i modlić do czasu, aż powstanie tam pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej.

- Szokuje nas, że nikt nie rozmawiał ze społeczeństwem; to co się dzieje jest nie tak, jak powinno być. W kraju demokratycznym władza powinna rozmawiać i powinien zostać podpisany dokument, że będzie tutaj pomnik - powiedział Wernicki.Obecna na Krakowskim Przedmieściu grupka "obrońców krzyża" widziała jak krzyż był przenoszony. - Była to 8 godzina mniej więcej - mówi jedna z kobiet w rozmowie z reporterką TOK FM. - Najpierw oddział policji tutaj przyszedł z tamtej strony, więc wiedzieliśmy, że coś będzie. Potem widzieliśmy, że z tamtej strony jest jakieś osiem osób i krzyż bierze. Zaraz potem policja się wzięła za rozbieranie tych barierek - opowiada. Jak mówi, "obrońcy krzyża" zareagowali na to wydarzenie modlitwą. - Naszym celem jest modlitwa - podkreśliła kobieta."Zostaw pan PiS!"

Wielu z obecnych na miejscu nie kryje zgorzknienia i złości: - Kolejny raz państwo widzicie, że władza, która rządzi zachowuje się jak w państwach bananowej republiki - mówił jeden z "obrońców krzyża". Mężczyzna podkreślił, że nie odejdą z Krakowskiego Przedmieścia. - Zaniesiemy kwiaty pod Pałac, pod krzyż zaniesiemy papieski. Będziemy, się starali, żeby to nie zostało dziś zmarnowane - mówił.Jak relacjonuje reporterka TOK FM, która jest na Krakowskim Przedmieściu także przechodnie nie kryją emocji. - Wie pan kto to podjudza? Brat tego człowieka (red. Lecha Kaczyńskiego) - mówił w rozmowie z protestującymi jeden z przechodniów. - Odczep się pan od PiS-u i od tego małego - odpowiadał jedne z obrońców krzyża."Kto nam zabroni stać i się modlić?"

Czy postawicie nowy krzyż przed Pałacem? - pytała jedna z dziennikarek. - Będziemy się starać przynieść krzyż. Sama pani widzi, że nie możemy teraz postawić krzyża, bo doszłoby do eskalacji wydarzeń. Nie chcemy tego - odpowiadał mężczyzna.

Grupa nie planuje też odejścia sprzed Pałacu. - Dlaczego mamy odejść? Jesteśmy obywatelami polskimi, prawda? Kto nam zabroni stać i modlić się? Straż miejska? - pytał retorycznie.

Wieczorem Apel Jasnogórski

Osoby sprzeciwiające się przeniesieniu postawionego przez harcerzy krzyża są też niezadowolone z postawy straży miejskiej. - Sam pan widział, że nie ma dyskusji: "pan to zabierze, a jak nie to na śmieci". Niech pan Komorowski cały naród wyrzuci na śmieci. Zobaczymy z czego będzie żył i czym będzie władał - mówił jeden z mężczyzn.

Obrońcy krzyża już organizują się w Internecie. - Uwaga! Dziś wieczorem zwolennicy pozostawienia krzyża przed Pałacem Prezydenckim spotykają się tam o godz. 21 na Apelu Jasnogórskim. Zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu i nabożeństwie oraz do przynoszenia własnych krzyży. Nie pozwólmy władzy zacierać pamięci o ofiarach katastrofy smoleńskiej - czytamy na prawicowym portalu Niezależna.pl.Nie ma już krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: Kliknij, by obejrzeć galerię

Co sądzisz o usunięciu krzyża?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
"Obrońcy" zgłoszą kradzież krzyża. I ułożą krzyż z kwiatów
Zaloguj się
 • dziadwawelski

  Oceniono 11 razy 11

  przynieście tam jarka ;)))

 • maryshaa

  Oceniono 11 razy 11

  Do kościoła plackiem leżeć pod ołtarzem, a nie obciach robicie na pół Europy. Ci ludzie chyba naprawdę nie mają się czym zajmować i nudzi im się chyba. Miotły w łapy i pozamiatajcie ulice jak nie wiecie co z wolnym czasem zrobić, przynajmniej będzie z Was jakiś pożytek!

 • hans_von_trupka

  Oceniono 8 razy 8

  a piss im na drogę... chorzy z nienawiści katolicy... jest większy szczyt obłudy?

 • ewa7koz

  Oceniono 8 razy 8

  TVP Info nic się nie zmieniła! Wywiady tylko z obrońcami krzyża;a córka Wassermana "urzeduje" nie tylko w TV Trwam,ale i w publicznej.WSTYD

 • mego55

  Oceniono 7 razy 7

  A TERAZ "KRZYŻACY" NA ZASŁUŻONE WCZASY DO PENSJONATU W TWORKACH, I POZOSTAĆ TAM DO CZASU, AZ ZROZUMIECIE, ZE NARÓD TO NIE TYLKO WY I JARECKI.

 • wyspybahama

  Oceniono 6 razy 6

  A ja chcę każdemu "obrońcy krzyża" wytatuować krzyż z kwiatów na plecach! ;-)

 • neumarkt

  Oceniono 5 razy 5

  Pięknie prezentuje się ta trupa rozrywkowa. Skrzypaczka, dziadkowie proszalni, szaman, ubrany w jakieś duchownopodobne szatki. Znakomite przedstawienie. Domagamy się aby ujawnił się scenarzysta i reżyser teko komicznego kabareciku!

 • agaador

  Oceniono 5 razy 5

  Alleluja !

 • stefan-ku111

  Oceniono 5 razy 5

  Grupa pomyleńców. Szkoda na nich czasu i uwagi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX