Abp Gocłowski napisał do Kaczyńskiego list w sprawie krzyża: Panie Jarosławie...

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski powiedział dziś w Radiu Gdańsk, że kilka tygodni temu pisał list do prezesa Jarosława Kaczyńskiego ws. krzyża. Gocłowski mówił, że jego zdaniem sprawa krzyża "jest w ręku określonego ugrupowania politycznego" i jedno słowo prezesa PiS mogłoby wyciszyć spór. List został bez odpowiedzi.
Arycybiskup Tadeusz Gocłowski powtórzył - jak wielu przedstawicieli kościoła - , że krzyż nigdy nie może być przedmiotem przetargu politycznego. Podkreślił, że nie wolno używać krzyża dla celów pozareligijnych - nawet takich, jak upamiętnienie dramatu smoleńskiego.

"Skandal"

Arcybiskup w Radiu Gdańsk odniósł się do wydarzeń, które przez ostatnie tygodnie rozgrywały się przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Były metropolita gdański zaznaczył, że te wydarzenia gotów jest określić mianem skandalu.

Gocłowski powiedział, że odnosi się to zarówno do ludzi, którzy stali przed Pałacem Prezydenckim, jak i polityków Prawa i Sprawiedliwości. Przyznał, że kilka tygodni temu napisał w tej sprawie list do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ w jego opinii cała sprawa - jak to określił - "jest w ręku określonego ugrupowania politycznego" i jedno słowo prezesa PiS mogłoby wyciszyć spór o krzyż.

Gocłowski powiedział, że z "panem Jarosławem" zna się od 20 lat. - Napisałem: panie Jarosławie, wystarczyłoby jedno słowo, by wyciszyło tę sprawę - mówił arcybiskup w Radiu Gdańsk o liście, który wysłał kilka tygodni temu.

Odpowiedzi nie otrzymał.

List Gocłowskiego był odpowiedzią na list prezesa PiS do biskupów.

Przeniesienie krzyża to "w pewnym sensie" rozwiązanie

Krzyż z Krakowskiego Przedmieścia usunięto w ubiegły czwartek i przeniesiono do kaplicy w Pałacu Prezydenckim. Tego samego dnia wieczorem odbyła się manifestacja przeciwników tego ruchu. Pojawił się na niej Jarosław Kaczyński. Oficjalnie po to, by zapalić znicz ku pamięci ofiar katastrofy. Spotkanie przypominało wiec. Pod Pałacem rozlegały się okrzyki: "Jarosław! Jarosław!".

Arcybiskup Gocłowski uważa, że przeniesienie krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kaplicy to - jak się wyraził - "w pewnym sensie" rozwiązanie problemu, który jest dla niego "dramatycznie przykry".

Wyraził nadzieję, że ostatecznie stanie on w uzgodnionym wcześniej miejscu - w kościele św. Anny.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (14)
Abp Gocłowski napisał do Kaczyńskiego list w sprawie krzyża: Panie Jarosławie...
Zaloguj się
 • nintom

  Oceniono 12 razy 12

  jeśliby Jezus Chrystus miał inne zdanie niż prezes jarek TYM GORZEJ DLA JEZUSA CHRYSTUSA !!!

  prezes jarek napuściłby na Jezusa Chrystusa Boga Ojca i Ducha Świętego

  powiedziałby np że według badań IPN Jezus stał po tej stronie co stało ZOMO

 • potworos

  Oceniono 11 razy 11

  Kościół jak zwykle grał i spekulował uczuciami ludzi.teraz zorientował się,że przegiął.Za późno panowie,stało się,Polacy zobaczyli kim jesteście.Wiara,chrześcijaństwo nie ma nic wspólnego z butą,bizantyjskim życiem,łupieniem Polski i Polaków,traktowaniem bliźnich jak idiotów,prostaków.Może warto poczytać w necie co piszą o was ludzie,aż strach się bać.Pokory,pokory,pokory!!!!

 • jedrula56

  Oceniono 9 razy 9

  Widzicie Gocłowski. Nie jesteście godni. A na domiar złego, co wynika z wcześniejszych słów J.K., jesteście biskupie uwikłani w partyjniactwo. W politykę. Krótko mówiąc Gocłowski : nie zawracajcie dupy PANU PREZESOWI. On ma naprawdę dużo spraw na głowie i nie ma czasu odpowiadać na kretyńskie listy.
  Tak mu dopomóż kurski, brudziński, błaszczak i cała pisuarowska hołota.

 • adalbert.13

  Oceniono 6 razy 6

  Wielebny, jak już to Jaśnie Panie...
  A pisać to se możecie na Berdyczów.
  Ten gość i tak ma to w rzyci. Substytut jakiś, czy cóś.

 • anty-katotalib

  Oceniono 6 razy 6

  yarek "słucha tylko mamy i radia maryja"

 • nanook

  Oceniono 5 razy 5

  dla Jarosława K jest tylko jedna świętość WŁADZA - dla niej każdemu, nawet Oleksemu, dobrze zrobi. Tak jak to w kampanii prezydenckiej bywało !!!

 • neumarkt

  Oceniono 5 razy 5

  Potworos! Trafiłeś w sedno! Ta niby pobożna i religijna formacja przez wieki dążyła jedynie do panowania nad światem, zgarniania jak najwięcej mamony. Sami przecież nie wierzyli w te cudeńka. Wielu papieży było nawet ...ateistami i głośno, o zgrozo, publicznie opowiadali!Powoływane przez kler szkoły zmierzały do ogłupiania,młodzieży, już od najmłodszych lat. W ich szkołach specyficznie nauczających, utrwalały w młodych umysłach jak najwięcej mitów i i "prawd", a jak najmniej tych nauk, które podważały te "prawdy". I tak od setek lat. Oni twierdzą, że świat powstał około pięciu tysięcy lat temu, nauka liczy to w milonach lat! I tak dookoła Macieju! Teraz Kościół stawia na taką polityczną skamielinę, która będzie podtrzymywać ich mity i skutecznie, Jak dyr Rydzyk, ogłupiać sklerotyczne staruszki, skapcaniałych dziadków.Światli, nieliczni duchowni, wiedzą, że ta droga wiedzie do nikąd! Tak myśli prawie 80 procent obywateli Polski./ Rząd słusznie nie chce mieszać się w te kabaretowe występy bo to z jednej strony wesoło, z drugiej twórcy tego przedstawienia, jak mawiał Gomułka, lada chwila zrobią...krok do przodu!

 • uszatek_1

  Oceniono 5 razy 5

  Zacne słowa abp.Gocłowskiego. A ty Jarosławie K. wynieś się wreszcie na śmietnik historii,bo pogrążasz się dalej w chorobę psychiczną a Polacy maja już dość twojego mędrkowania ....

 • 2zero

  Oceniono 5 razy 5

  Nie mając pretekstu pod krzyżem poczwara moż się znowu w coś przepoczwarzyć. Uważajmy !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX